Blog

Sunroof Nedir, Ne İşe Yarar?

Otomobil üretiminin tasarımı ve donanımı, kullanıcıların ihtiyaç ve gereksinimleri doğrultusunda eskisinden daha iyi. Sürüş sırasında sürücü ve yolcu konforunu dikkate alan araç özelliklerinden biri de açılır tavandır. Şimdi araba açılır tavanı nedir veya açılır tavan nedir gibi soruların cevaplarını arayalım.

Araba sanrufu olarak da bilinen bu terim, sunroof olarak tercüme edilebilir. Pratik elektrikli sanruflar tek dokunuşla açılabilir. Kademeli olarak açılan bu cam bölmelerde, pencereyi tamamen açabilir veya gerektiğinde küçük bir boşluk bırakabilirsiniz.

Sunroof Ne İşe Yarar?

Sunrooflu araçlarda çok eski bir sistem. Sistem araca ilk eklendiğinde sadece açılıp kapanma özelliği ile mat metal olarak tasarlanmıştı. Günümüzde güneş ışığını aracın içine çekebilen şeffaf cam yapı olarak üretilmektedir.

Bu güç özelliği, panoramik cam açılır tavan ve açılır tavan ile karıştırılsa da boyut olarak farklılık gösteriyor. Bu bakımdan daha küçük sanrufun yakıt ekonomisine herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Güneş ışığının araca girmesine izin vermek için cam bölmeli tavanı açmanız yeterlidir. Bu durum, yazın tavan penceresinin tamamen açılarak temiz havanın araca girmesine ve daha ferah bir ambiyans yaratılmasına olanak tanıdığı kış aylarında önemli bir avantaj sağlıyor.

Sunroof Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle yaz aylarında temiz hava ve güneş ışığı araca girerek yolculuğu daha keyifli hale getirir. Ancak her araba parçası gibi sanruflar da yoğun kullanım sonrasında bakım ve temizlik gerektirir.

Özellikle toz yoğunluğunun yüksek olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bu cam plakayı düzenli olarak temizlemeli, toz ve kalıntıları temizlemelisiniz. Bu çok önemli bir ayrıntı gibi görünmese de kir birikintileri tahliye hortumlarını tıkayarak sıvı ve hava sızıntılarına neden olabilir.

İşte bazı ipuçları:

  • Açılır tavanın üstünü silerken cam temizleyici karışımı kullanabilirsiniz. Ancak sıcak ortamlar için daha az uygun olduğu için amonyak içeren ürünlerden kaçınmalısınız.
  • Üst kısmı temizledikten sonra camı açıp contayı nemli bir bezle silebilirsiniz. Bu sayede birikme ortadan kaldırılarak olası sızıntıların önüne geçilebilir.
  • Sanruf açıkken, oluk bölümündeki küçük kum ve tozu temizlemek için bir fırça kullanmak daha kolay olabilir.
  • Sanrufunuz hiç çalışmıyorsa sigorta atmış gibi elektriksel bir arıza olabilir. Bu durumda sorunu kendiniz çözmeye çalışmak yerine bir uzmana danışmalısınız.

Sunroof’lu Araba Modelleri

Sunrooflar, 1937’de piyasaya sunulduğundan bu yana, estetik açıdan hoş bir görünümle sürücülerin temiz hava ve güneş ışığı ihtiyaçlarını karşılamıştır. Günümüzde çoğu otomobilde standart olarak sunroof bulunmaktadır. Bir aracın satış değerini artıran bu eklenti hemen hemen tüm sürücülerin ilgisini çekiyor. Öyle ki sonradan çatı penceresi yapmak çok yaygın bir uygulamadır.

Elektrikli sunroof fiyatı, aracı değiştirmekten daha ekonomik olduğu için sunroof meraklıları bu seçeneğe yöneliyor. Ancak çatı pencerelerinin açılmasının su sızıntılarına ve diğer tavan sorunlarına yol açabileceğini bilmek gerekir.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu