Soru ve cevap

Vites nasıl düşürülür?

Vites atmak arabanın hareket etmesi için gerekli olan unsurlardan biridir. Vitesi temel düzeyde 1’e tak bir süre sonra 2 ve sonra 3. Düz ve kısa yollarda bu tarz sürüşler yapmak çoğu kişinin yapabileceği bir şeydir.

Peki uzun ve engebeli yollarda aracın hangi viteste olacağını nasıl belirleriz? Detaylar için okumaya devam edin.

Yüksek Hızlarda Vites Nasıl Düşürülür?

Yüksek hızlarda giderken doğru bir şekilde devir düşürüp aracı yavaşlatmak acemi sürücüler için biraz zor olabilir. Bunun için kendinizi alıştırır nitelikte küçük antrenmanlar yapmanız gerekir. Örneğin düşük hızlarda seyrederken fren debriyaj yapıp yavaşlarken vitesi bir tık düşürüyoruz. Refleks haline gelene kadar bu çalışmayı yapmanız yüksek hızlarda aracı yavaşlatmak adına yararlı bir çalışma olacaktır.

Beyninizin devir düşürmek veya yükseltmek için gerekli olan refleksi göstermesi için bu çalışmayı bir süre yapmanı gerekiyor. Bu durum kafanızda refleks haline geldiği zaman aracın hızına göre debriyaj fren yaparak vites küçültme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlk başlarda deviri araba etkin bir şekilde yavaşlamadan bir anda düşürmeniz aramanın öne doğru yığılmasına neden olabilir. Bu da hakimiyeti kaybetmeniz açısından tehlikeli durumlar doğurabilir. Dolayısıyla vitese etkin bir şekilde yani aracın yavaşlamasına yönelik ciddi ama ani olmayan bir basın. Uygularsanız araba zaten gü.ten düşecektir ve vites düşürmeniz gerektiğini size hissettirecektir.

Devirmek düşürmek virajlarda ve yokuşlarda da yapmanız gereken şeylerden biridir. Yüksek hızlarda viraja girmeniz aracı savurabilir. Yokuşlarda da yukarı da anlattığımız gibi araç çekişten düşerse devir düşürmek zorunda kalabilirsiniz.

Devir düşürme işlemini yüksek devirde giderken tamamen frenle de yapar ve araba durmaya yakın olduğu zaman vitesi boşa alabiliriz ancak bu durum arabaya zarar vermiş olur. Refleks ve etkin fren debriyaj tekniğini kullanmak aracın hızına göre devir düşürme işlemini gerçekleştirmek adına şanzıman sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Arabada ne zaman vites düşürülür?

Çabuk hızlanmak gerektiğinde veya yokuş başlangıcı gibi daha çok güç isteyen durumlarda vites küçültülür. Bir vites düşürmek hemen her zaman güvenlidir, motor hızında 500 d/dak kadar farkı olur, bu da büyük bir tehlike oluşturmaz.

Vites küçültürken debriyaj nasıl bırakılır?

Siz vitesi ikiye koyun ayagınızı debriyajdan yavaş çekerken bu arada hafiftende gaz verin araç yıgılmaz yapmaz. Ayağınızı hızlı çekiyorsunuz. Yavaş yavaş bırakmalısınız debriyaj pedalını.

Devir kaça düşünce vites düşürülür?

Vites yolda giderken kademeli bir şekilde devir her 2000’e geldiğinde atılır. Bu bir zorunluluk değildir ancak arabayı hızlı kullanmak istiyorsanız devir göstergesinde ibrenin 3000-4000 devirleri görmesini bekleyebilirsiniz.

Ani frende debriyaja basılır mı?

Cevap: Ani Duruşlarda Fren Pedalına Nasıl Basılır? Belirttiğiniz gibi Debriyaj ve Frene aynı anda basılır. Frene gücünüz yettiğince asılın ve araba duruncaya kadar bırakmayın. Araba debriyaja bastığınız için boşa geçecektir.

Debriyaja basmadan vites atılırsa ne olur?

Araç hareket halinde iken, debriyaja basmadan veya yarım debriyaj ile vites değiştirdiğinizde, motor ile şanzıman ayrılmaz ve “gaarç” diye bir ses gelir. Çoğu zaman bir problem olmamakla birlikte, zorlamaya bağlı olarak senkromeç dişlilerinin aşınmasına sebep olabilir.

Vites küçülterek yavaşlamak zararlı mı?

bunun dışında rutin bir frende de vites küçülterek, yani motor freni ile yavaşlayarak durmanız, fren balatalarınızın ve fren gücünün %70’ini üstlenen aracınızın ön takımının uzun ömürlü olması açısından faydalıdır.

2 viteste en fazla kaç km hız yapılır?

Vitesler aracın gücünü, motorun devrini ve hızını ayarlar: 2.Vites: Minimum hız limiti 10 KM – Maksimum hız limiti 60 KM olup, 40 KM hızı aştıktan sonra üçüncü (3.) vitese geçilir. 3.Vites: Minimum hız limiti 30 KM – Maksimum hız limiti 80 KM olup, 70 KM hıza ulaşıldığında dördüncü (4.) vitese geçilir.

Ne zaman debriyaja basılır?

Aracı ilk hareket ettireceğiniz zaman da debriyajı kullanırsınız. Debriyajdan ayağınızı yavaşça çekerken hafifçe gaza basmanız rahat bir şekilde aracınızı hareket ettirmenizi sağlar. Yine aracınızı durdurmak istediğinizde frene sert bir şekilde basmak yerine debriyaj ile birlikte hafif basmanız yerinde olacaktır.

Trafikte dönüşler nasıl olmalı?

· Sağ şeride geçilmeli, · Hız azaltılmalı, · Dar bir açıyla dönüş yapılmalı ve en sağ şeride geçilmeli, · Eğer varsa yayalara ya da bisikletlilere geçiş hakkı verilmelidir.

Araba 2 viteste istop eder mi?

Arac 2. Viteste rölantide düz bir yolda belirli hızda ilerleyebilir. Yani frene basmadığın sürece kolay kolay stop etmeZ düz bri zeminde. Ama frene basıp debriyaja basmazsan devir rölantiyi zorlamaya başladığı an (titrer araç ) stop etme eğilimine düşer.

Neden önce fren sonra debriyaj?

arkadaşın sorusunun cevabıda; normal yavaşlamak için debriyaja basmaya gerek yoktur.trafik ışığı gibi yerlerde durmak için önce frenle araaç yavaşlatılır,sonra durmaya yakın debriyaja basıp boşa atılır. ani frenlerde ise kesinlikle debriyaj ve frene aynı anda basılmalıdır.

U dönüşü yaparken debriyaja basılır mı?

Dönerken debriyaja basılmaz arkadaşlar , aracın kontrolünü kaybedersiniz. Uzun yolda, dönerken yani virajlarda: 1) Viraja girmeden önce vites küçültülür , viraj içinde değil.

Yokuş aşağı boşta mı viteste mi?

Araç kullanıcıları yakıt tasarrufu sağlayabilmek için yokuştan aşağı inerken vitesi boşa almak yerine ayağını gaz pedalından çekmeleri daha doğru bir hareket olacaktır.

Debriyaja basarken topuk yere değmeli mi?

Panpa. Fren ve debriyaj pedalına topuk yerde basılmamalı. Bu durumda pedala aktarılabilecek max kuvvet daha düşük olacaktır. Topuk havada olmalı ki, baldırlardan destek alarak tüm ayak kuvvetini iletebilmelisin pedallara.

Debriyajın kavrama noktası nasıl bulunur?

tam olarak neresi olduğunu tespit için motor sesine kulak verilmesi gereken noktadır. debriyaj dibe kadar basılır ve yavaşça yukarı kaldırılmaya başlanır. bu sırada motor sesine dikkat ediniz.bir yere geldiğinizde motor sesinde bir değişim farkedeceksiniz. işte bu nokta kavrama noktasıdır.

Trafikte yavaşlama nasıl yapılır?

Debriyaj + fren yapınca fren mesafesi kısalıyor. Yavaşlarken de sadece fren yapmak yeterli.

Hızlı giden araba nasıl durdurulur?

Düz vitesli olan otomobillerin yollarda durdurulması için öncelikle gazdan ayağın çekilmesi gerekir. Daha sonra ise fren pedalına basılarak aracın hızı düşürülür. Debriyaj frenine en sonuna kadar basılır ve aracın durdurulması sağlanır. En son olarak ise el frenini çekilir ve araç bütünüyle durdurulur.

Debriyajdan ayak nasıl kaldırılır?

Vites ile aracı kaldırmak için, araç çalıştırılır ve vites boştayken sağ ayak frene sol ayak da debriyaja sonuna kadar basılı halde durulur. Ardından vites 1’e alınır ve fren pedalından ayak kaldırılmadan debriyajdan ayak yavaşça kaldırılır.

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu