Blog

Tork Nedir, Beygir Gücünden Farkı Nedir?

Araç almadan önce ilk akla gelen özellikler konfor, teknoloji ve performanstır. Sürücünün ihtiyaçlarına bağlı olarak konfor, teknoloji veya performans bir araç seçmenin ana nedenleri olabilir. Araç performansını ön planda tutarak tercih yapmak isteyen sürücülerin birkaç noktaya dikkat etmesi gerekiyor. Bir arabanın performansını belirleyen iki temel kavram vardır.

Bu konseptler tork ve beygir gücü ile öne çıkıyor. Tork ve beygir gücü birbirini tamamlayan kavramlar olsa da çok farklı anlamlara sahiptir. Peki, bir aracın performansını beygir gücü veya tork belirler mi? Bunu anlamak için öncelikle beygir gücü ve torkun ne anlama geldiğini anlamak gerekiyor.

 Tork Nedir Beygir Gücünden Farkı Nedir 1997x1005 01 Image

Tork Nedir? Taşıtlarda Tork Gücünün Rolü Nedir?

Tork basitçe dönme kuvveti olarak tanımlanabilir. Daha doğrusu, bir cismi dairesel harekette hareket ettiren kuvvet tork olarak ifade edilir. Tork nedir anlamak için tork birimi nedir sorusunun cevabını bilmek gerekir. Birim sistemde tork birimi Newton-metre (Nm) olarak ifade edilir.

Peki bir arabanın torku nedir? Bir aracın motoru çalışır ve döngüsel bir şekilde güç sağlar. Bu nedenle, bir araba motorunun kuvveti tork cinsinden ifade edilir. Tork gücü nedir? İşte sorunun cevabı burada devreye giriyor. Düşük hızlarda yüksek torklu araçlar yüksek çekiş gücüne sahiptir. Yüksek torklu araçlar yükleri daha az yakıt tüketimi ve daha iyi performansla taşır.

Aracın torkunun en önemli görevi hızlanma sırasında yüksek hızlara daha hızlı ulaşmak, yokuş çıkarken, yüklüyken ve klima sistemi açıldığında aracın çekişini kaybetmemesini sağlamaktır. Orta hızlanma.

Tork söz konusu olduğunda sürücünün kafasında daha fazla soru işareti var. Tork değeri nedir? , tork nedir ve nasıl artırılır? Tork nedir ve beygir gücü nedir? Bir aracın tork değeri gibi birçok konu, motor krank mili devrini dakika başına temsil eder. İtme veya dönme kuvveti olarak tekerleklere yansıyan dönüş sayısı, aracın hızını ve çekişini etkiler.

Motordaki dişlilerin pozisyonunu ve çapını değiştirmek, piston kolu ayarını ayarlamak, moment kolunu arttırmanın yollarından bazılarıdır. Örneğin; piston kolları daha uzun olan dizel motorlu araçlar, benzinli motorlara göre daha yüksek tork değerlerine sahiptir. Tork kavramının nasıl hesaplandığını daha iyi anlamak için takometreye de bakabilirsiniz. Nm cinsinden tork gücü, araç teknik özelliklerinde RPM bilgileriyle birlikte gösterilir.

Beygir Gücü Nedir?

Torku açıklamaya yetti, şimdi beygir gücüne bakalım. beygir gücü ne demek? beygir gücü ne işe yarar Arabanın beygir gücü nedir? Veya beygir gücü nasıl hesaplanır? Beygir gücü, eski çağlardan otomotiv terminolojisine aktarılan ve zamanla önem kazanan bir güç hesaplama aracıdır. Motorlu taşıtların olmadığı günlerde ortaya çıkmasına rağmen hala kullanılan bir teknoloji olduğu için dikkatleri üzerine çekmiştir.

Beygir gücü tarihte ilk kez İskoç mühendis ve mucit James Watt tarafından kullanılmıştır. James Watt, bir atın saniyede bir metre taşıyabileceği mesafeyi 50 kilogram olarak hesapladı ve beygir gücü veya beygir gücü (HP) terimini ilan etti. Öte yandan otomotiv mühendisi aracın ağırlığını 75 kg olarak belirledi. Başka bir deyişle beygir gücü, 75 kg’lık bir ağırlığı 1 saniyede 1 metre ileri itebilen güç olarak tanımlanabilir. Beygir gücü bu şekilde hesaplanır.

Beygir Gücü Yüksek Hızları Temsil Eder

Beygir gücü, bir aracın ulaşabileceği maksimum hızı belirler. Daha fazla beygir gücüne sahip olmak, aracın düzgün yollarda daha yüksek hızlara ulaşmasını sağlar. Tork bir yana, daha fazla beygir gücüne sahip bir araç, aynı özelliklere sahip iki araca göre düz zeminde daha yüksek hızlara ulaşabilir. Tork ile işler biraz farklı.

Yüksek torka sahip araçlar maksimum hıza daha hızlı ulaşabilir. Aynı zamanda yokuşlarda daha iyi performans gösterir. Ancak, beygir gücü artırma bugünlerde çok yaygın bir yöntemdir. Aracın yapısına zarar verecek şekilde yapılan yükseltmeler büyük arızalara yol açabileceği gibi, yazılım güncellemeleri ile beygir gücü için yakıt sarfiyatı açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Dizel ve Benzinli Araçlarda Tork Etkisi

Torkun etkisi de dizel ve benzinli araçların tercih edilmesine katkı sağlıyor. Dizel motorlu araçların ekonomik olarak neden popüler olduğunu tork özelliklerinden dolayı açıklayabiliriz. Dizel motorlu araçlar düşük devirlerde yüksek tork elde edebildiği için kısa süreli agresyon ve yakıt ekonomisi için tercih edilmektedir. Benzinli otomobiller ise daha yüksek devirlere ulaşabilir, bu nedenle maksimum torka ulaşmak biraz zaman alacaktır. Bununla birlikte, benzinli motorlar, uzun mesafelerde dizel motorlardan daha iyi performans gösterir. Tabii bu yüksek performansın bir dezavantajı olarak da arabayı yüksek devirlerde kullanmak yakıt tüketimini artırıyor.

 Tork Nedir Beygir Gücünden Farkı Nedir 1997x1005 02 Image

Tork ve beygir gücü kavramlarının birbirinden farklı olduğu ve Apple’ın iki yarısı olarak da değerlendirilebileceği görülüyor. Beygir gücü ve tork arasındaki en temel fark temsil ettikleri alandır. Tork, çekişi ifade ederken, beygir gücü hızı ifade eder. Ek olarak, beygir gücü bir hız göstergesi ile kontrol edilirken tork ise bir takometre ile kontrol edilir. Bir araba satın alırken tork veya beygir gücü seçimi, aracın kullanım amacına ve sürücünün sürüş keyfine bağlıdır.

Devamını oku:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu