Soru ve cevap

Tork Konvertörlü Otomatik Şanzıman Nedir?

Otomatik şanzımanlı bazı araçlarda, aktarımda kullanılan tork konvertörü kolay arıza yapar mı? Avantajları neler? Nasıl çalışır? Arıza belirtileri neler? Tamiri mümkün mü? Maliyeti yüksek mi?

Otomatik şanzıman, yol durumunu, motordaki devir durumunu ve gaz pedalı tepkileri gibi olanakları göz önünde bulundurarak, otomatik olarak vites yükseltmek veya düşürmek için kullanılan vites kutusu tipidir. Bu kutunun amacı manuel şanzımanlı araçlara nazaran debriyaj ve elle vites değiştirmeyi kolaylaştırarak otomatik, keyifli ve rahat hale getirmektir.

Eski nesil otomobillerde çok tercih edilmese de, günümüz otomobillerinin yoğun trafik akışında ve uzun yolda vazgeçilmezi hale gelmek üzere. Eski araçlarda yavaş çalışsa da günümüz yıllarında yeni teknolojilerle donatılan otomatik şanzımanlarda sarsıntısız, vuruntusuz ve hızlı vites geçişleri hedeflenir. Hidrolik kumanda, vites dişlileri ve tork konvertöründen oluşur.

Otomatik şanzımanlı araçlarda yağ değişimine değinecek olursak firmadan firmaya değşiklik gösteren etkenler ile 50.000 km – 100.000 km arası değişim yapılması gerekir. Uzun süreler değişimi yapılmaz ise yağ, viskozitesini ve özelliğini kaybederek vites kutusuna kalıcı zararlar verebilir.

Tork konvertörlü şanzıman iyi midir?

tork-konvertörlü-şanzıman-iyi-midir

Tork konvertörlü şanzımanların avantajlarına ve dezavantajlarına değinecek olursak; Sağlamlık açısından 180.000 km, 250.000 kilometrelere kadar dayanıklı bir aktarma organıdır. Çift kavramalı vites kutuları gibi çok bakım gerektirmez. Sarsıntısız vites geçişleri sağlayabilir.

Tork konvertörlü şanzıman ne demek?

tork-konvertörlü-şanzıman-ne-demek

Tork konvertörü, otomatik vitesli araçlarda torkun tekerleklere aktarılmasını sağlayan bir parçadır. İçerisinde sıvı bulunan bir düzenekle torku tekerleklere iletir ve yokuşlarda geri kaymayı önler. Bir tür güç aktarma organı olan tork konvertörü, türbin, stator kapak ve pompadan oluşan bir yapıya sahiptir.

Tork konvertörü şanzıman hangi araçlarda var?

Jatco (Nissan-Mazda, Japonya)

 1. Tork konvertörlü otomatik: Nissan Qasqai ve Mitsubishi Outlander modellerinde bulunan 6 ileri otomatik şanzımanlar, Mazda’nın bazı modelleri.
 2. CVT otomatik: Bazı Nissan, Renault, Mitsubishi, Infiniti, Jeep, Suzuki ve Dodge modellerinde bulunan CVT şanzımanlar.

Tork konvertörü bozulursa ne olur?

tork-konvertörü-bozulursa-ne-olur

Arızalı tork konvertörü , şanzımana gönderdiği şanzıman yağı miktarını yönetmede iyi olmayacaktır . Bazen çok fazla sıvı gönderir ve diğer zamanlarda yeterince göndermez. Sonuç olarak, şanzımanın içinde kaygan dişliler olacak ve bu da ivmenin azalmasına neden olacaktır.

Şanzıman torku arttırır mı?

Şanzıman enerjiyi bir cihazdan diğerine aktarmanın mekanik bir yöntemidir. Ayrıca hızı düşürürken torku artırmak için kullanılır. Şanzıman Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır? Aracı hareketsiz, hızlanma, yokuş tırmanma, yük çekme ve diğer dirençlere bakma konumlarından çalıştırmak için yüksek tork gereklidir.

CVT şanzıman mi tork konvertörlü mü?

Eğer bütçeniz yetiyorsa toyotanın multidrive isimli cvt si sorunsuzdur. Ama bütçe yetersizse, yani 7-8 yada daha büyük yaşta bir araç alacaksanız kesinlikle tork konvertörlü şanzıman almalısınız.

Tork konvertörlü şanzıman boşa alınır mı?

Tork konvertörlü klasik otomatik şanzımanlar mekanik yapıdadır. N yani neutral konuma aldığınızda şanzıman tamamen boşa alınmış olur komple kavramalar ayrılır bu da mekanik bir işlem.

Tork konvertör tamiri ne kadar?

Her bir konvertör türü kendi revizyon standartlarına, değişmesi gereken parçalara sahip olmasına karşın genel bir kıyaslama yapmamız gerekirse, 4 ileri vites şanzımanların tork konvertör tamir fiyatı 600 ile 800 TL arasında, 5 ve 6 vites konvertör tamir fiyatı 800 ile 1.200 TL arasında ücretler ile revizyon edilebilir.

CVT şanzıman ömrü ne kadardır?

cvt-şanzıman-ömrü-ne-kadardır

CVT ünitesi, tipik otomatik şanzıman kadar uzun dayanmayacaktır. Aslında, bu birimlerin çoğunluğunun 150 -200 bin km veya daha az dayandığını görüyoruz.

Volvo hangi şanzımanı kullanıyor?

Powershift şanzıman Geartronic otomatik şanzımanla aynı şekilde çalışır, benzer kumandalara ve işlevlere sahiptir. Bunun bir istisnası “Geartronic – Kış modu” dur: Powershift, Geartronic ile 3. vites yerine manuel olarak 2. vitesin seçilmesi halinde kaygan yol yüzeyinde sürüşe olanak tanır.

DSG şanzıman ömrü ne kadar?

dsg-şanzıman-ömrü-ne-kadar

Otomatik bir şanzımanın peşindeyseniz, nispeten nadir görülen arızaların sizi rahatsız etmesine izin vermeyin – bir DSG genellikle daha yumuşak ve daha verimli şanzıman türlerinden biridir ve çoğu, daha fazla değilse de en az 160.000 km ömrü vardır.

BMW şanzıman ne kullanıyor?

bmw-şanzıman-ne-kullanıyor

Tork konvertör kullanan ZF imzalı şanzıman BMW’nin neredeyse tüm modellerinde kullanılıyor.

Tork konvertörlü şanzıman yağı ne zaman değişir?

Her ülkede farklı bir bakım politikası izleniyor. Amerikalılar şanzımandaki 7 litrelik yağın tamamını 3 seferde değiştiriyorlar. Türkiye’de şanzımandaki 3 litrelik yağın değişimi yapılıyor, ve yaklaşık 40 bin km’de bir de yağ değişimi tavsiye ediliyor.

Tork konvertörü baskı balata var mı?

1-Gerçek Anlamda Tam Otomatik olanlar; Bu şanzımanalarda sizin aklınıza takılan baskı balata yoktur. Tork konvertörlüdür, yağ basıncı ve torkun katlanması prensibi ile çalışmaktadırlar. Bunlarda hiç mi balata yok hayır var ama bu balatalar dişli frenleme balatalarıdır yanı baskı balata ile alakası yoktur.

Arabanın şanzımanı niye dağılır?

Vites değiştirme çatalı veya bağlantı parçası kopmuş olabilir. Dişlilerden biri ya da mil kırılmış olabilir. Şanzıman yağı azalmış, bitmiş, özelliği kaybolmuş veya bozulmuş olabilir. Araç hareket halindeyken vitesi boşa almak, şanzıman arıza nedenidir.

Tork konvertörü arızası nasıl anlaşılır?

tork-konvertörü-arızası-nasıl-anlaşılır

Aracınızın tork konvertörü arızalanmaya başlarsa, muhtemelen aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını fark edersiniz.

 1. Motor Kontrol Işığı 
 2. Titreme. 
 3. Stop Etme. 
 4. Motorun ve Şanzımanın Aşırı Isınması 
 5. Anormal Sesler.
 6. Motor Performans Sorunları

Arabanın torku yüksek olursa ne olur?

Alçak devirde yüksek tork değerine sahip olan araçlar aynı zamanda yüksek bir çekiş gücüne sahip olur. Yüksek tork değerine sahip olan araçlar ise, üzerinde bulunan yükü daha iyi performans ve daha az yakıt tüketimi ile taşır.

Motor torku nasıl arttırılır?

Motor torkunu artırmak için şunlar yapılabilir;

 1. Dişlerin yerini değiştirebilirsiniz, böylece motorun ilettiği güç artırılabilir. 
 2. Ön dişlinin çapı küçültülürse motorun ivmesi artar. 
 3. Piston çapı artırılıp piston boyu kısaltılırsa güç artışı olur.
 4. Egzoz sistemi değiştirilirse motorun verimliliği artar.

Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu