Blog

Senkromeç Nedir? Ne İşe Yarar? Hatası Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman, bir arabanın ana bileşenlerinden biridir. Düz/düz vitesli araçlarda ve otomatik vitesli araçlarda vitesler çok önemli bir rol oynamaktadır. Şanzıman olarak da bilinen bir dişli kutusunda, sistemin çalışmasını sağlayan farklı ebatlarda diskler, dişliler ve parçalar bulunur. Senkromeç ​​bu parçalardan biridir. Senkronizörler ve nasıl çalıştıkları ile ilgili şüphelerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Senkromeç Nedir?

Senkromeç, aracın şanzımanının bir parçasıdır ve vites değiştirme aşamasında devreye girer. Senkronizörler vites değiştirmeyi kolaylaştırır. Bilekliğe benzer konik bir parçadır. Şanzımanın içinde, iki vites arasında bulunur. Şanzıman senkronizör ile dengelenmiştir. Çünkü bu kısım dişli kutusundaki dişlilerin doğru çalışmasını garanti eder.

Senkromeç Ne İşe Yarar?

Bir dişli kutusundaki farklı hızlarda dönen iki dişlinin bir vardiya sırasında birbirine geçmesi ve işlem sırasında aynı hızda dönmesi için senkron geçme gereklidir. Bu bileşen sayesinde vites değiştirmek hızlı, kolay ve sorunsuzdur. Ayrıca senkromeç, dişliler arası geçişlerde olası çarpışmaları ve sürtünme kaynaklı durumları engellediği için dişlilerin korunmasını sağlar. Başka bir deyişle, senkromeç ​​yoksa vites dişlisi hızla hasar görecek ve yıpranacaktır. Devri senkronizörler ile senkronize olan vitesler yumuşak ve sessiz vites geçişi sağlar.

Senkromeç Arızası Nasıl Anlaşılır?

Senkro ağ arızaları en çok vites değiştirirken fark edilir. Bunun yanı sıra dişlilerde karşılaşılan çoğu problemde problemin kaynağının tespiti için senkromeç ​​kontrol edilmelidir. Senkronizörle ilgili bir sorun varsa:

  • Vites değiştirmeye başlama zorluğu. Özellikle, yalnızca belirli bir vitese geçildiğinde sabit hale gelen kekemelik, bir senkronizasyon sorununa işaret edebilir. Yani araçta 1.’den 2.’ye veya 2.’den 3.’ye geçişte sorun olmasa bile 4. vitese geçerken sürekli sorun oluyorsa senkromeç ​​hatasıdır.
  • Senkromeç ​​ile ilgili bir sorun varsa, bazı dişliler hiç birbirine geçmez.
  • Senkromeç ​​arızası durumunda araç kendini viteslerden ayırabilir. Yolda sürerken vites aniden boşa geçebilir.

Manuel araçlarda senkron ağ oluşturma sorunları meydana gelir. Kendi kendine giden arabalarda bu kısım yoktur.

Senkromeç İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Senkromeç Arızaları Nasıl Oluşur?

Bu sistemin genel hatası, hem senkronizörün kendisinde hem de dişli kutusundaki dişlilerde bir sorun olduğunda ortaya çıkar. hangisi:

  • Senkronizasyon halkası olarak da bilinen sarı kısım hasar görebilir. Bu parça uzun süredir değiştirilmediği için çatlayabilir veya aşınabilir.
  • Hızı dengelemekten sorumlu olan senkronizörün dişlilerinde bir sorun olabilir. Dişlinin kendisi veya yedek çatal hasar görebilir.
  • Senkronizör mekanizması pas, kir veya başka bir nedenle sıkışmış olabilir. Bu durumda sistem çalışamaz.
  • Senkron ağ, şanzıman yağı seviyesi düşük olduğunda bile etkili bir şekilde çalışmıyor.
  • Senkronize sistemin hareket etmesini sağlayan mekanizmada bir sorun olabilir. Mekanizmanın kolu kırılabilir veya deforme olabilir.

Senkromeç Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Senkronizörde bir sorun varsa, şanzımanın kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerekir. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi senkromeç ​​hataları dişlilerden de kaynaklanabilir. Bu nedenle, dişli kutusundaki tüm bileşenler kontrol edilmelidir. Arızalı parçaları değiştirin.

Senkromeç Tamir Edilmezse Ne Olur?

Senkronizör tamir edilmezse, araç sürekli vites değiştirmekten zarar görecektir. Geçiş hem sürücü hem de araç için zordur. Vites değiştirme sistemi düzgün çalışmıyorsa sürücünün dikkati dağılabilir ve sürüş güvenliği tehlikeye girebilir.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu