Soru ve cevap

Triptonik ne demek?

Modern otomobillerde otomatik, manuel ve yarı otomatik olmak üzere farklı şanzıman sistemleri kullanılıyor. Her biri sürüş deneyimini iyileştirmek için tasarlanan bu şanzıman sınıfları kendi içinde de farklı teknolojiler barındırıyor. Hem otomatik hem manuel şanzımandan özellikler taşıyan tiptronic vites de bunlardan biri.

Tiptronic vites ne demek diye merak ediyorsanız, sürücünün istediği zaman düz vites istediği zaman otomatik viteste sürüş yapmasına olanak tanıyan şanzıman sistemi olarak tanımlanıyor. Yarı otomatik vites sınıfına dahil edilen bu sistemin nasıl çalıştığını, avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Tiptronic Şanzıman Nasıl Çalışır?

Tiptronic sistemlerde otomatik ve manuel olmak üzere iki sürüş modu bulunuyor. Otomatik modda şanzıman sistemindeki tüm hareketler elektronik kontrol modülü (ECM) tarafından düzenleniyor. Böylece sürücüler normal otomatik araçlarda olduğu gibi yalnızca gaz ve fren pedalını kullanarak sürüş yapabiliyor.

Sürücüye şanzıman üzerinde kontrol izni veren manuel modda ise vites topuzuna her basıldığında aracın dahili şanzıman aktüatörleri tarafından büyütme ve küçültme işlemi gerçekleşiyor. Manuel modda vites geçişlerini sürücü yapmasına rağmen şanzıman kontrolünün önemli bir bölümü elektronik kontrol modülü tarafından sağlanıyor.

Tiptronic Vites Nasıl Kullanılır?

Tiptronic şanzımanlı araçlar otomatik vites konforuyla manuel vites performansını bir arada sunuyor. Bu teknolojiye sahip araçlarda manuel ve otomatik vites düzenleri arasında geçiş yapılabiliyor. Manuel vites geçişleri direksiyonun arkasındaki pedallar veya vites topuzu yardımıyla iki farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Klasik otomatik şanzımanlı bir aracın vites kolu üzerinde park (P), sürüş (D), boş (N) ve geri (R) olmak üzere 4 farklı vites modu bulunuyor. Tiptronic sistemlerde ise bunlara ek olarak vites yükseltip düşürmeye yarayan (+) ve (-) modları yer alıyor. Manuel modu devreye almak için vites kolu sürüş (D) pozisyonundayken sola doğru çekerek (+) ve (-) düzlemine geçmek gerekiyor. Vitesi manuel şekilde yükseltmek için topuzu (+) yönüne, düşürmek içinse (-) yönüne itmek yeterli.

Direksiyon pedallarıyla vites değiştirme işlemi vites koluna benzer şekilde gerçekleştiriliyor. Direksiyonun sağındaki (+) sembollü pedal vites yükseltirken solundaki (-) sembollü pedal vites düşürüyor.

Tiptronic Vitesin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Otomatik vitesli araçlara manuel hissi kazandıran tiptronic vites teknolojisi sürücülere artı ve eksiler içeren bir deneyim sunuyor. İşte tiptronic şanzımanın avantaj ve dezavantajları:

Avantajları:

  • Manuel moddayken vites küçültmenin başarısız olduğu durumlarda sistem otomatik olarak devreye girerek motorun durmasını önlüyor.
  • Sistem motor devrini otomatik olarak kontrol ettiği için en vites geçişlerinin ideal zamanda yapılmasını sağlıyor. Böylece motor ve şanzıman sistemi korunmuş oluyor.
  • Debriyaj pedalı olmadığı için otomatik vites konforu sunarken, manuel vites modunda yüksek devirlere çıkabilen sportif bir sürüş keyfi sunuyor.

Dezavantajları:

  • Tiptronic şanzımanda normal bir kavrama mekanizması yerine tork konvertörü kullanılıyor. Bu da belirli ölçüde bir güç kaybı anlamına geliyor.
  • Sürücünün araç şanzımanı üzerindeki kontrolü sınırlı olduğundan hareket özgürlüğü sağlayan benzersiz sürüş stillerini engelliyor.
  • Manuel modda vites değişimleri elektronik kontrol ünitesi tarafından sağlandığı için agresif sürüşlerde kolayca fark edilen küçük bir gecikme meydana geliyor. Bu yarı otomatik teknolojisini gecikme olmadan sürdüren sistemlere ise sıralı şanzıman (sequential transmission) deniyor.

Sıralı Şanzıman (Sequential Transmission) Nedir?

İlk olarak motor sporlarındaki yüksek performanslı araçlarda görülen sıralı şanzımanlar vites geçişlerini en hızlı şekilde gerçekleştiren şanzıman tipi olarak biliniyor.

Tiptronik mi DSG mi?

Tiptronik şanzımanlar tam otomatiktir.. DSG ise yarı-otomatiktir.. farkı ne derseniz tam otomatikte motordan gelen hareketi aktaran organ “tork konvektörü” adı verilen bir aparattır..Çalışan bir vantilatörün karşısına pasif durumda başka bir pervane koyarsanız onu döndürür ( ama aynı şiddette değil)..

Araç otomatik vites de olsa yokuşta kayar mı?

Yokuş Kalkış Destek Sistemi ya da İngilizcesi ile Hill Holder, aracın yokuş ya da rampada geriye kaymasını engeller. … Sanılanın aksine tüm otomatik vitesli araçlarda Hill Holder bulunmaz. Ayrıca manuel vitesli olup Hill Holder özelliğine sahip araçlar bulunabiliyor.

Vites küçültürken ne yapılır?

Siz vitesi ikiye koyun ayagınızı debriyajdan yavaş çekerken bu arada hafiftende gaz verin araç yıgılmaz yapmaz. Ayağınızı hızlı çekiyorsunuz. Yavaş yavaş bırakmalısınız debriyaj pedalını.

Tiptronik viteste debriyaj var mı?

Tiptonik vites ya triptonik vites araçlarda tıpkı otomatik vitesli araçlarda olduğu gibi debriyaj yoktur.

Tam Otomatik vites nasıl anlaşılır?

tam-otomatik-vites-nasıl-anlaşılır

Tam Otomatik Vites ile Yarı Otomatik Vites Farklılıkları

  1. Tam otomatik parça kullandığınızda vites geçişini hissetmezsiniz. 
  2. Tam otomatik araç kullandığınız da yokuşta durduğunuzda, araç geri geri kaymayacaktır. 
  3. Bu araçlar manuel olarak kullanılmaktadır.

Triptonik araba stop eder mi?

otomatik şanzımanlı araçların kalkışta stop etmesi normal değildir.çünkü herhangi bir sebep ile stop etme eğilimine giren aracı ecu veya diğer sistemler rölantiyi yükselterek stop etmeyi engeller.

Otomatik vites ışıklarda boşa alınır mı?

doğru hareket. aksi takdirde sürekli kavrama pozisyonunda kalır ve yakıt sarfiyatı artar. kısa süreli olmayan yani bir kaç saniyeyi geçen tüm duraklamalarda “n” konumuna almakta fayda var.

Tiptronik vites ne zaman kullanılır?

tiptronik-vites-ne-zaman-kullanılır

Manuel moddayken vites küçültmenin başarısız olduğu durumlarda sistem otomatik olarak devreye girerek motorun durmasını önlüyor. Sistem motor devrini otomatik olarak kontrol ettiği için en vites geçişlerinin ideal zamanda yapılmasını sağlıyor.

Otomatik viteste araba da neden sol ayak kullanılmaz?

otomatik-viteste-araba-da-neden-sol-ayak-kullanılmaz

Otomatik vites arabalarda sadece 2 pedal vardır. Sağ taraftaki gaz, sol taraftaki ve genellikle daha büyük olan pedal frendir. Bu araçları kullanırken sadece sağ ayağınızla kullanın. Sol ayağınızı hiçbir zaman kullanmayın.

Otomatik araba mı daha çok yakar manuel mi?

Çalışma esnasında ve devir değişiminde daha fazla motor gücüne ihtiyaç duyan otomatik vitesli arabalara göre düz vitesli araçlar daha az yakarlar. Yani düz vitesli arabalarda yakıt tüketimi daha azdır.

Düz vites araba alınır mı?

düz-vites-araba-alınır-mı

Manuel Vites Araçların Avantajları Hızlı devir alırlar. Günümüzde gelişen otomatik vites teknolojisi bu açığı büyük ölçüde kapatmış olsa da hâlâ pek çok düz vites araç, vites değişimine daha hızlı uyum sağlayarak daha hızlı devir almaktadır. Manuel vitesli araçlar yakıtı daha ekonomik olarak kullanmaktadır.

F1 vites ne demek?

f1-vites-ne-demek

Öte yandan motordan alınan gücü tekerleklere farklı seviyelerde aktarma görevine sahip olan şanzımanlar arasında üçüncü bir seçenek daha var: Yarı otomatik şanzıman. Yarı otomatik şanzımanlar için otomatikleştirilmiş manuel şanzıman veya F1 şanzımanı da denebilir.

Yarı otomatik ve tam otomatik farkı nedir?

yarı-otomatik-ve-tam-otomatik-farkı-nedir

Tam otomatik vitesler, yarım otomatik vites tiplerinden farklı olarak çift kavrama prensibine bağlı olarak çalışmaktadır. Yarı otomatiklerde sadece debriyaj görevi yapılmasına karşın, tam otomatiklerde debriyajın haricinde geçirilecek vites de debriyaj kontrol edilirken hazır hale getirilir.

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu