Soru ve cevap

Volant dişlisi nedir?

Volant aracın motoruna ilk hareketi veren gücünü marş dinamosundan alan dişli bir çarktır. Marş dinamosuyla uyumlu bir şekilde çalışır.

Volant dişlisi arızası nasıl anlaşılır?

Volan Arızası Nasıl Anlaşılır?

 1. Rahatsız edici bir ses çıkarır.
 2. Kalkışta titreme olabilir (baskı balata arızasında da titreme olur)
 3. Kalkışta sert ve boğuk bir ses çıkar.

Volan dişlisi ne ise yarar?

volan-dişlisi-ne-ise-yarar

Volantın dişlisi aracın şanzıman türüne göre ya türbinin ya da debriyaj baskı balatasının görevini yapmasına yardımcı olur. Sonuç olarak volant sayesinde aktarılan dönme momenti tekerleklere aktarılır ve araç hareketine başlar.

Volant dişlisi neden arıza yapar?

volant-dişlisi-neden-arıza-yapar

Genel olarak volan dişlisinin en sık rastlanan bozulma sebepleri, araç çalışırken marşa basılması, aracın vurdurularak çalıştırılması, marş dinamosuna bağlı bozulmalar, eskimeye bağlı bozulmalar sayılabilir.

Volant ömrü ne kadar?

Volant ömrü ne kadar sorusuna verilebilecek cevap ise; 90-100 bin kilometre civarıdır. Aracınızın volant değişiminden itibaren yaklaşık 100 bin kilometre kullanılmışsa volant dişlisinin performansı yavaş yavaş düşmeye başlar. 100 bin km sonrasında volant dişlisinin de değişmesinde fayda vardır.

Volant dişlisi yolda bırakır mı?

Bu tür bir ilerlemede yolda kalırsınız. Aracın motor ya da şanzımanında hasara neden olmayacaktır ama yolda kalmak zaten yeterince sinir bozucu olur. Bu arızaya önlem için baskı balata değişiminde mutlaka parçayı da iyice kontrol ettirin.

Volant tamiri ne kadar?

Volan değişimi işçilik ücreti ise 1.000 lira civarında bir paraya yapılmaktadır. Kısaca volan değiştirmek 2022 yılı için 3 bin ile 5 bin lira arasında bir para tutacaktır.

Volan nedir nerede bulunur?

volan-nedir-nerede-bulunur

Tekerlek ve motorlar arasında şanzıman bulunur. Krank miline bağlı olan volanın bir diğer yüzü de debriyaj balatasına bağlıdır. Volan dönerken debriyaj balatası hareketsizdir, sürücü debriyaja basmayı bıraktığında ise debriyaj balatası ve volanın dış yüzeyi birbirine yapışır, böylece dönme kuvveti şanzımana aktarılır.

Volan nedir kısaca anlamı?

Krank miline bağlı krankın hareketi ile direkt dönen ve ateşleme zamanında aldığı gücü diğer zamanlarda motorun dönmesi için harcayarak hareketinin devamlılığını sağlayan büyük silindirik dişlidir.

Volant taşlama neden yapılır?

volant-taşlama-neden-yapılır

Yeni balata takıldığında volant taşlama yapılması gerekir. Görevi sırasında sürtünmeden dolayı volan da aşınma ve volanın yüzeyinde bozulmalar meydana gelir. Yeni balata takıldığında volantı taşlatmak gerekir..

Volant sensörü nerede olur?

Araçlarda krank mili sensörü genelde aracın motorunun ön tarafında krank kasnağının arkasında bir dişli üzerinde bulunur. Bazı araçlarda motorun şanzıman tarafı bölgesinde, volan denilen dişlinin arka tarafında bulunan ayrı olan bir dişli üzerinde de bulunur.

Istavroz dişlisi arızası nasıl anlaşılır?

Virajlarda Diferansiyelden Gelen Ses Arızası Bilindiği üzere araç döndüğü zaman aks ve istavroz dişlileri çalışmaya başlar. Aracın dönüşü sırasında bu sesi duyuyorsanız bu dişliler deforme olmuş ve hatta kırılmış olabilir.

Baskı balata arızası neden olur?

Aracınızda baskı balatanın zarar görmesine sebep olan bazı durumlar olabilir: Aşınmış bir debriyaj diski, debriyaj baskı balatasına zarar verebilir. Baskı balatası parmaklarının kırılması veya bükülmesi. Baskı balata yay düzenin bozulması

Volant hangi araçlarda kullanılır?

Bir çok modelde marş sistemi için gerekli olan ilk hareket marş dinamosu vasıtasıyla volandan verilir. Dizel, benzinli ve LPG’li araçlarda bulunur.

Araçta volant ne işe yarar?

İri bir gövdeye ve küçük dişlere sahip olan ve büyük bir dişli görünümündeki bu parça, motorun ve şanzımanın yapısına göre 30-40cm çapında olan dişli bir kasnaktır. Marş motoruna bağlıdır ve araç ilk çalıştırıldığı zaman marş motoru volanı döndürerek ilk çalıştırmaya katkıda bulunur.

Araçta kavrama arızası nasıl anlaşılır?

Yokuşta aracı kaldırırken kavrama kaçırdığında, hafif bir titreşim, motor devri düşmüyorken aracın hareket etmemesi, aracın geri kaçması, balatanın kaçırması sebebiyle (balatanın sıyırması) balata yanık kokusu gelmesi gibi durumlar, kavramanın kaçırdığını gösterir.

Otomatik viteste volant var mı?

Volant içten yanmalı otomatik marş sistemine sahip tüm motorlarda bulunur.

Debriyaj seti ne demek?

debriyaj-seti-ne-demek

Debriyaj pedalından ayağınızı çektiğinizde aracınızın harekete geçmesini sağlayan parçalar setine ”debriyaj seti” denir. Debriyaj seti kendi içerisinde 3 parçadan oluşmaktadır. Bunlar baskı, balata ve bilye olarak set halinde oluşmaktadır.

Otomatik şanzıman bilyası arızası nasıl anlaşılır?

otomatik-şanzıman-bilyası-arızası-nasıl-anlaşılır

Prizdirek Bilyası Arıza Belirtileri

 1. Şanzımandan Gelen Ses ve Titreşim. Aşınmış ve arızalı bir prizdirek bilyası, vites boşta iken bir takım seslere neden olur. …
 2. Vites Değişimlerinde Ses ve Titreşim. Tüm vites değişimlerinde ses ve gürültü varsa arızalı bir prizdirek bilyasından şüphelenebilirsiniz. …
 3. Vitesten Atma Sorunu.

Volant ters takılırsa ne olur?

Volanı ters takarsanız bu sefer marş dişlisi volan dişlisine denk gelmez. Volan dişlisini ters taksanızda değşimez, dür dişlidir nihayetinde ve volanı ters takmanız zor olay çünkü takılan yüzeyi kademelidir. volant’tır onun orjinali, volan değildir.

Volan kaç kilo?

106 ve saxo larda normal volan kaç kilo hafif volan 2.9 kg yazıyor.

Maybe you are interested in:

16 valf nedir?

Related searches

 1. Volant dişlisi Nedir
 2. Volant Arızası Nasıl anlaşılır
 3. Volant dişlisi Arızası
 4. Volant arızası yolda bırakır mı
 5. Volant dişlisi ne İşe Yarar
 6. Baskı Balata Volant
 7. Volant Nedir
 8. Volant arızası yakıtı etkilermi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu