Blog

Tramer Nedir? Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kullanılmış bir araba satın alırken, araçla ilgili bilgileri detaylı ve güvenilir bir şekilde kontrol etmek gerekir. Tramer sistemi, sigorta işlemleri, kaza kayıtları, hasar kayıtları ve araç sigorta poliçeleri gibi verilere ulaşılabilmesi için geliştirilmiş ve detaylı incelemelerin online olarak yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Kullanıcılar, satın almak istedikleri araç hakkında bilgi alarak ürün hakkında bir çok bilgiye ulaşabilirler. Peki, araç detaylarını veren Tramer nedir?

Tramer Nedir?

Birçok kullanıcı “Tramer Nedir” diye merak etmektedir. Trafik Sigortası Bilgi Merkezi’nin kısaltması olan Tramer, bir araç için tüm sigorta bilgilerini içeren bir veri havuzunu ifade eder. Bu sistem üzerinden satın almak istediğiniz araç sorgulanarak tüm sigorta işlemlerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda aracın kaza bilgilerini takip edebilir ve aracın ciddi hasar kaydı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
Bu verilere ek olarak temerrüt oranları ve poliçe bitiş tarihleri ​​gibi detaylar da Tramer sistemi üzerinden bir defaya mahsus alınabilmektedir. Aracın tarihsel bilgilerini ve özelliklerini pratik bir şekilde görüntüleyen sistem, ikinci el araç almak isteyenlere büyük kolaylık ve güvenli bir alışveriş fırsatı sunuyor.

Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri olan “Tramer sorguları nasıl yapılır?” Çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Sorgulamalar çevrimiçi yapılabileceği gibi telefon ve kısa mesaj yoluyla da yapılabilir. 

Hasar Kaydı Nedir?

  Hasar Kaydı
Hasar kaydı, bir araç kazası sonucu meydana gelen tüm hasarların kaydedildiği bir belgedir. Aracın yaşadığı kazalar sigorta şirketi tarafından kayıt altına alınır ve kullanıcıya sunulur. Bu dosyalar, araç için tüm güncel hasar kayıtlarına erişim sağlar ve genellikle kullanılmış araç alım satım işlemlerinde gereklidir. Böylece daha güvenli ve bilinçli alışveriş sağlanır. Aracın mevcut durumunun yanı sıra sigorta işlem maliyetleri açısından da önemli olan hasar tespit belgeleri Tramer sistemi üzerinden kontrol edilebilmektedir. Bu arada park halindeki bir araçla çarpışma durumunda ne yapılması gerektiğine dair içeriğimize göz atabilirsiniz.
Bozuk kayıtlar ile Tramer kayıtları arasındaki farklar Tramvay tescili ile hasar tescili arasındaki farklardan bazıları şunlardır:
  • Hasar kayıtları, araç kazalarından kaynaklanan tüm hasarlara erişim sağlar.
  • Araç kusur oranları ve sigorta işlem bilgileri gibi daha kapsamlı dosyalara Tramer kayıtları üzerinden ulaşılabilir.
  • Ayrıca Tramer kayıt sisteminde araçla ilgili birçok bilginin yer aldığı hasar kaydı da bulunmaktadır.

Plakadan Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SMS Sorgu
Tramer sorgulama işlemleri SMS ile yapılabilmektedir. Plaka sorgulamak için aracın plakasını boşluk bırakmadan 5664’e göndermeniz gerekmektedir. Bu işlem sayesinde aracın eski hasar kayıtlarına ulaşılabilmektedir. 5664’e mesaj gönderdikten sonra sistem kısa süre içerisinde araç bilgilerini otomatik olarak raporlayacaktır. Araçta değişen parça olup olmadığını öğrenmek için plaka bilgilerini kullanabilir, daha sağlıklı kararlar verebilirsiniz.

Kaza Durumunda Tramer Kime Yazılır?

“Tremer kazada kime yazdı?” Sorusunun cevabı kaza tutanaklarının incelenmesinin ardından ortaya çıktı. Kaza sonrası doldurulan kayıtlar sigorta şirketine gönderilir ve dosya açılır. Ardından Tramer’a gönderilen dosyaları kontrol edin ve kusur oranını bildirin. Sonuçlara göre veriler Tramer sistemine işlenir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tramer ve hasar kaydı aynı mı?

Hasar kayıtları; kullanılmış araç kullanımdayken meydana gelen bir kaza sonrası küçük onarımlar, yedek parça ve boya gibi işlemleri içerir. Bu bilgiler, Tramer olarak anılan, ülkeye bağlı sigorta bilgi ve izleme merkezi sistemine kaydedilir.

Trameri olan araç alınır mı?

Tramvay kayıt aracı satın alırsanız sorun yaşamayacağınızın garantisidir. Bilerek ve bilmeyerek bir alet satın almak arasında büyük bir fark vardır. Bilinçli araç alımları çok kazançlı sonuçlar doğurabilir.

Tramerde neler çıkar?

TRAMER üzerinden yapılan araç trafik sigortası sorgulama sonucunda kullanıcılara sunulan veriler şu şekildedir:
  1. Araç trafik poliçesi.
  2. Araç hasar kaydı
  3. Araçta parça değişimi.
  4. Araca dair detaylı bilgiler.
  5. Kaza tutanakları
  6. Mağdur bilgisi.

20.000 TL hasar kaydı aracın değerini ne kadar düşürür?

Hasar tutarı 12.001.00 TL ile 20.000,00 TL arasında ise aracın değer kaybı 12.825,00 TL olacaktır. Hasar tutarı 4.001.00TL – 12.000.00TL arasında ise aracın kayıp değeri 8.550.00TL olacaktır. Hasar tutarı 2.001.00 TL ile 4000.00 TL arasında ise aracın kayıp değeri 4.275,00 TL olacaktır.

Tramer kaydını kim öder?

Trafik kazası sonucu aracınızda meydana gelen hasarlar, hasara neden olan aracın sürücüsü ve sahibinin sorumluluğundadır. Bu kişilerin kullandıkları araçların zorunlu trafik sigortası olması durumunda, bu sigorta şirketi poliçe limitleri dahilinde bu kişileri değiştirerek zararı karşılar.

Ağır hasar kaydı kaç bin tl?

Bu, aracın bir kazada çok pahalı bir kazaya karışmış olmasından dolayı aracın kaskolu olma durumudur. Kazada ağır hasar gören araçlar genellikle 15.000 TL ve üzeridir.

Aracın perte çıkması iyi mıdır?

Pert kaydı, aracın kullanılamaz ve %70’den fazla hasarlı olduğu anlamına gelir. Ancak ağır hasar kayıtları aracın yüzde 70’den az kusurlu olduğunu gösteriyor. Ağır hasar kaydı bulunan bir araç, ancak fiziksel hasarı karşılanırsa tekrar kullanılabilir.

50.000 TL hasar kaydı aracın değerini ne kadar düşürür?

Kazada kusurunuz yoksa 10.000 TL, kusurunuz %25 ise 7.500 TL, kusurunuz %50 ise 5.000 TL, kusurunuz %75 ise amortisman talep edebilirsiniz. 2.500 liret tutarında araç. Kusur tamamen size aitse herhangi bir hak talebinde bulunamazsınız.
 
Maybe you are interested in:  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu