Soru ve cevap

Vites nasıl değişir?

Sürücü kursuna ehliyet almak ve iyi bir sürücü olma umuduyla gideriz. Genellikle sınavda benzer sorular sorulur ve sıkı bir çalışma sürecinden sonra yazılı sınavı atlatırız. Sıra gelir uygulamalı sürüş tekniği öğrenmeye. Bu sorunu da sürücü eğitmenimizin bize verdiği teorik bilgileri anlık olarak uygulamaya geçirerek temel seviye de sürüş yeteneği kazanmış oluruz. Peki bu sürüş tekniği bizi uzun yolda veya trafikte ne kadar güvende tutar.

Vites atmak arabayı hissetmek yol durumuna göre devir göstergesini takip etmek ve en verimli yakıt tüketimi doğrultusunda araba kullanmak çok uzun zaman alacaktır. Tecrübe dediğimiz şeyde uzun kazanımlar sonucu oluşur.

Bugünkü yazımızda ehliyet kursunda verilen temel vites atma ve arabayı hareket ettirmenin ötesine geçip uzun yolda viraj, yokuş ve bayır gibi yerlerde vites nasıl atılır arabanın doğru viteste olduğunu nasıl anlarız bunları konuşacağız.

Vites Nasıl Artırılır?

Vites yolda giderken kademeli bir şekilde devir her 2000’e geldiğinde atılır. Bu bir zorunluluk değildir ancak arabayı hızlı kullanmak istiyorsanız devir göstergesinde ibrenin 3000-4000 devirleri görmesini bekleyebilirsiniz.

Standart bir otomobil kullanımında arabanın kontrollü bir şekilde hızlanmasını istiyorsak devir göstergesi 2000’e geldiği anda vites değiştirmeliyiz. Eğer acemi bir şoförseniz bu konunun sizin için çok daha önemli olduğunu unutmayın.

Araba 1. Viteste kalkar ve hemen sonrasında 2. Vitese takmanız gerekir. Sonrasında yol durumuna ve trafiğe göre 3. vitese takarak 90-100 arasında bir hıza sahip olursunuz. Şehir içinde araba kullanıyorsanız 3.vites, ortalama bir düz yol var ise 4. vitese takabilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir nokta var. Vitesin artması her zaman arabanın hızlanması anlamına gelmez. Gaza yüklenmediğiniz ve devir saatini 2000 de gördüğünüz zamanlarda araba devirli kullanıldığı için daha bağırmayan ve hızını kontrol edebileceğiniz bir seviyede olur. Yani kısaca vitesi artırmaktan korkmayın sadece gözünüz gaz dengeniz de ve devir saatinizde olsun. Ama en önemlisi de tabi ki yol durumu.

Hangi hızda vites değiştirilir?

Vitesler aracın gücünü, motorun devrini ve hızını ayarlar: 1.Vites: Minimum hız limiti 5 KM – Maksimum hız limiti 40 KM olup, 20 KM hızı aştıktan sonra ikinci (1.) vitese geçilir. 2.Vites: Minimum hız limiti 10 KM – Maksimum hız limiti 60 KM olup, 40 KM hızı aştıktan sonra üçüncü (3.) vitese geçilir.

U dönüşü hangi vitesle yapılır?

Viraja 2. viteste girebilirsin, sorun olmaz. Daha sonra zamanla araca alışırsın ve 3. vites bile sana yavaş gelebilir. Viraja girerken debriyaj ve frene basılmaz viraj içinde hiç basılmaz araç savrulur, normal hızınıza göre viteste tutun, yada bir alt vitese düşürün, tabi 1. Vitese kadar değil.

3 vitesten 2 vitese nasıl geçilir?

Tekrar vites yükseltmek için debriyaja sonuna kadar basarak 2. vitesten 3. vitese geçmek için vites topuzunu ikinci vitesten tutmadan çıkartıp ön ileri doğru rahatça iterek üçüncü vitese alınır.

Vites değiştirirken ayak gazdan çekilir mi?

Vites atarken ayak gazdan çekilmez, sabit de tutulmaz… Motor ve şanzıman devrini tutturacak kadar basarsanız veya kısmen çekerseniz ayağınızı gazdan bu araç için en sağlıklısı olacaktır.

3 viteste araba kalkar mı?

Arabayı 3. viteste kaldırmış ve yolun tümünü 3. viteste gelebilmişti. vites oranları kısa olan araçlarda pek sorun olmaz. mesela 106gti 1. vitesle 2. vites arasında dağlar kadar fark yoktur. sakin bir kalkışı 2 dede yapabilirsiniz.

Yokuş yukarı çıkarken vites kaçta olmalı?

yokuşuna, arabasına, şoförüne bağlı. 3üncü viteslik yokuş araba gazlıysa 2 ile de çıkılır. şoför acemi ise yüksek devir daha iyidir vesaire. bogaz koprusu yolunda fikirtepe onlerinden iyi kaptirilmissa camlicaya kadar 4 veya 5 ile gayet cikilabilir.

En güçlü vites nedir?

vites dişli oranları göz önüne alındığı zaman en güçlü vites geri vitestir. doğru. 1. viteste çıkamadığınız yokuşları geri viteste çıkabilirsiniz. ancak bu durum size ekstra beygir kazandırmaz. ayrıca geri vites dişlisin düz dişli olduğundan o muhteşem sesi çıkartır. bazen zor geçmesinin sebebi de budur.

Geri giderken debriyajdan ayak çekilir mi?

Geri gitme gibi yavaş hareketlerde ayağını debriyajdan tam çekme, araç silkelenir. Bu durumlarda yarım debriyaj yapman gerekir ama debrija çok basmak baskı balatayı tüketir. Debriyaja da mümkün olduğunca az basmalısın.

1 vitesten neden atar?

Vitesten Atıyor! Vites değiştirme çubuklarının eğilmiş olması. Şanzımandaki vites dişlilerinde bulunan kurt dişlilerin, manşon dişlilerinin aşınmış olması Sadece belirli bir vitesten atma varsa senkromeç sorunları Vites kutusu giriş ve çıkış millerinin yataklarındaki sorunlar.

5 vitese hangi hızda geçilir?

VİTESE SÜRATLİ GEÇİN 60km/s’e kadar 5. vitese mümkün olan en kısa sürede geçmek için olabildiğince süratli biçimde hızlanmayı tercih etmeliyiz. Bu sürate çıktıktan sonra hızlanmalar daha yumuşak olmalı.

Vites neden rahat geçmez?

Vitesin zor geçmesinin en büyük nedeni, havaların soğuk olmasıdır. Vites geçişinde ses geliyorsa ve vites kolu biraz sert ise, bu durum soğuktandır. Hava veya vites ısındığında şanzıman normale dönecektir, fakat yeni araçlarda bu duruma pek rastlanmaz.

Yarım debriyaj nedir nasıl yapılır?

Yarım debriyaj yöntemini uygulamak için sol ayakla debriyaja, sağ ayakla ise frene sonuna kadar basılır. Daha sonra sol ayak yavaşça debriyajdan kaldırılır. Devir saatinde hareket görüldüğünde veya araç hafifçe titrediğinde yarım debriyaj uygulanmaya başlanır.

Araba neden 1 viteste bırakılır?

araba-neden-1-viteste-bırakılır

Araba Park Halinde Hangi Viteste Bırakılır? Eğer yokuş yukarı bir yere aracınızı park etmişseniz 1.viteste bırakmanız, yokuş aşağı yerlerde ise geri viteste bırakmanız el freninin yetersiz gelebilme ihtimaline karşı aracınızın sabit kalmasını sağlayacaktır.

2 viteste kalkmak araca zarar verir mi?

2. viteste kaldırmak daha iyi oluyor. ancak onun dışında 2. viteste kalkarak değişik fantazilerle arabayı mahfetmenin manası yok. balataya zarar vereceği belli zaten. boş yere zorlamaya gerek yok.

Vites düşürürken frene basılır mı?

Güvenli ve doğru olanı eğer uzak mesafeden frenleme yapacaksanız vites küçülterek (motor freni) yavaşlamak, yakın mesafe ise fren + debriyaj basarak yavaşlamak (boşa almıyoruz durana kadar). Boşa alıpta fren yapmıyoruz hem araba için hem de fren mesafesi için iyi değil.

Yokus cikarken hangi vites?

Dik yokuşlarda vites değiştirmek, aracı çok hızlı ya da çok yavaş sürmek güvenliğinizi tehlikeye atar. Dolayısıyla yokuşu olabildiğince başladığınız viteste çıkmak en güvenli yöntemdir.

Yokuş aşağı vites nasıl küçültülür?

yokuş aşağı veya düz yolda vites değiştirirken gaza basma ihtiyacı yoktur. sağ ayak frendeyken sol ayak ile debriyaja basıp vites küçültülür.

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu