Soru ve cevap

Şasi numara sorgulama?

Şasi numarasından araç bilgileri sorgulama. Logo. Lütfen 17 haneli şasi numarasını giriniz. Örneğin : JTDKW9231B5175166. SasiSorgulama.com ne işe yarar?

Şasi no nasıl sorgulanır?

Bunlar haricinde ise şasi numarasını öğrenmek için aracımızın ruhsatına, kullanma kılavuzuna, trafik sigortası üzerine, servis ve bakım kağıtlarına, yine servis kayıtlarına ve trafik ceza makbuzlarına bakarak ulaşabilmemiz mümkündür.

Şasi numarası nerede bulunur?

Genellikle sürücü tarafında ön camın sol altında veya yine sürücü tarafı kapısının iç kısmında plakalar ya da etiket üzerine yazılı hâlde bulunan araç şasi numarası, aracın farklı noktalarında da yer alabilir. Araç şasi numarası, kaput altında ya da motor üzerinde de yazıyor olabilir.

Şase no sorgulama ne kadar?

2021 yılında bu tutar 11 TL’dir. Şaseden hasar sorgulama için atmanız gereken mesaj ise şu şekilde olmalıdır; “HASAR S 12345678” şeklinde hazırladığınız mesajı, 5664’e göndermelisiniz. 12345678 olan bölüme sorgulamak istediğiniz şasi numarasını yazmayı unutmayınız.

Şasi numarası ne demek?

Her araçta bulunması zorunlu olan şasi numarası, 17 haneli rakam ve harflerden oluşan araç kimliğidir. Şasi uluslararası adlandırmada VIN (Vehicle Information Number) olarak geçer. Araçların üretimine başlandığı andan itibaren tüm detayları içerir.

Şasi numarası ile neler yapılır?

Araç Şasi Numarası Sorgulama ve Kullanım Alanları Araç kasko ve zorunlu trafik sorgulama işlemlerinde bu numarayı girerek aradığınız bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç şasi numarasından hasar sorgulama işlemini gerçekleştirmek de mümkündür.

Şasi numarası kaç haneli olur?

Günümüzde ise tüm üretici firmalar tarafından 1981 yılında Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi’nin almış olduğu karar doğrultusunda yürürlüğe giren sistem uygulanıyor. 17 haneli sistem dâhilinde oluşturulan şasi numarası, 0-9 arası sayılardan meydana geliyor.

Şasi numarası herkese verilir mi?

Şase numarasının ister yedek parça teyidi için parça satışı yapan e-ticaret siteleriyle isterse araç satışı öncesi aracınızı satın almak isteyen alıcılar ile paylaşılması tamamen güvenli bir eylemdir.

Şasi numarası nasıl temizlenir?

Bilmeyenler için bugün başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum.Arabanızın koltuğun ordaki şase numarası okunmuyorsa , kola döküp fırçayla temizleyin.Eskisinden daha parlak şekilde karşınıza çıkacaktır numaralar.

Şasi numarası nasıl başlar?

Şasi Numarası Nedir, Ne İşe Yarar?

  1. İlk iki hanesi aracın nerede üretim yerini simgeler. …
  2. Aracın tipi bu numaranın üçüncü hanesine kodlanmıştır.
  3. Sonraki ilk üç hane aracın markası, motor hacmi ve motor tipini temsil eder.
  4. Dokuzuncu karakter güvenlik kodudur.
  5. Onuncu karakter aracın üretim yılını gösterir.

5664 ne sorgulanır?

5664 güvenli, kolay ve hızlı sigorta sorgulama yapılabilen bir mobil servis sistemidir. 5664 ile kaza, hasar, poliçe, tutanak, mağdur, değişen parça ve araç detay sorgulamaları hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Sorgulama ücreti tüm vergiler dahil 19.90 TL’dir.

Bir arabanın geçmişini nasıl öğrenebilirim?

Ücretli bir sorgulama türü olan SMS ile araç sorgulama işlemi için aracın plakasını bitişik bir şekilde yazıp (34XYZ34 gibi) 5664’e yollayabilirsiniz. Bu sorgulama ile aracın hasar geçmişini öğrenebilirsiniz.

Araç şase numarası okunmuyor ne yapmalıyım?

Şase numarası pas ya da küf sebebiyle okunamadığı için muayeneden geçemediyse ve piyasada satılan wd-40 tarzı sprey çözücüler işe yaramadıysa yapmanız gereken şey konsantre pas sökücü ile temizlemek.

Aracın şasi numarası değişir mi?

motor bloğunda ve şasi üzerinde de pres ile basılır bu numara. kolay kolay kazımak/değiştirmek mümkün değildir.

EGM ile başlayan şase numarası nedir?

Alan kişi plakasız, şasi numarasız olan araç için emniyetten EGM ile başlayan şasi numaralı yeni bir ruhsat çıkartır. Artık şasi numaranız EGM’dir. Aracın çalıntı buluntu olduğunun şasi nosundan dahi anlaşıldığından dolayı satıcı bu durumu belirtmek zorunda kalır.

Çenç araba yapmanın cezası nedir?

ARAÇLARIN şase ve motor numaralarını değiştirilmesinde etkin rol oynayan N.A. ‘ya ise yine resmi evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından 50 yıl hapis ve 32 bin TL adli para cezası verildi. Aynı suçlardan yargılanan Y.K.

Araç şase numarası çalınır mı?

şasi numarasının paylaşılmasında saklayacak bir şeyi olmayan için bir sakınca yoktur. şasi numarasının çalınma durumuna karşı bir önlem olarak paylaşmak istemiyor olabilir. bildiğim kadarıyla şasi numarası çalınmaz, genelde direk bir arabadan alınıp diğer arabaya çakılıyor. ciddi alıcıysanız paylaşması gerekir.

Şase numarası ile motor numarası aynı mı?

Genellikle şasi numarasın aracın kaporta bölümünde görülebilir bir alanda olur ve 17 haneli bir numaradır. Motor numarası ise genellikle motorun üzerinde bulunur.Yapmanız gereken bu numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası ile aynı numaralar olduğundan emin olmaktır.

Aracın change olduğu nasıl anlaşılır?

Satın alınacak ikinci el aracın boya, değişen parça ve hasar bilgisi olmasına karşın, ekspertiz işlemi sonucu araçta boya, değişen parça ve hasar kaydı olmaması durumu bizim için çok önemli. Bu araçların muhtemel ‘change’ araç olduğunu değerlendiriyoruz.

Şase numarası nasıl alınır?

şase-numarası-nasıl-alınır

tüv türk muayene istasyonundan dönen araçlardaki süreç

  1. Aracınızın muayene istasyonundan şase numarası için geri çevrilmesi.
  2. Tespit için MMO dan randevu alınması
  3. Randevu gününde araç kontrolü ve harçların yatırılması
  4. Alınan rapor ile Noter onayı alınması
  5. Şase numarasının Uygun bulunan Yere tekrar yazılması

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu