Blog

Subap Nedir, Ayarı Nasıl Yapılır?

Valf, aracın sağlıklı çalışması için vazgeçilmez ekipmanlardan biridir ve insanlar tarafından sıklıkla “valf” veya “valf” gibi farklı isimlerle anılır. Yakıt ve hava karışımı ile motorun çalıştırma ve çalıştırma aşamalarında gerekli olan bu önemli cihaz, farklı nedenlerle verimini kaybedebilir ve tekrar ayarlanması gerekebilir. Geri kalanına göz atarak, valf lastiği, valf arızaları ve ayarları gibi valfin tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

Sübap Nedir?

Yakıt ve hava karışımının doğru anda yanma odasına girmesini sağlayan motorun üst kısmında bulunan parçalara pistonların hareketine göre valf denir. Valf ayrıca yanma odasındaki yanma egzoz gazlarının uygun şekilde uzaklaştırılmasını da düzenler. Kısaca; “Supap, yakıt ve hava karışımının yanma odasına girip çıkmasında aktif rol oynayan bir bileşendir.” Deneyebilir.

Subap Ayarı Neden Bozulur?

Valf yanlış hizalaması birden fazla nedenden dolayı meydana gelebilir. Örneğin, valf kauçuğunun erimesi veya valf hareketinin zamanla sapması için gereken süre ve miktar valf ayarını bozabilir. Valf erimesi, valf hareketinin bozulmasından daha ciddi bir sorun olarak kabul edilirken, valf değiştirme gibi prosedürleri de beraberinde getirebilir. Valf, kullanılmış bir arabada dikkat edilmesi gereken detaylardan biridir ve ortalama 30.000 ile 50.000 kilometre arasında tutulması gerekir.

Subap Arızası Belirtileri Nelerdir?

Valf arızasının araç çalışma sesinden yakıt tüketimine, performanstan sürüş konforuna kadar birçok farklı belirtisi vardır. Eğer aracınızda bu belirtilerden birçoğu varsa mutlaka supaplarınızı kontrol ettirmelisiniz. Valf arızasını gösteren belirtiler şunlardır:

 • Aracı çalıştırdığınızda birbirine çok benzemeyen iki metalin çok hızlı çarptığını duyacaksınız.
 • Motor performansında gözle görülür bir düşüş var, motor çekmiyor.
 • Önceki döneme kıyasla yakıt tüketimi önemli ölçüde arttı ve verimlilik önemli ölçüde azaldı.
 • Gaz pedalına basmanıza rağmen araç sanki arkasında ağır bir şey varmış gibi gaza basmıyor.
 • Aracın hızlanması sorun haline gelir ve yokuş aşağı inerken bile hızlanma sorunları ile karşılaşılır.

Subap Vurması Nasıl Anlaşılır?

Supap ayarıyla ilgili en önemli ipucu olarak kabul edilen “supap vuruntusu” olarak adlandırılan arıza, diğer motor bileşeni arızalarından daha kolay anlaşılır. Aracı çalıştırdığınızda veya araç hareket halindeyken birbirinden tamamen ayrı iki metal parçasının çok hızlı bir şekilde çarptığını duyarsanız bu bir valf vuruntusunun işaretidir. Bu sesi aracınızın her zaman yaptığı mekanik veya elektronik sesten farklı olarak duyduğunuzda diğer seslerden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Subap Ayarı Nasıl Yapılır?

Valf ayarı karmaşık bir süreç olduğu için her zaman yetkili bir servisten veya alanında uzman bir kişiden destek almakta fayda vardır. Ancak belirli malzemeler ve adımlarla
Sen de aynısını yapabilirsin. Valf ayar adımları aşağıdaki gibidir:

 • Valf ayarı için öncelikle bir kalem bıçağı, tornavida ve kriko almalısınız.
 • Aracın ön tekerleklerini krikoyla kaldırın ve aracı beşinci vitese alın ve el frenini çekin.
 • Ardından kaputu açın ve karbüratör kapağını çıkarın. Valf bu kapağın altında bulunur.
 • Tekerleği, birinci ve ikinci valf tepe noktasına kadar hafifçe sola ve sağa çevirin.
 • Bundan sonra, sekizinci valf egzoz için ve yedinci valf emme için ayarlanmalıdır.
 • Bu noktada somun bir anahtarla gevşetilmelidir.
 • Somun üzerindeki vidayı synth’e sıkmak veya gevşetmek için bir tornavida kullanmalısınız.
 • O zaman uygun bir skala synth seçip valf odasına getirmek yeterlidir.
 • Uygun alan sağlandığında, vidaları tekrar sıkmak için tornavidayı kullanabilirsiniz.
 • Bu şekilde, tüm valfleri üst üste bindirdiğinizde, yani tepe noktasına getirdiğinizde, akort işlemini tamamlamış olursunuz.

Subap Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Valfler ayarlanmazsa, aracın performansı ve sürüş konforu olumsuz etkilenmekle kalmaz, motor tamamen çalışmaz hale gelebilir. “Supap lastikleri yağ sızdırıyor mu?” Endişeniz varsa, düzenli olarak kontrol edebilir ve supap temizleyici ve supap yağı gibi destek ürünleri kullanabilirsiniz.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu