Soru ve cevap

Süspansiyonun görevi nedir?

Süspansiyon sistemi ile çukur, kasis ya da engebe bulunan yollar üzerindeki sürüş sırasında araçta meydana gelen titreşimi en aza indirmek, sert virajlarda ve …

Süspansiyon nedir kisaca?

Süspansiyon ya da Türkçe adıyla Katı Asıltı herhangi bir sıvı içerisinde katı bir maddenin çözünmeden kalmasıdır. Yani bir fazın diğer faz içerisinde dağılmasıyla elde edilen heterojen karışımdır.

Arabada süspansiyon olmazsa ne olur?

Bu şekilde tekerlekler her koşulda aks ile bağlantıda kalmaktadır. Tümsek noktalarda rotiller harekete geçerek aksı hafifçe yukarı doğru itmekte ve bu şekilde bağlantı korunmaktadır. Araçlardaki süspansiyon sistemi olmadan konforlu ve güvenli bir yolculuk yapmak imkansızdır.

Süspansiyon arızası nasıl anlaşılır?

süspansiyon-arızası-nasıl-anlaşılır

Aracınızdaki Süspansiyon Arızası Nasıl Anlaşılır?

 1. 1.Direksiyonda Oluşan Farklılık. Direksiyonu hareket ettirdiğinizde geç tepki vermesi veya gideceği yönde aksaklıkların yaşanması ciddi bir belirtidir. …
 2. 2.Tümsek Geçişlerinde oluşan vurmalar. …
 3. 3.Aracın Yol Tutuşu Hissedilmelidir.

Süspansiyon sistemi nasıl çalışır?

süspansiyon-sistemi-nasıl-çalışır

Süspansiyon sisteminde tekerler çukur veya tümsek seviyesine göre aşağı ve yukarı hareket ederek arabaları düz bir sistemde tutup her engebede titremeyi engelleyerek görevini yerine getirmektedir. Görevini yerine getirirken fırlatma sistemi şeklinde çalışmaktadır.

Süspansiyon özellikleri nelerdir?

Süspansiyon sistemi temel olarak yol ile tekerlekler arasında boşluksuz bir temas sağlıyor. Özellikle yol üzerindeki engebeleri ve şokları emerek pürüzsüz bir sürüş deneyimi sunuyor. Bu anlamda konfor bakımından olmazsa olmaz bir niteliğe sahip. Süspansiyon sistemleri güvenli sürüş için de oldukça önemli.

Süspansiyon hareketi nedir?

süspansiyon-hareketi-nedir

“Askıda kalmak” anlamına gelen süspansiyon, aracınızı tekerleklerine bağlayan; yol, araba ve sürücü arasında uyum sağlayarak hareket kontrolü kuran bir sistem. Özetle yol tutuşuna destek oluyor ve stabil bir sürüş imkanı veriyor. Bunu da lastiklerle yol arasındaki teması daimi kılarak yapıyor.

Air süspansiyon neden yasak?

air-süspansiyon-neden-yasak

Sürüş güvenliğini tehlikeye sokuyor. Özellikle yoğun trafikte kalkış sırasında bu güvenlik açığı ortaya çıkıyor. Bu durum birçok küçük kazanın olması ve trafiğin tıkanmasına yol açıyor. Air süspansiyon her taşıta uygun bir sistem değil ve arabayla tam uyumlu olmayan parçalar zamanla sorun yaratabiliyor.

Süspansiyon kaç km de değişir?

60-75 BİN KM’DE DEĞİŞTİRİLMELİ Tenneco Automotive yetkilileri güvenli ve konforlu bir sürüş için amortisörlerin her 20 bin kilometrede bir kontrol edilmesini öneriyor. Araç tipine, yol ve iklim şartlarına göre değişmekle birlikte 60 ile 75 bin kilometre arasında da amortisörlerin değiştirilmesi gerekiyor.

Araç Air süspansiyon yasak mı?

araç-air-süspansiyon-yasak-mı

Tuning uygulaması olarak kabul edilen bu uygulama sonrası araç güzel bir görünüme sahip oluyor. Air süspansiyon lu bir 2.el araç almanız durumunda, muayene zamanı araç muayene den geçmez. Güzel bir görünüm sizi tüvtürk muayene istasyonunda mağdur edebilir.

Süspansiyon patlarsa ne olur?

süspansiyon-patlarsa-ne-olur

* Amortisörlerin bozulması durumunda lastikler farklı yerlerden dengesiz aşınır. Araçta sarsıntıya yol açar. * Ön amortisör patladığında, aracın far ayarı bozulur ve güvenli görüş ortadan kalkar. * Patlak amortisörler lastiğin yola teması dengesizleştirir, aracınızın yol tutuşu zayıflar.

Araç yolda giderken neden zıplar?

Havaların ısınmasıyla sıcak hava ve yol sıcaklığı lastiklerin içindeki havanın daha da ısınmasına dolayısıyla lastiklerin olması gerekenden fazla şişmesine sebep olur. Lastik basıncı bu yüzden lastik soğukken yapılır.

Süspansiyon testi nasıl yapılır?

süspansiyon-testi-nasıl-yapılır

Süspansiyon testi bilgisayarlı cihazlar ile gerçekleştirilir. Aracın amortisör sistemine dört farklı koldan erişim sağlanır ve aynı anda titreşim ile hareket uygulanarak süspansiyon sisteminde mevcut bulunan arızaların tespit edilmesi sağlanır.

Süspansiyon ile amortisör arasındaki fark nedir?

süspansiyon-ile-amortisör-arasındaki-fark-nedir

Genelde amortisör araçta sarsılmaları önleyen ve konforu artıran bir parça olarak düşünülür. Fakat süspansiyon sistemi yol üzerinde oluşan bozukluklardan kaynaklanan oluşabilecek sertlikleri emen ve aracın yükünü taşıyan ana unsurdur. ”Amortisörlerin asıl göresi nedir?” diye soracak olursanız.

Süspansiyon hangi araçlarda var?

 1. 3.1 Mazda 3, Mazda 5, Mazda cx-5.
 2. 3.2 Jaguar I-PACE.
 3. 3.3 Subaru Forester, XV, BRZ.
 4. 3.4 Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, Giulietta.
 5. 3.5 Volkswagen grubu, Audi E-TRON, A serisi, RS7…
 6. 3.6 Honda Civic, CRV.
 7. 3.7 Toyota CH-R, Corolla, Auris.
 8. 3.8 Ford Kuga, Ford Focus (2019 öncesi)

Süspansiyon elemani nedir?

Süspansiyon sistemi çeşidine göre; helezon yaylar, yaprak yaylar, burulma çubuklu yaylar veya hidrolik-pnömatik yaylar kullanılabilir. olarak aracın savrulmasını önlemek için kullanılan süspansiyon sistemi elemanına denge çubuğu denir.

Süspansiyon ne demek örnek?

Süspansiyon: Bir sıvıda çözünmeyen katının heterojen olarak dağılmış şeklidir. Su–kum karışımı, su–tebeşir tozu karışımı gibi.

Süspansiyon örneği nedir?

Süspansiyon ⇒ Bir katının sıvı içerisinde çözünmediği karışımlardır. Katı parçacıklar sıvı içerisinde genellikle asılı durumdadır. Ayran, çamurlu su, tebeşirli su ve kan süspansiyona örnektir.

Süspansiyon neye bağlıdır?

süspansiyon-neye-bağlıdır

Süspansiyon sistemi hem araç şasisine hem de tekerleklerin takıldığı bölüme bağlıdır. Ancak bu sistem yol durumuna bağlı olarak şasiden belli bir oranda bağımsız olarak yukarı aşağı doğru hareket edebilir. Bu sayede araç şasisinin yol şartları karşısında mümkün olan en az şekilde hareket etmesini sağlar.

Süspansiyon sertliği ne işe yarar?

sert süspansiyon düzgün yolda iyi yol tutuştur, türkiyede ise böbrek taşı düşürmek ve lastik yanağı yarılmasıdır. yumuşak süspansiyonla ülkemizin mayın tarlalarındaki çukurları daha iyi sönümleyip hem daha konforlu hem de daha performanslı gidebilirsiniz.

Süspansiyon körüğü ne işe yarar?

Otobüslerde hava süspansiyon körükleri hem yolculara yüksek sürüş konforu; hem de yolculuk süresince araç yüksekliğini aynı ve istenilen seviyede tutmayı sağlar. Bunun yanında, hava süspansiyon körükleri, yolcuların iniş ve binişlerinde kolaylık sağlamak amacıyla, otobüsü yana yatırma ve alçalma yapmasına imkan verir.

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu