Blog

Sis Farı Nedir, Neden Kullanılır?

Sis Farı Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Farlar, sürücülerin sadece açık havalarda değil, gece görüş mesafesinin düşük olduğu ve zorlu kış koşullarında da güvenli bir şekilde araç kullanmalarına yardımcı olan sistemlerdir. Farların en temel işlevi sürücünün güvenli bir şekilde sürmeye devam etmesini sağlamak olduğundan, sürücünün hangi farları ne zaman ve nasıl kullanacağını net bir şekilde anlaması gerekir. Üç temel far türü vardır: gündüz, gece ve uzun huzme. Ancak sis farları olarak bilinen farlar da vardır.

Sis farlarının doğru zamanda kullanılması sadece sürücünün güvenliği için değil trafikteki diğer araçların güvenliği için de önemlidir. Peki, sis farları nedir, sis farları ne işe yarar, sis farları nasıl yanar ve sis farları ne zaman yanar? İşte tüm bu soruların cevapları yazımızda!

Sis Farı Kullanım Alanları

Görüş mesafesinin azaldığı sis, yağmur ve yoğun kar hava koşullarında şerit çizgilerinin ve işaretlerin daha iyi görülmesine yardımcı olan farlara sis farları denir. Bir araçtaki far teknolojisi ister LED, ister xenon veya halojen olsun, bu farlar yağmurda veya siste yoğuşma meydana gelebileceğinden etkili aydınlatma sağlamakta zorlanır. Bu durumda öndeki sis lambaları araçta diğer farlara göre yere daha yakın konumlandırılarak yüzey aydınlatması artırılıyor.

Arka sis farlarının ana işlevi aslında kaza önleme açısından oldukça kritiktir. Çünkü arka sis farları arkadaki sürücünün dikkatini çekecek ve görüş mesafesinin zayıf olduğu durumlarda sizi uyaracaktır. Böylece olası kazaların önüne geçilmiş olur.

Sis Farı Diğer Farlarla Değiştirilmemeli

Sarının dalga boyunun daha uzun olması nedeniyle, sis lambaları fabrikadan çıktıklarında genellikle sarı renktedir. Bunun için sis lambaları LED veya sis xenon farlarla değiştirilmemelidir. Ayrıca sis farı lensli bir far olmadığı için konumu ve ampulleri ile oynamamakta fayda var. Sis ampulleri yerine LED veya xenon ampul takmaya çalışmanın sürüş güvenliğini tehlikeye atacağı da bilinmelidir.

Bunun üzerine sis farlarında yoğun ışık yayan xenon far teknolojisinin kullanılması araç muayenelerinde ciddi bir kusur olarak değerlendiriliyor. Öte yandan sis farı çerçevesi bazı sürücüler tarafından boyanırsa işlevini kaybeder. Yine sis farı çerçevesi gerektiğinde boyamak yerine onaylı bir parça ile değiştirilmesi işlevselliğini kaybederek sürüş güvenliğini sağlar.

Arabada sis farları için işaretli joystickler veya düğmeler var. Bu kol ve butonlar hakkında bilgi edinmek ve sis lambası işaretleri ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmakta fayda var. Soldaki sarı far işaretinin önünde dikey olarak üç yatay çizgiyi kesen oval bir çizgi, ön sis lambalarının açık olduğunu gösterir. Aynı işaret maviyse ve sağa bakıyorsa arka sis lambaları açıktır. Sis farı anahtarları araca göre değişir.

Ancak, sis farlarını açma ve kapatma düğmeleri genellikle direksiyon simidinin sol kolunda bulunur. Bazı araçlarda direksiyon simidinin sol alt tarafında bir düğme şeklinde olabilir. Sis lambalarını bir kez çevirmek ön sis lambalarını, ikinci kez çevirmek arka sis lambalarını etkinleştirir. Ön sis lambaları açık olmayan araçlar arka sis lambalarını etkinleştirmeyecektir. Hepsi için ön panelden hangi farların açık olduğu takip edilebilir.

Sis farlarının kullanımı Karayolları Trafik Kanunu ile düzenlenir. Sisli, karlı ve kötü hava koşullarında sis farı kullanan sürücülere para cezası uygulanır. Bu, “İhtiyacınız olmadığında sis farı kullanmanın cezası var mı?” ve “Hava güzelken sis farları yasaklanır mı?” sorunuzun cevabıdır. Sis farlarının uygun olmayan durumlarda kullanılmasının yasak olmasının nedeni aslında her sürücünün bilmesi gereken bir durumdur.

Açık havada kullanılan sis farları, karşıdan veya arkadan gelen diğer sürücülerin görüşünü olumsuz etkileyebilir. Başka bir deyişle, dikkatin dağılmasına neden olarak kazalara yol açabilir. Bu bakımdan sis farlarını her zaman doğru koşullarda kullanmak sizi ve çevrenizdeki diğer sürücüleri güvende tutacaktır.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu