Soru ve cevap

Tork konvertörü nedir?

Tork konvertörü tam otomatik araçlarda krank milinin hareketini şanzımana ve oradan tekerleklere aktaran, sıvı kaplin sistemi kullanan bir …

Tork konvertörü nedir ne işe yarar?

Tork konvertörü, otomatik vitesli araçlarda torkun tekerleklere aktarılmasını sağlayan bir parçadır. İçerisinde sıvı bulunan bir düzenekle torku tekerleklere iletir ve yokuşlarda geri kaymayı önler. Bir tür güç aktarma organı olan tork konvertörü, türbin, stator kapak ve pompadan oluşan bir yapıya sahiptir.

Tork konvertör arızası nedir?

tork-konvertör-arızası-nedir

Arızalı tork konvertörü , şanzımana gönderdiği şanzıman yağı miktarını yönetmede iyi olmayacaktır . Bazen çok fazla sıvı gönderir ve diğer zamanlarda yeterince göndermez. Sonuç olarak, şanzımanın içinde kaygan dişliler olacak ve bu da ivmenin azalmasına neden olacaktır.

Tork konvertörü arızası nasıl belli olur?

tork-konvertörü-arızası-nasıl-belli-olur

Aşınmış olan tork konvertör balataları görevlerini tam gerçekleştiremez ve güç kaybına neden olurlar. Bundan dolayı çekiş düşüklüğü otomatik şanzıman tork konvertörü arızası belirtisi olarak anlaşılabilir.

Tork konvertörlü şanzıman iyi midir?

tork-konvertörlü-şanzıman-iyi-midir

Tork konvertörlü şanzımanların avantajlarına ve dezavantajlarına değinecek olursak; Sağlamlık açısından 180.000 km, 250.000 kilometrelere kadar dayanıklı bir aktarma organıdır. Çift kavramalı vites kutuları gibi çok bakım gerektirmez. Sarsıntısız vites geçişleri sağlayabilir.

Tork konvertörü hangi araçlarda var?

tork-konvertörü-hangi-araçlarda-var

Tork konvertörlü otomatik: Önden çekişli Ford ve GM araçlarında kullanılan 9 ileri otomatik ve arkadan çekişli Ford ve GM modellerinde kullanılan 10 ileri otomatik şanzımanlar. (9 ileri GM tasarımı ve üretimi, 10 ileri Ford tasarımı ve üretimi) Karşılıklı anlaşma gereği her iki markanın araçlarında önden ve arkadan …

Tork konvertör tamiri ne kadar?

tork konvertörü arızası fiyatları; 1000 tl ile 2500 tl arasında onarım bedeli olur. Bazı durumlarda tork yani türbün komple değişmesi gerekebilir. otomatik vites tribün fiyatları; revizyonlu tork konvertörleri (türbün) 1000- tl ile 3500 tl arasında revizyonlu olarak temin edilinebilinir.

Tork konvertörü ne kadar?

Her bir konvertör türü kendi revizyon standartlarına, değişmesi gereken parçalara sahip olmasına karşın genel bir kıyaslama yapmamız gerekirse, 4 ileri vites şanzımanların tork konvertör tamir fiyatı 600 ile 800 TL arasında, 5 ve 6 vites konvertör tamir fiyatı 800 ile 1.200 TL arasında ücretler ile revizyon edilebilir.

Tork konvertörü arızası neden olur?

Otomatik şanzıman tork konvertörü arızalarının en çok olarak karşılaşılan sorunların en başında balatalar gelir. Zamanla aşınmış yada yanmış olan balatalar tork konvertöründe bir performans düşüklüğüne neden olabilmektedir.

Konvertör arızası nasıl anlaşılır?

Arızalı bir katalitik konvertörün araç üzerindeki en belirgin 5 semptomu şunlardır.

 1. Motor Performansında Düşüş
 2. Araç Altından Gelen Tıkırtı
 3. Egzozdan Gelen Koyu Duman.
 4. Kükürt Kokusu.
 5. Aracın Alt Bölümünde Aşırı Isınma.

Tork konvertörü baskı balata var mı?

1-Gerçek Anlamda Tam Otomatik olanlar; Bu şanzımanalarda sizin aklınıza takılan baskı balata yoktur. Tork konvertörlüdür, yağ basıncı ve torkun katlanması prensibi ile çalışmaktadırlar. Bunlarda hiç mi balata yok hayır var ama bu balatalar dişli frenleme balatalarıdır yanı baskı balata ile alakası yoktur.

Tork konvertörlü şanzıman yağı ne zaman değişir?

Her ülkede farklı bir bakım politikası izleniyor. Amerikalılar şanzımandaki 7 litrelik yağın tamamını 3 seferde değiştiriyorlar. Türkiye’de şanzımandaki 3 litrelik yağın değişimi yapılıyor, ve yaklaşık 40 bin km’de bir de yağ değişimi tavsiye ediliyor.

CVT de tork konvertörü var mı?

Bakıldığında CVT şanzıman yapısal olarak diğer şanzıman tiplerinden oldukça farklı. Çünkü kavrama için plakalı hidrolik kavramadan ziyade CVT şanzımanı tork konventörü kullanılıyor.

Tork konvertörlü şanzıman boşa alınır mı?

Kavraması AT denen tork konvertörlü olan otomatik şanzımanlarda boşa almaya ihtiyaç yok. O bilgiler yanlış. Kavraması MMT/MM olan otomatik şanzımanlarda kısa duruşlarda, tam durmadan hemen önce boşa almak gerekiyor. Kavraması AT denen tork konvertörlü olan otomatik şanzımanlarda boşa almaya ihtiyaç yok.

DSG tork konvertörü var mı?

2000 modelden önceki araçlarda tork konvertörlü tam otomatik şanzımanlar kullanılırken daha sonrasında S-tronic isimli bir şanzıman ve Volkswagen grubunun meşhur şanzımanı “DSG” ismindeki çift kavramalı şanzımanı kullanıyor.

Volvo hangi şanzımanı kullanıyor?

Powershift şanzıman Geartronic otomatik şanzımanla aynı şekilde çalışır, benzer kumandalara ve işlevlere sahiptir. Bunun bir istisnası "Geartronic – Kış modu" dur: Powershift, Geartronic ile 3. vites yerine manuel olarak 2. vitesin seçilmesi halinde kaygan yol yüzeyinde sürüşe olanak tanır.

Toyota hangi şanzımanı kullanıyor?

toyota-hangi-şanzımanı-kullanıyor

Yüksek konfor ve yakıt verimliliğiyle çalışan Toyota modellerinde e-CVT yani elektronik kontrollü sürekli değişken şanzıman kullanılıyor. e-CVT şanzımana sahip en bilinen modellerin başında Corolla Sedan, Corolla Hatchback, C-HR ve Camry geliyor.

Türbün tamiri nedir?

türbün-tamiri-nedir

Türbün Tamir Olur mu? Yapısı itibari ile mühürlü bir hazne şeklinde olan ve içinde bi kaç parçadan oluşan sadece uzman kişilerce müdahale edilebilen türbün tamiri mümkündür. İçerisindeki bozulan parçaların yenisi ile değiştirilmesi sonucu tamir işlemi yapılan türbünün en önemli aşaması açma ve kapama işlemidir.

0741 arıza kodu nedir?

0741-arıza-kodu-nedir

P0741, çeşitli marka ve model araçlarda görülen genel bir OBD-II kodudur. Bu özel kod, otomatik şanzıman sistemindeki tork konvertörü kavramasını veya solenoidini (TCC) kapsar.

JCB tork kilidi nedir?

JCB, Torquelock “Tork Kilit Sistemi”ni, kazıcı-yükleyicilerde ilk uygulayan firma olarak, uzun mesafeli yol giden makinalarda %25’e varan yakıt tasarrufu yaratmıştır. JCB, dizel motor üretimine 2005 yılında başlamış, çok kısa bir süre içinde ürettiği motorlar kalitesini ve dayanıklılığını kanıtlamıştır.

Tork mu HP mi?

Araçlarda tork ve beygir farkı özetle şöyledir; daha torklu bir araç daha fazla çekiş ve kuvvet sağlarken daha beygirli bir araç daha uzun mesafeler boyunca kuvvet sağlayacağından daha yüksek hızlara ulaşabilir.

Otomatik vites araba neden gitmez?

otomatik-vites-araba-neden-gitmez

Debriyaj hidroliği eksilmiş olabilir veya debriyaj hidroliğinde hava olabilir. Şanzıman beyni ve elektrik motoru nem almış olabilir. Otomatik şanzıman kartı arızalı olabilir. Periyodik bakımlarda şanzımanın durumu hakkında bilgi edinebilir ve şanzımandaki parçaları daha uzun ömürlü kılabilirsiniz.

Maybe you are interested in:

hidrojen yakıt nedir?

Related searches

 1. Tork konvertörü arızası
 2. Tork konvertörü Nedir
 3. Tork konvertörü görevi
 4. Tork Konvertörü fiyatı
 5. Tork konvertörü arızası Belirtileri
 6. Tork konvertörlü araç tavsiyesi
 7. Tork konvertörü parçaları
 8. Tork konvertörlü şanzıman ömrü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu