Blog

Rulman Nedir? Ne İşe Yarar?

Rulman Nedir?

Rulman, parçaların birbirine göre farklı yönlerde dönmesine neden olan, bu hareketi minimum sürtünme ile yaparak, daha az güç tüketimi ile daha yüksek hızlara ulaşmalarını sağlayan mekanik bir elemandır.
 
Farklı ölçülerdeki yataklar ve miller için temel olarak 4 farklı ana bileşenden oluşan rulmanlar, farklı ölçülerde miller ile üretilebilmektedir.
 
Rulmanlar hassas mekanik parçalar olduğundan üretimleri yüksek teknoloji ve titiz bir özen gerektirmektedir. Ayrıca rulmandan yüksek verim alabilmek için uygun rulmanın seçilmesi gerekmektedir.

Rulman Nasıl Çalışır ?

Dairesel veya eksenel hareketle çalışan veya çalışan birçok makinede rulmanları görebilirsiniz. Aşağıdaki resimde doğrudan sistemde kullanılan resmi göreceksiniz. Direk sisteminde bir iç halka ve bir dış halkanın yuvalanmasıyla oluşturulmuş basit bir rulmanı görebilirsiniz. Halkaların iç içe serbestçe dönebilmesi için aralarına bir dizi makara yerleştirilmiştir.
 
Aynı boyut ve pürüzsüzlükteki tüm bu silindirlerin hizalanması ve uygun şekilde yerleştirilmesi, yatağın kalitesi ve ömrü için kritik öneme sahiptir. En yüksek teknolojiye sahip fabrika, en kaliteli rulmanları rahatlıkla üretebilmektedir. Bir rulmanı önemli kılan, istenen hareketin mümkün olduğu kadar az sürtünme ile yani minimum güçten ödün vererek iletilmesini sağlamaktır.

Rulman Hangi Temel Bileşenleri İçerir ?

Rulman temel olarak 5 ana parçadan oluşmaktadır. Dışarıdan içeriye dış halka, kapak, kafes, yuvarlanma elemanları ve iç halka vardır. Başlık her zaman yatağın üzerinde olmayabilir, tasarımına göre teflon veya metal olabilir. Aynısı yuvarlanan elemanlar için de geçerlidir.
 
Hangi geometriye sahip olacağı veya hangi malzemeden üretileceği tamamen üretim hedeflerine bağlıdır. Rijit yapıları nedeniyle arabalarımızda kullanılan rulmanlar genellikle çelik ve türevlerini içerir. Ek olarak, sürtünmeyi ve sıcaklığı azaltmak için tasarlanan tasarımlar, bir miktar yüzey yapışkan gresi içermelidir.

Rulman Seçimi ve Rulmana Gelen Yükler

Günümüz mekanik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte sabit gövde üzerinde hareketli şaftı desteklemek için kullanılan rulmanların kullanım alanı ve kullanım oranı giderek artmaktadır. Mekanik tasarımda vazgeçilmez olan bu tür mekanik bileşenlerin birçok türü vardır.

En modern imalat yöntemleri ve yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak üretilebilirler. Birçok rulman arasından en doğru rulman tipini ve boyutunu seçebilmek makine tasarımını optimize etmek için çok önemlidir. Rulman kataloğunda iki tip yük belirtilmiştir. Dinamik yük; yük altında rulman döndüğünde oluşan yüktür.

Statik yük: Rulman yük altında sabit veya salınım yapıyorsa veya devir sayısı çok küçükse, hesaplama için temel olarak en çok gerilmiş yuvarlanma elemanı ile yuvarlanma yüzeyi arasındaki temas noktasının kalıcı deformasyonu kullanılır. çoğu katalog statik ve dinamik yüke dayalıdır. Bu nedenle bu yüklere uygun rulmanların seçilmesi önemlidir.

Herkesin anlayabileceği bir rulman örneği olarak, bisikletin tekerlek merkezinde, jant üzerindeki bir dingil üzerine monte edilmiş bir rulman bulunur. Bu yataklar, tekerleğin yatak aksı boyunca ekseni etrafında serbestçe dönmesine izin verir. Bu noktada rulman kalitesi ne kadar iyi ve sürtünmesiz olursa, pedallardan bisiklete hareket aktarımı o kadar kolay olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Rulman bozulursa ne olur?

Halkalar, yuvarlanma elemanları ve kafesler hasar arttıkça yumuşar, erir ve deforme olur. Bunun nedenleri yetersiz yağlama, aşırı yükleme ve aşırı hız, çok az iç alan ve mil ve yatakların düşük mekanik mukavemetidir.

Kaç çeşit rulman var?

Yaklaşık 300.000 çeşit rulman vardır. Genel olarak, rulmanlar üç tipe ayrılır: bilyalar, makaralar ve iğneler. Bilyalı rulmanlar; oynak bilyalı rulmanlar, eğik bilyalı rulmanlar, itme bilyalı rulmanlar ve sabit bilyalı rulmanlar içerir ve oynak bilyalı rulmanlar iki sıra bilyeye sahiptir.

Arabada kaç tane rulman olur?

Araçların motorunda toplamda 6 ila 8 adet arasında rulman bulunmaktadır.

Rulman arızası nasıl anlaşılır?

Bir rulman hasar gördüğünde genellikle sesli bir uyarı verir. Seste bir ağlama veya uğultu sesi şeklinde bir arıza olduğunu anlamak kolaydır. Hız arttıkça uğultu orantılı olarak artar. Ancak kerterizi tamamen arızalı olan bir araç yola devam edemez.

Rulman nelerde bulunur?

Rulmanlar her dönen parçada oluşabilir. Motor parçalarından sunrooflara kadar birçok yerde oluyor. İki halkanın aralarına merdane konularak iç içe geçmesiyle oluşturulur. Halkalar arasındaki tüm silindirler aynı boyutta olmalı ve doğru şekilde yerleştirilmelidir.

Rulman tipleri nelerdir?

Rulman Çeşitleri
  1. Tek ve Çift Sıra Bilyalı Rulmanlar. 6000, 6200, 6300, 6400 serisi standart rulmanlar ve özel ölçülerde olabilecek, parçalarına ayrılamayan rulmanlardır. 
  2. Oynak Bilyalı Rulmanlar. 
  3. Açısal Temaslı Bilyalı Rulmanlar. 
  4. Silindirik Makaralı Rulmanlar. 
  5. Konik Makaralı Rulmanlar. 
  6. Oynak Makaralı Rulmanlar.

En kaliteli rulman hangisi?

Rulman sanayisinde THK, GRW, Timken, RBC, Rollway en iyi markalar arasındadır.

Rulman malzemesi nedir?

Rulman çeliği, yüksek aşınma direncine ve yuvarlanma yorulma mukavemetine sahip özel bir çeliktir. Isıya dayanıklı çelikler, yüksek karbonlu krom taşıyan çelikler, mühendislik çelikleri ve bazı paslanmaz çelik türleri ile birlikte yatak malzemeleri ve diğer uygulamalar olarak kullanılır.
 
Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu