Soru ve cevap

Şanzıman ne demek?

Şanzıman Nedir? … Şanzıman araç içerisinde oldukça önemli bir parçadır. Vites kutusu olarak da adlandırılmaktadır. Araç içerisinde bulunarak, motordan aldığı …

Şanzıman ne işe yarar?

Şanzıman veya vites kutusu, baskı balata (kavrama) yolu ile motordan aldığı hareketi istenilen tork değerinde şaft veya diferansiyele ileten aktarma organıdır.

Araba şanzımanı neden bozulur?

araba-şanzımanı-neden-bozulur

-Vites geçişleri uygunsuz ve acemice yapılıyor olması. -Şanzıman yağının değişim zamanı geçmesi , yağ değişmemesi. -Aracın ilk kalkışları sert yapılıyor olması , ilk araba çalıştırıldığında motor ısınmadan HIZ yapmaya çalışması. -Şanzımanın periyodik bakımlarının yapılmaması.

Araçlarda şanzıman ne demek?

Şanzımana vites kutusu da denilmektedir. İçerisinde miller, dişliler ve vites çatalı bulunur. Motordan alınan güç, bu parçaların yardımı ile tekerleklere, sürücünün istediği şiddet ve oranla iletilir. Motordan gelen devir ve tork kuvveti, şanzımana iletildikten sonra belirlenen vitese göre değiştirilir.

Şanzıman masrafı ne kadar?

Şanzıman fiyatları genel olarak 2.000 – 35.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Şanzıman yağı, araç ve parçaları için önemli bir etmendir.

Araçlarda şanzıman var mı?

Şanzıman araç içerisinde oldukça önemli bir parçadır. Vites kutusu olarak da adlandırılmaktadır. Araç içerisinde bulunarak, motordan aldığı gücü, tekerleklere iletmektedir. Fakat bu güç direkt olarak iletilmemektedir.

Şanzıman nasıl zarar görür?

şanzıman-nasıl-zarar-görür

En Sık Görülen Şanzıman Arızaları Nelerdir? Sekromeç bozulması, Şanzıman yağının bitmesi , Düzensiz vites değiştirmeden kaynaklı sekromeç sarılarının kırılması, Yokuşlarda aracı park ederken önce el frenini çekip sonra vitesi takmamak sebebiyle vites dişlisinin kırılması sonucunda oluşan arıza vb. durumundadır.

Şanzıman ömrü ne kadardır?

Şanzıman Ömrü Ne Kadardır ve Şanzıman Bakımının Önemi Ayrıca 0 km alınan bir aracın temiz kullanımda şanzıman 200 bin km üzerinde performans sergiler. Hiç bakım yapılmazsa 100 bin km’de dahi sorun çıkarabilir. Bu yüzden aracın her parçasında yıllık bakımı yaptırmak önemlidir.

Şanzıman değişen araç alınır mı?

Şanzıman fabrikasyon sorunsa hasar kaydı oluşmaz. Ancak kazada şanzıman hasar almışsa hasar kaydı oluşur. Eğer bu kaza şanzımanı değiştirecek bir kazaysa başka şeylerde değişmiştir. Kesinlikle uzak durulması gerekli bir araç.

Araba şanzımanı tamiri ne kadar?

Şanzıman tamiri ne kadara mal olur? Cevap gerçekten hasarın ciddiyetine bağlıdır. Tek ihtiyacı olan bir değişiklikse, 750-4000 ₺ arasında bir maliyete bakıyorsunuz. Bir yağ sızıntısını onarmak için 750-2500 ₺ ve solenoid dişli değişimi için 1500 – 4000 ₺arasında harcamayı bekleyin.

Kaç çeşit şanzıman var?

kaç-çeşit-şanzıman-var

Kaç Çeşit Şanzıman Var? / Şanzıman Çeşitleri. Şanzıman çeşitleri, temelde otomatik şanzıman, manuel şanzıman ve robotize şanzıman şeklinde sadece üç basit kategoriye ayrılıyor.

Şanzıman sorunu nasıl anlaşılır?

En Yaygın 5 Şanzıman Arızası Belirtisi

 1. Şanzıman Kayması …
 2. Sorunlu geçişler. …
 3. 3. Vites Değiştirirken Tepki Gecikmesi. …
 4. Şanzıman Sıvı Sızıntıları …
 5. 5. “Motoru Kontrol Et” Işığı Yanıyorsa.

Şanzıman icinde neler var?

Şanzıman miller, vites ve dişlilerden oluşur. Şanzımanın bu parçaları araç durur durumda iken hareket etmesini, ileri vitese alındığında ileriye geri vitese alındığında ise geri gitmesini sağlamaktadır. Bu sebeple araçların parçaları arasında oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Şanzımanlar elektronik parçalardır.

Şanzıman değişimi kaç saat sürer?

Minimum 3 gün sürer, DSG de arızaya göre değişkenlik göstermektedir.

Şanzıman ne zaman değişir?

Uzmanlar ise her 60 bin kilometrede, bu yağın değişmesini tavsiye eder. Bu durumda her 60 bin, 120 bin ve 180 bin kilometrede yağ değişimi yapmak gerekir. Otomatik şanzıman yağı kaç kilometrede değiştirilir sorusunun yanıtı da bu standart değişim periyodlarına işaret eder.

Şanzıman kaç km de değişir?

Aracınızın marka ve modeline göre otomatik şanzıman bakım periyotları değişebilir ancak ortalama her 60.000 kilometrede bakım yaptırmak gerekir. Bakımları zamanında ve düzenli olarak yaptırmak, olası arızaların önüne geçmeniz ve kesintisiz sürüş konforu yaşamanız anlamına gelir.

Sonsuz vites şanzıman nedir?

sonsuz-vites-şanzıman-nedir

CVT nedir diye merak ediyorsanız, açılımı Continuously Variable Transmission olan bu şanzıman türü “sürekli değişken şanzıman” anlamına geliyor. Otomatik şanzıman sınıfına dahil olan tork konventörlü ve çift kavramalı şanzımanların aksine sınırlı sayıda dişli yerine sonsuz vites seçeneği sunarak çalışıyor.

Şanzıman vurması nasıl olur?

Otomatik vitesli araçlarda hareketli parçaların eskimesi veya şanzıman yağının yeterli yağlama yapamaması durumlarında vuruntu yaşanılabilir. Vuruntu, vites geçişleri esnasında tak diye ses çıkartarak ve sanki arkadan hafif bir darbe almış gibi kendini hissettirir.

Şanzıman sorunları nelerdir?

Otomatik şanzımanların arıza belirtileri aşağıdaki gibidir;

 1. Şanzıman Yağ Kaçağı
 2. Viteslerin Geç Dolması
 3. Vites Geçişlerinde Hissedilen Vuruntu.
 4. Aracın Şanzımanının kompresyon kaçırması
 5. Vites geçişlerinin stabilizasyonunun kötü olması

Şanzıman arızası yolda bırakır mı?

Manuel şanzıman arızaları genel olarak sizi yolda bırakmayacak arızalardır. Tabiki şanzıman arızalı bir şekilde kullanılır mı? Kesinlikle kullanılmamalı.

Şanzıman titreme yapar mı?

Otomatik vitesli araçlarda vites değiştirilirken normalde alışık olunan şanzımandan farklı bir tasarım kullanılmaktadır. Bu sistemde meydana gelebilecek bazı problemler aracın vites geçişlerinde titreşim ve sallantıya sebep olabilir.

Araba ilk kalkışta neden titreme yapar?

Otomatik şanzıman kalkışta titreme yapıyorsa, kavrama sorunu olabilir. Kavrama işlemi, debriyaj sisteminde bulunan baskı balata ile gerçekleşir. Aracın harekete başlaması için kavrama yapılması gerekir. Eğer kalkış sırasında otomatik şanzıman titreme yapıyorsa, kavrama sorunu var demektir.

Şanzıman yağı fiyatı ne kadar?

Şanzıman Yağı Sıkça Sorulan Sorular

 1. %15 indirimle Motul Multi CVTF 1 lt Şanzıman Yağı 155 TL’ye,
 2. %15 indirimle Motul MotylGear 75W-80 1 lt Şanzıman Yağı 142 TL’ye,
 3. %8 indirimle Petronas 75W-85 Tutela Transmission Technyx 1 lt Şanzıman Yağı 265 TL’ye,
 4. %10 indirimle Motul Scooter Gear 80W-90 150 ml Şanzıman Yağı 78 TL’ye,

Şanzıman yağı bittiğini nasıl anlarız?

Şanzıman yağı eksildikçe şanzımanda vuruntu, şanzımandan ses gelmesi, vites değişiminde zorlanma gibi belirtiler görülür. Sonrasında da vites değişimi yapılamaz hale gelebilir. Sürüş güvenliği azalır. Aracın performansı düşer ve zorlanan motor aşırı yakıt tüketimine başlar.

Şanzıman Garantiye girer mi?

Her araç her parça bozulabilir. Sizin şanzımanınız da. Ancak garanti kapsamında olduğu için sıkıntı çıkmaz.

Şanzıman düşmesi ne demek?

Şanzıman boşa düşmesi : Vites değiştirme çubuklarının eğilmesi, kasılması vb. sebepler vites kolu-şanzıman bağlantısındaki kasılmalar, tutukluklar vitesin kendiliğinden (bazen gaz verip araç yüke binince) atmasına sebep olabilir.

Hasar kaydı çok önemli mi?

hasar-kaydı-çok-önemli-mi

Tramer sorgulaması sayesinde araç hakkındaki sigorta bilgilerine ulaşmak mümkündür. Ancak bazı araçlarda ufak tefek hasarlar söz konusu olduğundan olay sigortaya bildirilmediğinden bu konuda bilgi sahibi olmak zorlaşmaktadır. Ancak başından büyük hasar geçmiş araçların olayı saklama şansı bulunmamaktadır.

Şanzıman niye iner?

şanzıman-niye-iner

Vites değiştirme çatalı veya bağlantı parçası kopmuş olabilir. Dişlilerden biri ya da mil kırılmış olabilir. Şanzıman yağı azalmış, bitmiş, özelliği kaybolmuş veya bozulmuş olabilir. Araç hareket halindeyken vitesi boşa almak, şanzıman arıza nedenidir.

Şanzıman beyni Kaç Para?

Passat Otomatik Şanzıman Beyni 02E325025AM (TEST)

Kategori:Debriyaj ve Motor
Marka:OEM (ORJINAL)
Stok Kodu:02E325025AMTESTPASSAT
Fiyat:10.603,05 TL + KDV
Stok Durumu:Stokta Var

Şanzıman yağı kaçırırsa ne olur?

şanzıman-yağı-kaçırırsa-ne-olur

Maliyet sıralamasında bir numarayı motor, iki numarayı ise şanzıman alır. Bu nedenle, şanzıman bileşenlerini yağlamak ve soğutmak için her zaman yeterli sıvı olmasına dikkat etmek gerekir. Aşırı sızıntılar şanzımanı yağsız bırakabilir. Bu da, ağır hasarlara ve yüksek onarım maliyetlerine neden olabilir.

Maybe you are interested in:

fsı ne demek?

Related searches

 1. Şanzıman ne demek
 2. Şanzıman Nedir, Ne İşe Yarar
 3. Şanzıman Arızası
 4. Şanzıman Neden Bozulur
 5. Şanzıman Parçaları
 6. Sanziman Arızası ne kadar tutar
 7. Manuel şanzıman değişimi Fiyatı
 8. Manuel şanzıman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu