Soru ve cevap

Yeşil plaka nedir?

Yeşil plaka yabancı ülkelerin Türkiye’de faaliyet gösteren diplomatik temsilcilikleri tarafından kullanılan plaka türüdür. Konsolosluk ve …

CC plaka kimlere verilir?

Yeşil plakalardaki orta karakterlerin anlamları şu şekilde:

 1. CC harfleri konsolos makam aracında,
 2. CG harfleri diplomatik muafiyete sahip konsolosluk görevlilerinin araçlarında,
 3. CD harfleri büyükelçi makam aracında,
 4. CM harfleri ise diplomatik muafiyete sahip büyükelçilik görevlilerinin araçlarında kullanılıyor.

Kırmızı plaka ne demek?

Kırmızı plakalar üst düzey devlet görevlileri tarafından kullanılan protokol plakalarıdır. Kırmızı zemin üzerinde sarı renkli karakterlerin bulunduğu bu plakalar cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, TBMM başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı, vali ve bakanların makam araçlarında bulunur.

Renkli plaka ne demek?

İtfaiye, ambulans, belediye otobüsleri gibi resmi hizmetle görevlendirilen araçlarda siyah renkli plaka kullanılmaktadır. Tescil edilmemiş araçların trafiğe çıkması için kullanılan sarı plakalar geçici olarak adlandırılır. Sarı plakalar 1 hafta, ay ve 1 yıl olarak verilebiliyor.

Diplomatik plakalı araç nasıl alınır?

Dış İşlerin Bakanlığı’ndan onay alınmasından sonra ilgili Gümrük Müdürlüğü’nde aracın geçici ithali yapıldıktan sonra, aracın muayenesi yapılarak ruhsat ve plaka islemeleri için bağlı bulundukları ilin Trafik Tescil Müdürlüğü’ne ruhsat ve plaka başvurusu yapılır.

34 AA 0.02 kırmızı plaka kime ait?

istanbul teknik üniversitesinin rektörünün makam aracının plakası.

27 AA 001 plaka kime ait?

aa rektör kaymakam ve vali yardımcılarının makam plaka kodudur. aa 001 ise ildeki ilk üniversitenin rektörünün makam aracı kodudur. aa 101 ildeki alfabetik sıraya göre ilk gelen ilçenin kaymakamının plaka kodudur. vali yardımcıları genelde aa 01’den sıralı olarak kullanırlar.

Mavi plaka nedir polis?

Mavi Plaka Mavi zemin üzerine beyaz karakterlerin yer aldığı plakalar Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı resmi polis araçları tarafından kullanılıyor. İl kodunun ardından A, AA veya AAA harflerinin yer aldığı bu plakaların sonundaki sayılar ise aracı kullanan ekibin bağlı olduğu büro veya şubeyi temsil ediyor.

Siyah plaka ne anlama?

Bilindiği üzere; kamu kurumu niteliğindeki esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları (oda, birlik, federasyon, konfederasyon) araçlarına siyah renkli resmî plaka verilmektedir.

Sarı plaka ne demek?

Sarı plakalar, henüz tescil işlemi gerçekleşmemiş araçların trafiğe çıkabilmeleri için kullandıkları geçici plaka anlamına gelmektedir. Karakterler, sarı zemin üzerine siyah harflerle yazılıdır. Aynı zamanda bu plakaların sol üst köşesinden sağ alt köşesine uzanan beyaz renkli bir şerit bulunmaktadır.

100000 plaka kim?

kolay bir ornek ama 1. ordu komutani (ki kendisi orgeneraldir dogal olarak) arac plakasi 100000 seklindedir.

4 yıldızlı makam aracı kime ait?

4 yıldızlı makam aracı olarak karşımıza çıkan araçlar Genel Kurmay başkanlığı için tahsis edilmiş araçlardır. 2 yıldız kırmızı plaka Tümgeneral için tahsis edilmiş makam aracında bulunur. 3 yıldızlı plaka ise Korgeneral’e ait makam aracında bulunur.

Suriyelilere neden MA plaka?

MA plaka nedir sorusuna verilecek cevap, açılımı ‘Misafir Araç’ olan ve ülkemizde bulunan yabancıların aldığı araçlara verilen plaka olacaktır. Yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi ve geçici giriş karnesi ile ülkemize giriş yapan araçlarda bu plakalardan bulunur.

Suriyeli araba alabilir mi?

suriyeli-araba-alabilir-mi

Suriye vatandaşları Türk vatandaşlarından araç alabilir mi? Bu sorunun cevabı evettir. Araç satın alabilirler; ama bunun için kişilerin; Oturma izinlerinin olması gerekmektedir.

Türk vatandaşı Almanyadan araba alabilir mi?

Cevap: Türkiye’de ikamet eden kişilerin yurtdışından taşıt getirme hakkı bulunmamaktadır.

1 plaka nere?

01 Nerenin Plakası? 01 plaka kodu ülkemizin Adana iline aittir.

0 7 nere plaka?

Çok fazla merak uyandıran ve bu kapsamda araştırılan 07 plaka numaralı ilimiz neresi ve hangisidir sorusunun yanıtı Antalya olmaktadır. Bu sayede şehirlerarası çıkılan bir yolculukta 07 kodlu plakaya sahip araçların bulunduğu yerin Antalya ili olduğunu anlamak son derece kolay olmaktadır.

Plaka 60 nere?

60 NERESİ HANGİ ŞEHİR PLAKASI? Yolda veya herhangi bir yerde 60 plakalı bir araç görüyorsanız bu o aracın Tokat ili trafiğine ait olduğu anlamına gelmektedir.

36 kırmızı plaka kimin?

Devlet protokol araç plakaları aşağıda yer almaktadır. 0001 plaka TBMM Başkanı’nın aracına aittir. 0002 plaka Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı’na aittir. 0003 plaka daha doğrusu 0003-0036 kırmızı plakalı araç Anayasa Mahkemesi Başkanı’na aittir.

04 resmi plaka kimin?

İl kodları

Sayıİl
04Ağrı
05Amasya
06Ankara
07Antalya

34 PLT 34 plaka kime ait?

şu anda bu plakanın üzerinde taklı olduğu aracın markası bmw’dir.

Siyah sarı plaka nedir?

siyah-sarı-plaka-nedir

Henüz tescil işlemi gerçekleşmemiş olan ancak trafiğe çıkmasında herhangi bir sakınca bulunmayan araçlara 1 hafta, 1 ay ya da 1 yıl gibi farklı sürelerle verilen geçici plakalar sarı zemin üzerine siyah harf ve rakamlardan oluşur.

Siyah plaka kim kullanır?

Ambulans ve itfaiye gibi araçlarda, kısaca resmi hizmete tahsis edilmiş siyah plakaları sık sık görebilirsiniz. Bu tip plakalar siyah zemin üzerine beyaz karakterlerin yazılı olduğu plakalardır ve bakanlıklar, belediyeler ve bu kurumların müdürlüklerine ait kamu taşıtlarında kullanılır.

L plaka ne demek?

l-plaka-ne-demek

L Plaka Nedir? L plaka, temel olarak “T” harfi ile başlayan taksi plakaları gibi düşünebilir. Aynı şekilde “L” ile başlayan plakalar ise artık servis taşımacılığında kullanılacak. Yeni yapılanma ile artık servis araçları, hatlı minibüsler ve taksi araçları gibi kendine özel bir plakaya sahip olacak.

Gold plaka nedir?

Meclis plakaları adı altında verilen bu plakaların sayısı bir hayli fazladır ve plakanın başında TBMM ibaresi kullanılmaktadır. Kırmızı plakalar olarak tabir edilen protokol plakaları kırmızı üzerine kabartmalı altın renkli yazılı olan plakalardır.

Altın plaka nedir?

altın-plaka-nedir

SİYAH ÜZERİNE ALTIN PLAKA Hindistan Savunma Bakanlığı bünyesindeki araçlarda plaka 3 kısımda oluşur. En üstte kırmızı zemin üzerine 4 tane altın renkli yıldız, altındaki plakada siyah zemin üstüne altın renklerde yazılmış “ARMY” ve en altta da siyah zemin üzerine altın renklerle karakterler yer alır.

Kaç çeşit plaka var?

Türkiye’de kullanımına göre dokuz çeşit plaka vardır.

N plaka ne demek?

Denizli şehir merkezinde çalışan ve taşıma kapasitesi 3.5 tonu geçmeyen kamyonet ve 3 tekerlekli triportör gibi küçük nakliye araçlarına, nakliyeci anlamına gelecek olan N serisi plaka verilecek.

B plaka ne demek?

b-plaka-ne-demek

B plakası Avrupa ülkelerine ait bir plakadır ve B, Belçika ülkesinin plakasıdır.

Av plaka nedir?

arabayı kullanan kimsenin avukat olduğuna karine teşkil eder.

Maybe you are interested in:

yarı otomatik nedir?

Related searches

 1. Yeşil plaka Nedir
 2. Mavi plaka nedir
 3. Yeşil plaka hangi ülkenin
 4. Siyah plaka Nedir
 5. Kırmızı plaka nedir
 6. Resmi plakalar
 7. Sarı plaka hangi ülke
 8. 001 plaka kimin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu