Blog

Şasi Numarası Nedir? Nerede Yazar?

Her araçta bulunması gereken şasi numarası, 17 haneli ve alfa araç kimliğidir. Şasi uluslararası olarak VIN (Araç Bilgi Numarası) olarak bilinir. Aracın üretime başladığı andan itibaren tüm detayları içerir. Şasi numaraları ve araç özellikleri, özel numaralardan ve numara kombinasyonlarından oluşur. Aynı numara başka bir arabada olamaz. Bir kişinin kimlik kartındaki vatandaş numarası farklı olduğu gibi aracın şasi numarası da aynı olamaz.

Şasi numaraları 1954’te tanıtılsa da, o ilk yıllarda standartlar yoktu. 1981 yılına kadar şasi numaraları her üreticinin kendisi tarafından belirlenirdi. 1981’de Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından önerilen standarda göre 17 karakter ortaya çıktı. Araç yoldayken şasi numarası verilmelidir. Aracın hangi yılda üretildiği ülke için bir rakam göstermenin yanı sıra; üretim yılı, gövde ve motor tipi, aracın üretildiği fabrika ve o fabrikadan üretilen araç sayısı bilgisini verir. Rakamlarla temsil edilse de, 17 basamak içinde bazı harfler de vardır. “o, i ve q” harfleri bu sayılara dahil değildir. Bunun nedeni bu harflerin “0” (sıfır) ve “1” (bir) sayılarıyla karışmasını engellemektir.

Şasi numarası ile araç özellikleri sorgulanabilir. Ayrıca trafik zorunlu sigorta, araç hasar bilgileri, kasko, yedek parça vb. birçok işlem için şase numarası sorgulaması yapılmaktadır. Özellikle kaza ve hırsızlık durumlarında araç sahibini korumak için kasko sigortası zorunludur. Yeni nesil sigortacılıkla Generali Kasko ile tanışmanın tam zamanı! Generali ile anında online fiyat teklifi alabilir ve 7/24 online sigorta yaptırabilirsiniz.

VIN, araçta çeşitli konumlarda bulunabilir. Bunu yapmak için kaputun alt kısmına veya motorun üst kısmına bakarak başlayabilirsiniz. Şasi numarası genellikle kaputun altındaki küçük bir metal plakaya takılır. Motor üzerinde kabartmalı olarak görebilirsiniz. Birçok araçta bu iki konuma ek olarak sürücü kapısının iç tarafında da yer alabilir.

Sahip olduğunuz aracın modeline göre şasi numarasını farklı yerlerde görebilirsiniz. 17 karakterlik şasi kodu, plaka üzerine, bagajın altına, stepne deposunun yanına veya bazı araçların tekerlek yuvalarına işlenebilir. Şase numarasının nerede olduğunu öğrenmek için motorlu araç veya treylerin çeşitli parçalarına bakmanın yanı sıra kullanıcı el kitaplarında, yetkili servisten alınan onarım belgelerinde ve trafik ceza makbuzlarında şasi numarası da yazmaktadır.

Şasi Numarası Parça Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yedek parça şase numarasına göre aranabilir. Aracınızın parçalarını sorgulamak için şase numarası ile parça sorgulama yapabilirsiniz. Şasi numarası ile yedek parça talebinde bulunduğunuzda karşınıza çıkan oto yedek parça ürünleri aracınızla %100 uyumludur. Alt sektör olarak da bilinen parça bazında orijinal ürünler veya diğer yedek parçalar arasında seçim yapabilirsiniz.

Araç şasi numarası sorgulama sayesinde aradığınız tüm araç bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu bilgilere örnek olarak motor şasi numarası sorgulama, kilometre sorgulama, hasar sorgulama, trafik cezası sorgulama, şasi parça sorgulama, fabrika şartname sorgulama, tramvay sorgulama vb. Yedek parça satıcıları için şasi numarası arama süreci, müşterilere en doğru araç parçalarını sağlamayı kolaylaştırır.

Araç sorgulama ve daha birçok hizmeti ücretsiz olarak sunan siteler, yukarıda sıralanan şase numaraları ve bu hizmetleri ücretli olarak sunan siteler bulunmaktadır. Böyle bir hizmet vermek çok fazla emek ve zaman harcamak demektir.

Şasi Numarasının Kaçıncı Karakteri Ne Anlama Geliyor?

17 rakam ve harften oluşan şase numarasının ilk iki hanesi, aracın üretim yeri ile ilgili bilgileri içermektedir. Şasi numarasının ilk iki hanesine bakarak aracın üretildiği kıtayı ve ülkeyi bilmek mümkün. Üçüncü hane aracın ait olduğu kategoriyi gösterir. Şasi numarasının son beş hanesi aracın modelini ve motor özelliklerini gösterir. Şasi numarasının dokuzuncu hanesinde üretici için çok önemli olan rakamlar ve harfler yer almaktadır.

Araç üreticisinin eklediği ve üretim aracın teknik özelliklerini takip eden numara, şasi numarasının dokuzuncu hanesidir. Dokuzuncu bilgi biti, öncelikle dolandırıcılığı önlemeye yöneliktir. Onuncu hane rakam veya harf olarak aracın üretim yılını içerir. Şase numaraları onuncu sıraya kadar dünya standartlarına göre düzenlenmiştir. Onuncu basamaktan sonraki yedi basamak, araç üreticisi tarafından benzersiz olacak şekilde yapılandırılır. Aracın tüm özelliklerini içeren son yedi hane, aracın çeşitli yerlerine kaşe ve yazı olarak yerleştirilmiştir. Karakter ve ülke kodları genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • A, B, C, D, E, F, G, H: Afrika üretimi
  • J, K, L, M, N, P: Asya üretimi
  • S, T, U, V, W, X, Y, Z: Avrupa’da yapılan üretim
  • 1, 2, 3, 4, 5: Kuzey Amerika üretimi
  • 6,7: Okyanusya ülkelerinde üretim
  • 8,9: Güney Amerika’da yapılan üretim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu