Blog

Süspansiyon Nedir, Ne İşe Yarar?

Süspansiyon sistemleri bir araçta olması gereken bileşenler arasında önemli bir rol oynamaktadır. Bunun nedeni, dünyada mükemmel bir yol olmamasıdır. Aracı ve yolcuları bu kusurlu yollardan, tümsek ve virajlardan koruyan sisteme süspansiyon denir.

Süspansiyon Nedir?

Süspansiyonlar, araç konforunu sağlayan sistemler olarak bilindiği için araç içi konfor ile eş anlamlı olarak değerlendirilebilir. Yoldaki çeşitli olumsuz koşulları azaltan, aracın ve içindekilerin konforunu sağlayan, çarpma ve savrulmaları önleyen bir sistemdir.

Süspansiyon Ne İşe Yarar?

Çukurlardan, tümseklerden veya bozuk yollardan geçerken aracın titreşimlerini en aza indirerek, aracın keskin virajlarda ve virajlarda savrulmasını önleyerek olası kaza riskini önlemek ve aracı korumak için tasarlanmış süspansiyon sistemi. Yolcu sarsıntısı.
Görevleri nedeniyle, süspansiyon bunu başarmak için birden fazla parçadan oluşur. Süspansiyon bileşenleri şu şekilde sıralanabilir: yaylar, amortisörler, kollar, viraj denge çubukları, salıncaklar ve mafsallar.

Süspansiyon Parçaları

Yaylar

Süspansiyon sisteminin en önemli parçalarından biri, tekerleği yol ile temas halinde tutan yaydır. Bu yayların kullanım alanları araç tipine göre değişmektedir. Yaprak yaylar eski binek ve kamyonlarda, helezon yaylar ise binek ve binek araçlarda tercih edilmektedir. Pnömatik (hava yastıklı) yaylar binek ve kamyon gibi daha büyük araçlarda da kullanılırken, burulma çubuklu yaylar ani ve ağır yükler altında kırıldığı için ömrü kısa olan bir diğer yay türüdür.

Amortisör

Amortisör yay ile birlikte çalışır ve yayın hareketi sırasında dengenin sağlanmasından sorumludur. Yayın açılıp kapanması sırasında tek etkili amortisörün sadece bir görevi vardır, çift etkili amortisör ise hem açma hem de kapama işleminden sorumludur.

Kollar

Süspansiyon sistemi olarak da bilinen kollar, yayları ve amortisörleri araç şasisine tutar ve tekerlekleri her zaman yolda düz tutar. Sabit askı sistemi ve serbest askı sistemi olmak üzere iki çeşittir.

Denge Çubukları

Dengeleyici olarak da bilinen viraj denge çubukları, aracın virajlarda kaymasını engeller.

Salıncak Kolları ve Rotiller

Bilyalı mafsallar, mili salıncaklara bağlar. Özellikle engebeli yollarda sürerken önemlidir, aksı yukarı iterler ve bağlantıyı tutarlar.
Süspansiyon bir araçta çok önemli bir rol oynadığından, sistemin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek gerekir. Bu amaçla süspansiyon testi yapılmıştır. Bu test sırasında süspansiyon sistemindeki her bir bileşen ayrı ayrı incelenir. Detaylı bir ölçüm cihazı ile amortisörlerdeki hava ve yağ basınçları, bağlantı ve uyumluluk oranları, viraj denge çubukları, sabit ve serbest süspansiyonlar, yaylar ve amortisör milleri dikkatlice kontrol edilir.
Süspansiyon testi sayesinde tüm sistem elden geçirildi. Tekerlek ağırlığını ve çekişi belirleyin. Salınım çubukları ve viraj demirleri de kontrol edildi. Özellikle araç muayene kontrollerinden önce ve ikinci el araç satın alırken bu testin yapılması önemlidir.

Süspansiyon Testi Nasıl Yapılır?

İlk olarak, aracı süspansiyon test cihazına koyun ve inceleme için hazırlayın. Ardından test cihazını başlatın. Bu sayede süspansiyon test rampasından araca çeşitli titreşimler gönderilir ve tepkisi ölçülür. Bu noktada ölçüm sonuçları ekranda görünmeye başlar. Ekrandaki bu bilgiler kaydedilir ve normal değer ile karşılaştırılır. Karşılaştırma sonrasında kusurlu olduğuna karar verilen parçalar için detaylı bir rapor hazırlanır.
 
 Süspansiyon Nedir Ne İşe Yarar 1997x1005 02 Image

Sıkça Sorulan Sorular

Amortisör ve süspansiyon nedir?

Genel olarak, amortisörler, titreşimleri önlemek ve konforu artırmak için aracın bir parçası olarak kabul edilir. Ancak süspansiyon sistemi, yoldaki kusurlardan dolayı oluşabilecek sertliği absorbe eden ve aracın yükünü taşıyan ana unsurdur. “Amortisörün asıl amacı nedir?” diye sorarsanız.

Süspansiyon nerede yer alır?

Aracın ön kısmındaki süspansiyonun da arka kısımdaki süspansiyonla büyük oranda aynı olduğu görülüyor. Ancak farklı ön ve arka süspansiyon tasarımları ile de örneklere rastlamak mümkündür.

Süspansiyon ne ile oluşur?

Bu kadar çok görevi yerine getiren süspansiyon; yaylar, amortisörler, süspansiyon, viraj denge çubukları, salıncaklar ve rotiller gibi birçok bileşenden oluşur. Bir süspansiyon sisteminin muhtemelen en önemli parçasını oluşturan yaylar farklı tiplerdedir.

Süspansiyon sistemi nasıl çalışır?

Süspansiyon sisteminde tekerlekler pota veya tümseğin yüksekliğine göre aşağı yukarı hareket ederek aracı düz bir sistem içinde tutar ve her çarpmada titreşimi engeller. Görevlerini yerine getirirken bir fırlatma sistemi olarak çalışır.

Fren süspansiyon nedir?

Süspansiyon, aracın frenleme sırasında hızlı tepki vermesini ve direksiyonu çevirdiğiniz anda yön değiştirmesini sağlar. Aslında, süspansiyon aracın kontrolünün korunmasına yardımcı olur. Zamanla, yol erozyonu nedeniyle oluşan tümsekler ve çukurlar bunu daha da önemli hale getirir.
Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu