Soru ve cevap

Yokuş kalkış desteği?

Normal araçlarda frenden ayağınızı çektiğiniz zaman, az bir eğim olsa bile araç geri kaymaya başlar. Özellikle manuel arabalarda çok dik rampalarda kalkış yaparken sürücüler bu sorunla karşılaşabilir. Böyle bir durumda yapılabilecek en iyi yöntem el freni ile kalkış yapmaktır. Ancak yeni arabalarla birlikte bu sorun tarihe karışıyor. Yokuş kalkış desteği , kalkış anında ayağınızı frenden çektiğinizde aracın geriye kaymasını engelleyen sistemdir. Bu sistem ortalama %3 üstü eğimlerde, aracın 2-3 saniye arası kaymadan durmasını sağlar.

Bu oranlar otomobilin marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Özellikle tecrübeli olmayan sürücüler için çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Deneyimli sürücülerin için ise, çok dik rampalarda stres yapmadan kalkış yapmasını sağlar. İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde yokuş kalkış desteğine sahip bir araca sahipseniz bir sıfır öndesiniz. Bu özellik manuel araçlarda olduğu gibi, otomatik vites ve yarı otomatik vites araçlarda da bulunmaktadır.

Yokuş kalkış desteği olup olmadığı nasıl anlaşılır?

İlk sensör aracın yokuş yukarı eğimini ölçerken, ikinci sensör de debriyaj düzenini kontrol eder. Yokuş yukarı konumda araç durdurulduğunda, sürücü fren pedalına basarken debriyaja tamamen yüklendiğinde sistem devreye girer. Bu durumda sürücü debriyaj pedalına tamamen basıyor olmalıdır.

Manuel arabada yokuş kalkış desteği var mı?

Deneyimli sürücülerin için ise, çok dik rampalarda stres yapmadan kalkış yapmasını sağlar. İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde yokuş kalkış desteğine sahip bir araca sahipseniz bir sıfır öndesiniz. Bu özellik manuel araçlarda olduğu gibi, otomatik vites ve yarı otomatik vites araçlarda da bulunmaktadır.

Yokuş Kalkış Desteği kaç saniye sürüyor?

Yokuş Kalkış Desteği, oluşan fren basıncını yaklaşık olarak üç saniyeliğine sabit olarak tutar. Bu süre içinde, yani ayağınızı frenden çekip sonrasında gaza basana veya debriyajı bırakana kadar geçen sürede, otomobilin kaymasını önler.

Yokuş kalkış nasıl yapılır?

Kalkış yaparken, el freni kullanılmaz. Yokuşta kalkış yapabilmenizin en rahat yolu yarım debriyaj yaparak kalkmaktır. Ayağımızı yavaşça debriyajdan kaldırırken araç titremeye başlayacaktır. Araç gaza basmadan kendiliğinden ileri doğru hareket etmek isteyecektir.

Hangi araçlarda yokuş kalkış desteği var?

 1. 2017 Fiat Fiorino Combi 1.3 Mjet 95 HP Premio. 
 2. 2017 Renault Clio Sport Tourer 1.5 dCi 75 HP Joy. 
 3. 2018 Seat Ateca 1.4 TSI 150 HP 4Drive DSG FR (4×4) 
 4. 2018 Isuzu D-Max 1.9D 164 BG V-Life (4×4) 
 5. 2018 Peugeot Partner Tepee 1.6 BlueHDi 120 HP Allure. 
 6. 2018 Skoda Karoq 1.0 TSI 115 PS DSG Ambition (4×2)

Manuel araçlarda yokuş kalkış desteği nasıl çalışır?

Yokuş Kalkış Desteği, bir aracın yokuşta olduğunu algılamak için sensörler kullanarak çalışır. Siz frenden gaz pedalına geçerken sistem, belirli bir süre boyunca (genellikle birkaç saniye) fren basıncını koruyacaktır. Gaza bastığınızda, bu freni serbest bırakarak yokuş yukarı devam etmenizi sağlar.

Yokuş kalkış desteği olmayan araç nasıl kaldırılır?

Yöntem #1: Aracı el freni yardımıyla yokuşta kaldırma (Sınavda Yasak):

 1. Adım#1: Araç çalışır haldeyken vitesi boşa alın
 2. Adım#2: El frenini sonuna kadar çekin
 3. Adım#3: Aracı birinci vitese alın ve sağ ayağınızı gaz pedalına koyun
 4. Adım#4: El frenini indirmeden sol ayağınızla debriyajı bırakmaya başlayın
 5. Adım#5: Araç titremeye başladığında ayağınızı debriyajda tutun
 6. Adım#6: El frenini indirin ve gaza basın
 7. Adım#7: Araç belli bir mesafe gittikten ve belli bir hıza ulaştıktan sonra debriyajı tamamen bırakın

Yöntem #2: Aracı debriyaj kavraması yardımıyla yokuşta kaldırma

 1. Adım#1: Araç çalışır durumdayken vitesi boşa alın
 2. Adım#2: Ayağınızla fren ve debriyaj pedalına basın
 3. Adım#3: El frenini indirin
 4. Adım#4: Sağ ayağınız hala frendeyken birinci vitese geçiş yapın
 5. Adım#5: Debriyajı yavaş yavaş bırakın ve ayağınız hala frende olsun
 6. Adım#6: Araç titremeye başlayınca sol ayağınızı o noktada debriyajda tutun
 7. Adım#7: Sağ ayağınızla freni bırakın ve biraz gaz verin
 8. Adım#8: Araba belli bir mesafe ilerleyip belli bir hız kazandıktan sonra debriyajı bırakın

Yokuş çıkarken vites düşürülür mü?

Yokuşa uygun viteste ve doğru hızda ilerlemek gerekir. Dik yokuşlarda vites değiştirmek, aracı çok hızlı ya da çok yavaş sürmek güvenliğinizi tehlikeye atar. Dolayısıyla yokuşu olabildiğince başladığınız viteste çıkmak en güvenli yöntemdir.

Yokuş çıkarken kaçıncı vites?

Eğer ki siz yokuşta duran bir aracı kaldırmak istiyorsanız bunun için aracın birinci viteste olması gerekiyor. Fakat seyir halindeyseniz aracın devrini düşürmeden vitesin ayarlanması gerekir. Eğer ki çekiş gücü 2. viteste zorlanmıyorsa bu iyi bir tercih olacaktır.

Yokuşta yarım debriyaj nasıl yapılır?

Yarım debriyaj yöntemini uygulamak için sol ayakla debriyaja, sağ ayakla ise frene sonuna kadar basılır. Daha sonra sol ayak yavaşça debriyajdan kaldırılır. Devir saatinde hareket görüldüğünde veya araç hafifçe titrediğinde yarım debriyaj uygulanmaya başlanır.

Debriyaj kalkışta nasıl kullanılır?

Aracı ilk hareket ettireceğiniz zaman da debriyajı kullanırsınız. Debriyajdan ayağınızı yavaşça çekerken hafifçe gaza basmanız rahat bir şekilde aracınızı hareket ettirmenizi sağlar. Yine aracınızı durdurmak istediğinizde frene sert bir şekilde basmak yerine debriyaj ile birlikte hafif basmanız yerinde olacaktır.

Yokuş iniş desteği hangi araçlarda var?

Yokuş iniş kontrolü ilk olarak Land Rover tarafından piyasaya sürüldü ve Freelander ve Range Rover gibi modellerde halen mevcut. Yokuş iniş kontrolü sunan diğer üreticiler :Ford, Nissan,AUDI,JEEP,VW, BMW ve Volvo gibi pek çok marka vardır.

Manuel araba yokuş kalkış nasıl yapılır?

Yokuşta araba kaldırılacaksa ve araç manuel vitese sahipse öncelikle hem frene hem de debriyaja basılması gerekir. Frene ve debriyaja basıldığı sırada vites 1’e getirilir ve ayak fren pedalından çekilip gaza basılarak kavrama sağlanır. Böylece araç güvenle hareket etmiş olur.

Manuel kalkış nasıl yapılır?

Manuel vites için ilk olarak debriyaj pedalına sonuna kadar basıyoruz. Daha sonra sağ ayağımız ile de gaz pedalının üzerinde bekletiyoruz, fakat basmıyoruz henüz. Sol ayağımızı debriyajdan yavaşça kaldırıyoruz bu esnada tam araba titremeye ve kalkışa hazır olacaktır.

Yokuş Kalkış Desteği neden devre dışı kalır?

Debriyaj balatasının zorlanıp zarar görmemesi için yokuşta araba kaldırırken süreye çok dikkat etmek gerekir. Bu sürenin uzaması yokuş kalkış desteği mekanizmasının devre dışı kalmasına sebep olur.

Araba yokuş çıkarken neden zorlanır?

Aracın debriyaj balatalarında yaşanan sıkıntılar, kalitesiz yakıt kullanımı veya yakıt filtresinde yaşanan bi sıkıntı olabilir. Bu sorunların tamamı aracın fiziksel olarak arızalı olduğu durumlardan meydana gelir. Bir farklı ve genel bir durum ise araçların gaz tepkime gecikmesinden kaynaklanmaktadır.

Karda kayan araba nasıl durdurulur?

Buzdur. Ve kontrolünüzü kaybetmenize sebep olabilir. … Kayan ön tekerlek de olsa arka tekerlek de, aşağıdaki adımları izleyerek aracınızın kontrolünü sağlayabilirsiniz:

 • Ayağınızı pedaldan çekin. Ne gaz ne de frene basmak bir kayma sırasında size yardım edebilir. Tersine, durumu kötüleştirebilir.
 • Direksiyonu gitmek istediğiniz yöne doğru yavaşça çevirin. Genelde, araba kaydığında, direksiyonu “kaymanın yönünde” çevirmeniz tavsiye edilir ama gerçekten böyle bir durumla karşılaştığınızda bu kadar dikkatli düşünecek vaktiniz olmayabilir.
 • Araç tekrar çekmeye başladığında, hafifçe gaza veya frene basın. Bu noktada yapmanız gerekenler, ön veya arka tekerleğin kaymasına göre değişir. Ön tekerlek kayıyorsa, hafifçe frene basarak, aracı tekrar kontrol altına alabilirsiniz. Arka tekerlek kayıyorsa, yavaşça gaza basmanız gerekir.

Aracın tamamen kaydığı durumlarda da aynı yöntemler uygulanır. Ayağınızı pedaldan çekip, direksiyonu gitmek istediğiniz yöne doğru çevirin.

Yokuş inen Mi yol verir çıkan mı?

Yokuş çıkan araca, yokuş aşağı inen araç yol verir.

Önce el freni mi P mi?

Park pozisyonuna geçmeden önce araç mutlaka durdurulmalı ve dişli ayarı P’ye getiririlmelidir. Park sonrası, aracın N moduna getirilmesi ve el freninin çekilmesi gerekir.

Otomatik viteste n ne zaman kullanılır?

N konumunda ise araç boştadır. N konumundaki vites, düz vitesli araçların vitesini boşa alma durumu ile aynıdır. Vites kolu üzerinde P, R, N, D harfleri dışında yer alan düğme aracın park halinde veya geri gitme halindeyken vites değişimin gerekli olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Araba viteste yokuş aşağı yakıt yakar mı?

Araç viteste iken durum nasıl? Yokuş aşağı viteste inerken ise eğer gaza basıyor isek motora yakıt girişi sağlanır ve o anki devri neyse yakıt tüketimi de o ölçüde olur. Dolayısıyla düz yolda yada yokuş yukarı çıkarken harcadığınız yakıtı yokuş aşağı inerken de yakabilirsiniz.

Yokuş aşağı kaç vitesle inilir?

Düşük vites sürüşlerde motor devri yükselecek ve daha fazla güç üretilecektir. Böylece yokuşları tırmanmak mümkün olacaktır. %0 eğimli bir yolda 5.viteste 80 km ile zorlanmadan gidebilen aracınız %10 eğimli bir dağ yolunda aynı yolu 4 veya 3.viteste ancak tırmanabilir.

Yokuş aşağı boşta gitmek zararlı mı?

Sürücülerin güvenli bir sürüş gerçekleştirebilmeleri için kesinlikle araçlarını boş vitesle kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü boş vitesle çalıştırılan araçtaki tepkime hızı, diğer araçlara oranla farklılık göstermektedir. Araçlarda vites boşa alındığında fren algılaması gecikmektedir.

Hangi viteste kaç km hız yapılır?

Vitesler aracın gücünü, motorun devrini ve hızını ayarlar: 1.Vites: Minimum hız limiti 5 KM – Maksimum hız limiti 40 KM olup, 20 KM hızı aştıktan sonra ikinci (1.) vitese geçilir. 2.Vites: Minimum hız limiti 10 KM – Maksimum hız limiti 60 KM olup, 40 KM hızı aştıktan sonra üçüncü (3.) vitese geçilir.

Yokuşta vites kaçta olmalı?

Eğer yokuş yukarı bir yere aracınızı park etmişseniz 1.viteste bırakmanız, yokuş aşağı yerlerde ise geri viteste bırakmanız el freninin yetersiz gelebilme ihtimaline karşı aracınızın sabit kalmasını sağlayacaktır.

Yokuş aşağı araba hangi viteste bırakılmalı?

2-Park halinde aracın meyiline göre viteste bırakmanız gerekir Yokuş yukarı duruyorsa 1. vites, yokuş aşağı duruyorsa geri vitese takılması gerekir.

Yokuş yukarı nasıl koşulur?

Yokuş yukarı koşarken biraz öne eğilmek ve ağırlığınızı ayak parmaklarınızın ucuna vermek isteyeceksiniz. Ayrıca kollarınızı biraz daha büyük hareketlerle sallayarak hızınızı koruyabilir, kayalarda ve engebeli arazilerde daha iyi denge kurabilirsiniz.

Yokuş aşağı nasıl koşulur?

Sakatlığa meydan vermemek için; yokuş aşağı koşularda koşu duruş biçiminin de büyük önemi olduğu belirtilmekte. Yani göğüs yukarı, kafa dik ve gözler ileriye odaklanmış şekilde, ve ayağın yere basış şekli öne eğik ama tabanın ortası ile adım aralığının gereğinden fazla açılmaması gerekmekte.

Rampada devir kaç olmalı?

4000 devire rahatça çıkılır , problem olmaz. Tek tek vites düşürülürse daha akıcı sürülür.

Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu