Soru ve cevap

Vites kutusu nedir?

Kısaca; motor torkunu ve hızını değiştirerek diferansiyel kutusuna aktaran dişli kutusuna vites kutusu denir. Vites kutularına; şanzıman veya transmisyon da …

Şanzıman ve vites kutusu aynı şey mi?

Vites kutusu diğer bir ismi ile şanzıman olarak ifade edilmektedir. Baskı balata yolu üzerinden motordan aldığı hareketi istenilen tork değerinde şaft veya diferansiyele aktaran yapı olarak ifade edilmektedir.

Vites kutusu bozulursa ne olur?

*Aracın vitese zor geçmesine, vites geçişlerinde metalik sürtünme sesi gelmesi, birkaç denemede vitese geçmesi, geçirilen vitesten çıkmaması ( o viteste takılı kalması); kavramanın (debriyajın) tam olarak ayırmaması sebep olabilmektedir.

Vites kutusunun diğer adı nedir?

Şanzıman veya vites kutusu, baskı balata (kavrama) yolu ile motordan aldığı hareketi istenilen tork değerinde şaft veya diferansiyele ileten aktarma organıdır. Şanzıman sözcüğü Fransızca kökenli olup aslı boite de changement de vitesse’tir (okunuşu: buat dö şanjman dö vites).

Vites kutusu arızası neden olur?

vites-kutusu-arızası-neden-olur

Vites Kutusu Arızalarının Nedeni Nedenler arasında vites değiştirme çubuklarının ayarsız olması, debriyajın görevini görmüyor olması, senkromeç sıkışması sorunu oluşması, dişlilerin düzleşmiş veya silinmiş olması gibi nedenler düşünülmelidir. Vites kilit ayarlarına da baktırmak gerekir.

Vites kutusu nereye bağlı?

Vites kutusu, aracın motorla tahrik tekerlekleri arasındaki tahrik hattının (güç aktarımı) bir parçasıdır. Vites kutusu genel olarak dişli ve millerden oluşmuştur.

Vites kutusu görevi nedir?

Vites kutusu, aracın motorla tahrik tekerlekleri arasındaki tahrik hattının (güç aktarımı) bir parçasıdır. Vites kutusunun görevi, hız ve güç gereksinimlerine bağlı olarak dişli oranını değiştirmektir.

Vites neden rahat geçmez?

Vites geçişinde ses geliyorsa ve vites kolu biraz sert ise, bu durum soğuktandır. Hava veya vites ısındığında şanzıman normale dönecektir, fakat yeni araçlarda bu duruma pek rastlanmaz. Şanzıman yağı diğer yağlardan kalın etkili ve uzun ömürlü olmalıdır. Şanzıman yağına baktırın sorun var ise, yağı mutlaka değiştirin.

Soğuk havada vites neden geçmez?

Transmisyon sıvısı Eğer ki aracınız sabahları ya da soğuk havada çalışırken vites zor geçiyorsa bu durumda dişli yağı düşüktür ve araç vitese geçişlerde zorluk yaşar. Bunun içinde dişlilerin yağını mutlaka kontrol etmek gerekir.

Vites kutusu kaça ayrılır?

Gelişmişlik sırasına göre manuel şanzımanlar Kayıcı Dişli Tip Vites Kutuları (Kara Şanzıman), Daimi İştiraklı Tip Vites Kutuları ve Senkromeçli Vites Kutuları olmak üzere 3 tanedir.

Şanzıman bozulursa ne olur?

Bu, şanzımanınız yüksek bir hızda kayarsa ve vites düşürürse gerçekleşir. Tersine, arabanızın yavaş çalıştığını ve güçsüz hissettiğini fark edebilirsiniz ve bu, şanzıman düşük bir hızda vites yükselttiğinde olabilir . Düşük hızlanma ve normalden daha düşük motor gürültüsü fark edeceksiniz.

Şanzıman nasıl bozulur?

şanzıman-nasıl-bozulur

Otomatik Şanzıman Neden Bozulur?

 1. -Vites geçişleri uygunsuz ve acemice yapılıyor olması.
 2. -Şanzıman yağının değişim zamanı geçmesi , yağ değişmemesi.
 3. -Aracın ilk kalkışları sert yapılıyor olması , ilk araba çalıştırıldığında motor ısınmadan HIZ yapmaya çalışması.
 4. -Şanzımanın periyodik bakımlarının yapılmaması.

Araba neden 3 vitese geçmez?

Ustalara göre vitese geçmemenin nedenleri genellikle aşağıdaki gibi: Araçta baskı balata azaldığında ya da bittiğinde vites geçişleri zorlaşır. Şanzıman yağı eksikse vites geçişleri zorlaşır. -Debriyaj çatalı arızalı ise baskı balata ayrılması olmayacağı için viteste zor geçiş ya da vites geçmeme söz konusu olur.

Vites zor geçiyorsa sorun nedir?

Şanzıman parçalarındaki mekanik arızalar, vites takılmasının ana nedenidir. Araç, vitese geçmiyor ya da araç, vitese zor geçiyorsa şanzıman arızası akla gelir. Şanzıman kutusunun bakımı ya da şanzıman kutusu kontrolü ile sorun kolayca anlaşılabilir.

Vites kutusunun parçaları nelerdir?

vites-kutusunun-parçaları-nelerdir

Hareket akışı: Giriş mili–>Grup mili dişlileri–>Vites dişlileri–>senkromeç–>ana mil(çıkış mili) –>şaft –> diferansiyel.

Vites boşta iken şanzıman döner mi?

evet şanzıman boştayken ve motor çalışırken dişliler döner ve buna verim kaybı denir, ortalama %0.05 oranında bir kayıptır.

Vites neden atılır?

Vites değiştirmek aracın hızını artırması için gerekli bir durumdur. Sürekli düşük hızlarda gitmek bir arabadan beklenilmeyen bir şey olduğu için vites kullanarak arabanın hızını artırmalıyız. Bunu da vites geçiş esnasında motor ile şanzımanın bağlantısını kesen debriyaj yardımıyla yaparız.

Manuel vites kutusu nedir?

manuel-vites-kutusu-nedir

A )Manuel Vites Kutuları: Sürücünün aracı sürmek için farklı vites oranları arasından seçim yapmasını sağlayan bir vites kutusudur. Daha düşük dişli oranları daha fazla tork sunarken, daha yüksek dişli oranları daha az tork sunmasına karşın daha yüksek hız elde edilebilmektedir.

Vites mantığı nedir?

Vites, çok basit bir tanımla, bir çeşit dişliler düzeneğidir. Fransızca “vitesse” sözcüğünden gelen vites, motorun verdiği dönme hareketini difansiyele aktaran araçtır. Vites, dişli takımlardan oluşur. Vites dişlilerinin araçta sağlayabildiği hız farklı ayarlarda sınıflandırılır.

Şanzıman dağılması nasıl anlaşılır?

Manuel vites dişli arızasının belirtileri çok belirgin olarak anlaşılmaktadır. Dişlilerin kırılması veya dağılması gibi bir durumda arabanın hareket ettirilmesi zor olacaktır. Dişlilerin dağılması bütün vitesleri etkiler ve aracın hareket etmesini engeller.

En güçlü vites nedir?

vites dişli oranları göz önüne alındığı zaman en güçlü vites geri vitestir. doğru. 1. viteste çıkamadığınız yokuşları geri viteste çıkabilirsiniz. ancak bu durum size ekstra beygir kazandırmaz. ayrıca geri vites dişlisin düz dişli olduğundan o muhteşem sesi çıkartır. bazen zor geçmesinin sebebi de budur.

Maybe you are interested in:

sigorta nedir elektrik?

Related searches

 1. Vites kutusu Nedir
 2. Mekanik vites kutusu nedir
 3. Manuel vites kutusu
 4. Otomatik vites kutusu Nedir
 5. Vites kutusu Arızası
 6. Vites Kutusu Parçaları
 7. Otomatik vites kutusu Arızası
 8. Kayıcı dişli tip vites kutusu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu