Soru ve cevap

Yekpare ne demek?

Farsçada yek bir demektir. Pare ise hem parça hem de adet ve sayı manasına gelir. Bu iki kelimenin birleşmesiyle oluşan yekpare sözcüğü, …

Yekpare bir an ne demek?

Yekpare kelimesinin anlamının ise bir tek parçadan oluşan, bütün manalarına geldiğini söylemek mümkündür. Farsça da yek kelimesi bir anlamına gelmekte olan bir kelimedir. Yekpare kelimesi ise bu iki kelimenin birleşimi ile oluşan bir kelime olarak ifade edilebilir.

Yekpare Gönül ne demek?

1. sıfat Bir parçadan oluşan, tek parça, bütün: “Pencerelerin karşı duvarı yerden tavana kadar yekpare aynayla örtülüydü.” 2. zarf Tek parça olarak, bütün olarak: “Tarih, yekpare görülecek, topyekûn sevilecek yahut da nefret edilecek bir şey değildir.”

Yeknesak ne anlama gelir?

TDK’ye göre yeknesak sözcüğü “tekdüze” anlamına gelmektedir. Tekdüze ise; değişmeyen veya aynı şekilde tekrar eden anlamına gelmektedir.

Yekpare yapı ne demek?

Yekpare (Unibody) yapı, aracın şasisi ve gövdesinin tek parça olarak üretilmesini içerir. Günümüzde neredeyse tüm arabalar ve kamyonlar gibi ağır hizmet araçlarının çoğu yekpare yapıya sahiptir.

FUZA ne demek?

Füze kelimesi Türkçe’de “havai fişek, uzaya fırlatılan roket” anlamına gelir. Fransızca fusée “havai fişek, uzaya fırlatılan roket” sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca yazılı örneği bulunmayan *fus “mekik” sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen fusus sözcüğünden evrilmiştir.

Yekpare zaman ne demek?

sürekli, kesintisiz ve akış halindeki zaman.

Yekpare karakter ne demek?

tek kalıptan çıkmış ve kendine has bütünlükte olan.

Yekten pare ne demek?

Farsçada yek bir demektir. Pare ise hem parça hem de adet ve sayı manasına gelir. Bu iki kelimenin birleşmesiyle oluşan yekpare sözcüğü, cümle içerisinde sıfat olarak kullanılır.

Top yekün ne demektir?

birl. zf. (< top yekûn) Toptan olarak, eksiksiz, hepsi birden: Biz kabahatli memurların topyekûn azillerini bekliyorduk (Refik H. Karay).

Caniko ne anlama gelir?

i. (Fars. cān’dan Slavca ek ile cān+i+ko) Sevgili [Daha çok canikom: sevgilim şeklinde kullanılır].

Müşfik kadın ne demek?

Müşfik, Arapça kökenli ve sıfat olarak kullanılan bir sözcüktür. Müşfik dilimize Arapçadan gelmekle birlikte sevecen, şefkatli manasına gelmektedir.

Yeksani ne demek?

Yeksan kelimesi Türkçe’de “Bir, aynı düzeyde, eşit.” anlamına gelir.

Şase hangi malzemeden yapılır?

Genellikle araç şasisi yapımı için karbon çelik; veya daha hafif yapı oluşturmak için alüminyum alaşımı malzemeler kullanılır. Ayrı bir şasi olması durumunda, çerçeve “profiller” veya “kirişler” olarak adlandırılan yapısal eleman ‘dan oluşur.

Şase mi?

şase-mi

Hangisi Doğru Şase mi Şasi mi? Kullanılması gereken doğru kavram şasidir. Fakat yıllar içerisinde ki kültürel gelişme ve kulaktan kulağa aktarımdan dolayı birçok kişi hatalı kullanım gerçekleştirerek şase demektedir.

Şase motor ne demek?

şase-motor-ne-demek

Şasi tüm otomobillerin iskelet sistemidir. Tüm parçalarının monte edildiği en büyük bölüm kaza anında çarpma şiddetini göğüsleyen gerekli kırılma noktalarından kırılarak kaza şiddetini en aza indiren bölümdür. Şasi ,otomobilin çeşitli sistemlerini üzerinde bulunduran ve karoseriyi taşıyan temel yapıdır.

EYZA ne demek?

(ﺍﻳﻀﺎً) zf. (Ar. eyżan) “Yine öyle, kezâ, bu da öyle” anlamında olup az önce geçen bir ibâreyi işâret etmek veya tekrarlanacak mısrâları göstermek için kullanılır [Daha çok Ve lehû eyzan söyleyişinde geçer].

Cittik ne demek?

giresun merkez ilçesi ve köyleri çalı kuşu için kullanılmaktayken, erzurum ,kars, erzincan gibi yerlerde kadınlık uzvu için kullanılmaktadır.

Somizli ne demek?

Bir kitabın hem cildi hem de cildinin üzerinde kağıt bir kapak varsa bu kitap ciltli şömizli demektir. Şömiz, renkli kağıt kapak anlamına da gelir.

Yek pare nasıl yazılır?

Farsçada yek bir demektir. Pare ise hem parça hem de adet ve sayı manasına gelir. Bu iki kelimenin birleşmesiyle oluşan yekpare sözcüğü, cümle içerisinde sıfat olarak kullanılır. Örneğin: ”Yekpare ev” – ”Yekpare kalem” Ek olarak bu kelime, birinin özel olduğunu söylemek için kullanılan sevgi sözcüklerinden biridir.

Eklektik olmak ne demektir?

Eklektisizm kelimesinin kökü olan eklektik kelimesi, genellikle bir sisteme ait olan veya tek başına anlam ifade eden unsurların birden fazlasını toparlayarak meydana getirilen yeni sistem veya sistemler anlamına gelmektedir.

En yegane ne demek?

Türk Dil Kurumu yegane kelimesi için karşılık olarak, ‘biricik ya da tek’ anlamlarını sunuyor. Aynı zamanda çok özel ve başka bir eşi benzeri olmayan şeklinde de ifade etmek mümkün.

Yekpare taş ne demek?

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Sıklıkla çok sert ve katı metamorfik kayadan olan bu kitleleri, genellikle erozyon açığa çıkarmıştır.

Karakter doğuştan gelir mi?

Yani insanın kişiliği ne tamamen doğuştan gelir ne de tamamen sosyallik, öğrenme, aile vb dışsal faktörlere bağlıdır. Mizaç, insanın doğuştan getirdiği, hayatı boyunca değişmeyen, temel motivasyonunu ve arayışını belirleyen eğilim ve çekirdeğidir.

Bir insanın karakteri değişir mi?

“Kişilik, yaşam boyunca evrim geçirir. Bununla beraber, 30 yaşına doğru sabitlenir. 21-96 yaş arasındaki bireylerin gözlemlendiği araştırmalara göre, 30-36 yaş arasında kişilik çok az değişiyor. Bu, hâlâ mevcut olsa da kişiliğin bireysel çeşitliliğinin yaşla beraber azaldığını gösteriyor.

Pera ismi ne anlama gelir?

pera-ismi-ne-anlama-gelir

Pera karşı taraf öte taraf anlamına gelmektedir. Latince bir kelime olan Petra söz öbeğinden türetilmiştir. Sağlam ve güçlü bir kişiyi ifade eder. Pera isminin bir diğer anlamı ise Peri olarak bilinir.

Perdey pey ne demek?

Bazı örneklerde görülen “peyder pey, pevderpey, pey derpey” gibi yazımlar ise imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı ‘peyderpey’dir. TDK sözlüğüne göre dilimizdeki karşılığı ‘azar azar, bölüm bölüm, yavaş yavaş’ anlamlarına gelen peyderpey, Türkçeye Farsçadan geçmiştir.

Yeden anlamı ne demek?

müz. bir gamın yedinci derecesinin aldığı isim.

Maybe you are interested in:

katalizör ne demek?

Related searches

  1. Yekpare ne Demek
  2. Yeknesak ne Demek
  3. Yekpare gözlük
  4. Pare Ne Demek
  5. Yekpare cümle içinde kullanımı
  6. Misli görülmemiş ne demek
  7. Sükut ne Demek

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu