Soru ve cevap

Yeşil plaka nedir?

Yeşil plakalar, Türkiye’de faaliyet göstermekte olan konsolosluk ve büyükelçilik araçlarına verilen plakalardır. Bu kurumlarda çalışan kişiler ya da görev yapmakta olan diplomatlar ile idari teknik personelin bu plakayı kullanma hakkı bulunmaktadır. Bu plakalar trafikte çeşitli ayrıcalıklara sahiptir.

Bu plakaya sahip olan araçlar polis tarafından durdurulamaz. Arama işlemi yapılamaz. Gümrük kapılarında kontrole çekilemez. Yani bu arabalar özel bir alan gibi kullanılabilmektedir. Ancak bu plakaya sahip araçlar herhangi bir geçiş üstünlüğüne sahip değildir. Tüm trafik kurallarına uymak zorundadırlar. Bu sebeple, trafiği tehlikeye atma haklarına sahip değildirler.

CC plaka kimlere verilir?

karayolları trafik yönetmeliği’ 55/4 b bendine göre diplomatik ve konsüler muafiyeti bulunan kişilerin araçlarına cc, cd, cg ve cm harf, gruplarından plaka sıra numarası verilir. başkonsolos, diplomatik personel değildir.

Kırmızı TR Plaka ne demek?

“Mavi renkte olması gereken ‘TR’ rumuzunun kırmızı renge boyandığı ve ‘TR’ harflerinin silindiği”, yıpranmış, paslanmış, kirli, boyası silinmiş, okunamaz durumda olduğu, engelli rumuzu olması gerekenlerin rumuzunun kapatıldığı ya da zemin rengi olan beyaza boyandığı saptandı.”

Yeşil beyaz plaka ne demek?

Yeşil Plaka Diplomatik plakalarda 4 çeşit orta karakter kullanılır. Bu plakalarda yeşil zemin üzerinde beyaz sayı ve harfler bulunur. Yeşil plakalardaki orta karakterlerin anlamları şöyledir: CD harfleri büyükelçi makam aracında kullanılır.

06 yeşil plaka nedir?

Yeşil plakalar, Türkiye’de faaliyet göstermekte olan konsolosluk ve büyükelçilik araçlarına verilen plakalardır. Bu kurumlarda çalışan kişiler ya da görev yapmakta olan diplomatlar ile idari teknik personelin bu plakayı kullanma hakkı bulunmaktadır.

01 plaka kime ait?

99 9999 (kırmızı üzeri altın), ilk iki sayı il kodlarına göredir. Örneğin; Ankara Valisi için 06 0001 plakası vardır.

N plaka ne demek?

Denizli şehir merkezinde çalışan ve taşıma kapasitesi 3.5 tonu geçmeyen kamyonet ve 3 tekerlekli triportör gibi küçük nakliye araçlarına, nakliyeci anlamına gelecek olan N serisi plaka verilecek.

02 AA 001 plaka kime ait?

Kırmızı plaka listesi yani, kırmızı plakaların kimlere ait olduğu, resmi plakalar ve anlamları şu şekilde sıralanmıştır. 0001 plakalı araç TBMM Başkanı’na aittir. 0002 plakalı araç Başbakanlığa aittir.

Altın sarı plaka nedir?

Sarı renkli plaka yeni araç sahibi olan kişilerin esas plakaları çıkana kadar kullandıkları bir plaka çeşidi olmaktadır. Bu plaka sarı zemin üzerine siyah renkte harflerin ve rakamların yazılması suretiyle hazırlanmaktadır. Tescil edilmemiş ancak trafiğe çıkması için bir sakınca bulunmayan araçlara verilmektedir.

AA plaka ne?

Mavi zemin üzerine beyaz karakterlerin yer aldığı plakalar Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı resmi polis araçları tarafından kullanılıyor. İl kodunun ardından A, AA veya AAA harflerinin yer aldığı bu plakaların sonundaki sayılar ise aracı kullanan ekibin bağlı olduğu büro veya şubeyi temsil ediyor.

Özel isim plaka ne kadar?

özel-isim-plaka-ne-kadar

Şahsi olarak özel plaka almak istiyorsanız da kimlik belgesi yeterlidir. Şahsınız için alacağınız özel plaka için vermeniz gereken özel plaka vergisi de yine şirketlerde olduğu gibi 5 ile 15 bin TL arasında değişmektedir. Bazı plakalar için 250 bin TL’ye kadar istenen rakamlar olabiliyor.

Turuncu plaka ne anlama geliyor?

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında yer alan tehlikeli madde taşımacılığında, Turuncu plakaların kullanılması zorunludur. Tehlikeli madde turuncu plaka levhası, Adr kapsamında cilt 2 bölün 5.3.2.2.1′ yer alan şekilde tehlikeli malzeme taşıyan araç bölümlerinde bulunması zorunlu olan uyarı levhasıdır.

69 plaka ne demek?

69 plaka kodu ülkemizin Bayburt iline aittir.

Plakada yazan cc ne demek?

CC harfleri konsolos makam aracında, CG harfleri diplomatik muafiyete sahip konsolosluk görevlilerinin araçlarında, CD harfleri büyükelçi makam aracında, CM harfleri ise diplomatik muafiyete sahip büyükelçilik görevlilerinin araçlarında kullanılıyor.

Siyah plaka kim kullanır?

Bilindiği üzere; kamu kurumu niteliğindeki esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları (oda, birlik, federasyon, konfederasyon) araçlarına siyah renkli resmî plaka verilmektedir.

36 kırmızı plaka kimin?

Devlet protokol araç plakaları aşağıda yer almaktadır. 0001 plaka TBMM Başkanı’nın aracına aittir. 0002 plaka Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı’na aittir. 0003 plaka daha doğrusu 0003-0036 kırmızı plakalı araç Anayasa Mahkemesi Başkanı’na aittir.

34 K plaka nerenin?

34 plaka kodu İstanbul’a aittir.

34 PLT 34 plaka kime ait?

şu anda bu plakanın üzerinde taklı olduğu aracın markası bmw’dir.

J plaka ne demek?

Kula Şoförler Odası Başkanı Oktay Kırlı, Konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Manisa nın Büyükşehir belediyesi olması ile birlikte Ticari Yolcu ve Öğrenci servis taşımacılığı yapan araçlarda J plaka zorunluluğu getirilmişti. J plakalı servis araçları Sadece Manisa il sınırı içerisinde hizmet verebiliyordu.

GB plaka ne demek?

gb-plaka-ne-demek

GB hangi ülkenin plakasıdır sorusunun cevabı ise Birleşik Krallık’tır. GB plakalı araçları görenler plakanın Birleşik Krallığa ait olduğunu bilmelidir.

K plaka almak ne kadar?

*(K2 Belgesi ) Her araç için Taşıt kartı 454 TL olarak bugünden itibaren geçerli olacak şekilde yeniden belirlendi.

055 Kimin plakası?

55 nerenin plakası sorusunun cevabı Samsun’dur. Samsun’un pek çok ilçesi bulunur. Bu ilçeler de aynı şekilde merkez ile aynı plaka kodunu yani 55 plaka kodunu kullanmaktadır.

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu