Soru ve cevap

Yol tutuşu nedir?

Direksiyonla süspansiyonun uyumundan başlayıp da,rüzgardan etkilenmeye, aracın motor/şanzımanına, aracın ağırlığı,aks genişliği,araç kullanıcısının direksiyon başındaki ani reaksiyonlarına kadar pek çok unsurdan etkilenen kavramdır.. Yol tutuşu iyi otomobil daha çok halk arasında “viraja iyi giren,asfalt kenesi vs.” Tarzında tanımlanır.. Genel bir yargı olarak açıklarsak yol tutuşu, viraj içerisindeki hızlanması, virajda ve düzlükte gücün yola hangi güçte ve kalitede aktarıldığıdır..

Doğal olarak arkadan itişli otomobiller her türlü yol şartında çok daha rahat kontrol edilir, direksiyona sürücüden başka hükmeden bir güç yoktur ve ağırlık dağılımları çok daha iyidir.. virajda aracın kontrolü kaybedip arkadan kayma riski azdır,araç gücü zaten arkadan almaktadır.. Yüksek hızlarda dahi stabil ve rahattırlar.. Ki bu da bir bmw, bir mercedes demektir.

Yol tutuşu nasıl anlaşılır?

Aracın yol tutuş özelliği, genellikle virajlarda aracın nasıl tepki verdiği ile anlaşılabilir. Çok iyi bir yol tutuş özelliğine sahip olan araçlar, virajlarda yüksek hızda bile savrulmadan gidebilir. Bu araçlarda sürücünün aracın hâkimiyetini kaybetme olasılığı da oldukça düşüktür.

Yol tutuşu iyi ne demek?

İyi yol tutuş özelliğine sahip olan araçlar, virajlara daha yüksek hızlarda savrulmadan girebilir. Sürücünün araç kontrolünü kaybetme olasılığı daha düşüktür. Bu da aracın merkezkaç kuvvetine karşı gelen sürtünme kuvvetinden yararlanması ile mümkündür. Marka ve modele göre her aracın yol tutuşu birbirinden farklıdır.

Hangi arabanın yol tutuşu daha iyi?

B sınıfında en iyi yol tutuş yapan araçlar arasında Ford Fiesta, Toyota Yaris, Honda Jazz ve Volkswagen Polo sayılabilir. Yol tutuşu en iyi C segmenti otomobiller dendiğinde ise akıllara öncelikle Audi A3, Ford Focus, Volkswagen Golf, Mercedes-Benz A-Serisi, Honda Civic ve Toyota Corolla gelir.

Arabanın yol tutuşu neden bozulur?

Yoğun yağış ya da lastik kalitesi gibi nedenlerle araçların yol tutuş performansı değişiklik gösterebilir. Yol tutuşunun ideal seviyede olmaması ise yakıt tüketimini artırabilir ya da trafik kazalarına sebep olabilir. Bu nedenle sürücülerin kurallara uyması ve bazı temel konulara dikkat etmesi gerekir.

Lastik durduk yere iner mi?

Lastikler, bir yerde kullanılmadan beklediğinde ya da araçta takılı halde beklediğinde veya aktif olarak kullanıldığında zamanla içinde hava basıncı azalır. Bu üç durumun hepsinde de farklı seviyelerde azalır ama sonuçta; zamanla basınç azalır. Lastiklerdeki basıncın zamanla düşmesinin ana nedeni, hava osmozudur.

Lastik havası yol tutuşunu etkiler mi?

Lastiklerin hava basıncının düşük veya yüksek olması yol tutuşunu etkiler. Lastiklerin hava basıncı düşükse yol tutuşu zorlaşır, hava basıncı yüksek lastikler ise özellikle yüksek hızlarda viraj alırken tehlike yaratır.

Yol tutuşu C ne demek?

Islak zeminde mükemmel tutunma, yağışlı havalarda araç kullanırken daha kısa fren mesafesi anlamına gelir. Örneğin standart bir C sınıfı sedan otomobilde C sınıfı bir lastik B sınıfı lastiğe göre 2.6 metre daha uzun mesafede durur.

Amortisör yol tutuşunu etkiler mi?

amortisör-yol-tutuşunu-etkiler-mi

* Patlak amortisörler lastiğin yola teması dengesizleştirir, aracınızın yol tutuşu zayıflar. * Bozuk bir amortisör, aracın virajlarda savrulma riskini daha fazla arttırır. * Aracın fren sistemi zayıflar ve fren mesafesi uzar.

Yol tutuş nasıl yapılır?

yol-tutuş-nasıl-yapılır

Yumuşak hamurlu oto lastikleri, yol tutuşunu güvenli hale getirir. Spor araçlarda ise geniş tabanlı ve dar yanaklı lastikler yol tutuşunu arttırır. Güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi için lastiklerimizi aracımıza binmeden önce kesinlikle kontrol etmeli ve lastik hava basınçlarını periyodik olarak takip etmeliyiz.

Yol tutuşu e nedir?

1. Islak zeminde yol tutuşu Islak yol tutuşu, güvenli bir sürüş için lastiğin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Etiket üzerinde yer alan ve ıslak zeminde yol tutuş performansını gösteren derelecenlendirme A sınıfından başlayarak E sınıfında son bulur.

Dünyanın en hızlı arabası hangisi?

dünyanın-en-hızlı-arabası-hangisi

Aracın tasarım ve üretim sürecine 2011 yılında başlanıldı. 2013 yılında ise üretilen ilk Hennessey Venom GT, en hızlı araç olarak kayıtlara geçti. 1.244 beygir gücündeki araçta ikiz turbo şarjlı LS7 V8 Corvette motor yer alıyor. Hennessey Venom GT, Kennedy Uzay Üssü’ndeki testlerde 434 km/s hıza ulaştı.

Araba alırken neye dikkat edilmeli?

Sıfır Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 1. İhtiyaçlarınızı Doğru Belirleyin. 
 2. Araçları Yakından Tanıyın. 
 3. 3. Aracın Yakıt Türü Hakkında Bilgi Sahibi Olun. 
 4. Aracın Vergi ve Diğer Giderleri Hakkında Bilgi Edinin. 
 5. Aracın Yetkili Servis Ağına Dikkat Edin. 
 6. Araç Satın Almadan Önce Test Sürüşü Yapın.

Passat yol tutuşu nasıl?

Passat konfor odaklı bir araçtır. Yol tutuşu çok iyidir ama öncelikle konfor odaklıdır. Özellikle B7 ler (B8 tecrübem çok fazla yok) virajlarda çok güzel tepkiler verir ancak ani hareketlerde kaymaya meyillidir.

C sınıfı araçlar hangileri?

c-sınıfı-araçlar-hangileri

C segmenti HB araçlar arasında en çok tercih edilen modelleri şu şekilde sıralamak mümkün:

 1. Ford Focus HB.
 2. Honda Civic HB.
 3. Seat Leon.
 4. Peugeot 308.
 5. Renault Megane.
 6. Hyundai i30.
 7. Citroen C4.
 8. Opel Astra HB.

Araba seyir halindeyken neden sallanır?

Direksiyon simidinde titreşim hissedilirse, arabanın tekerleklerini kontrol etmeniz önerilir. Bir tekerleğin dönüşü uygun değilse, yürürken titreşimler meydana gelecektir. Genellikle neden, yatakların seviyesinde veya bağlantı çubukları seviyesinde bulunur.

Yolda giderken lastik patlarsa ne olur?

Bu durum sizin kaza yapmanız için zemin hazırlayacaktır. Ön teker patlarsa araç ön tarafa, arka teker patlarsa araç o tarafa doğru çekme yapar. Tekerin patlaması durumunda direksiyonu sıkıca tutmaya çalışın ve aynı anda fren basıncını azaltmaya çalışın.

Lastik iyi olduğu nasıl anlaşılır?

Cebinizden bir bozuk para çıkarın, 1 lira veya 50 kuruş. Lastiğinizdeki çukurlara diklemesine yerleştirin. 1 lira veya 50 kuruşun dışındaki altın renkli kaplama 3-4 milimetre civarındadır. Eğer ki paranın dışındaki bu altın halkayı görebiliyorsanız lastiğinizin değişim zamanı gelmiştir.

Lastik neden titreme yapar?

Tekerleklerin dengesini sağlamak için yapılan balans ayarı doğru yapılmadıysa ya da lastik balans ayarı bozulduysa araç sağa ya da sola çekme yapabileceği gibi direksiyon titremesi de olabilir. Tekerleklerin rot ayarı bozulduysa ya da doğru şekilde yapılmadıysa yine direksiyon titremesi görülür.

Teker çok Şişirilirse ne olur?

Lastiklerin Aşırı Şişirilmesi Aşırı şişirme, lastiklerin sıkı olmasına ve daha çok delinmesine veya kesilmesine neden olur. Ayrıca lastiğinizin çekişini etkileyen ayak izini de değiştireceksiniz. Sonuç olarak, düzensiz lastik aşınması yaşayacak ve lastiğinizin aşınma ömrünü kısaltacaksınız.

Lastik aşırı Şişirilirse ne olur?

Yüksek basınç nedeniyle aşınma Lastik havalarının fabrika verilerinden daha fazla şişirilmesi bu tip aşınmaya neden olur. Bunun sonucunda ise lastiğin taban kısmının ortası daha fazla aşınırken kenarları çok daha az aşınarak dengesiz bir aşınma meydana gelir.

B sınıfı lastik ne demek?

Ses seviyesi derecesi Ses seviyesi A, B veya C sınıfı olarak sınıflandırılır. Lastiğin dönüş gürültüsü desibel cinsinden ölçülür ve ölçülen sayı etiketin alt kısmında gösterilir. Düşük ses seviyeli lastikler, 67-71 dB’e sahiptir. En yüksek seviye, 72-77 dB’lik ses dalgaları oluşturur.

Hız kodu T ne demek?

Yaygın olan diğer hız endeksi değerleri ise şu şekilde: T, 190 km/s. U, 200 km/s. H, 210 km/s.

Amortisör bittiğini nasıl anlarız?

amortisör-bittiğini-nasıl-anlarız

Amortisör Arızası Belirtileri Nelerdir?

 1. Sürüş sırasında direksiyon simidinde titreşimler.
 2. Frene basıldığında aracın öne doğru dalması
 3. Virajlarda aracın bir yana yaslanması
 4. Fren durma mesafesinin uzaması (Patlak amortisörler fren tepkilerini %20’ye kadar azaltır)
 5. Lastiklerin eşit olmayan şekilde düzensiz aşınması

Araba neden sekme yapar?

Bir süre düşük basınçta kullanıldıysa lastiğin içindeki teller kopmuş olabilir. tekerde balon oluşumu varsa sekme yapar,hava basınç farklılığı varsa yapar… olmadı lastiklerin yerlerini değiştirin yada stepneyi takın öyle deneyin…

Yakıt verimliliği C ne demek?

Lastik Yakıt Verimliliği Karşılaştırması Nokian binek araçların B yakıt verimliliği etiket değerine sahip lastikler ile kullanıldığında C etiket değerine sahip lastiklere oranla 100 km için 0,1 litre daha az yakıt tükettiğini belirtiyor.

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu