Blog

Rölanti Nedir?

Rölanti hızı, bir dengeye atıfta bulunarak, içten yanmalı bir motorun nasıl çalıştığına ilişkin bir terimdir. Araç rölanti hızı değerleri araç modeline ve motor tipine göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak konuşursak, 500 ile 1000 rpm arasında bir motor devri rölanti devri olarak tanımlanabilir. Bu değeri kabaca bilmek sürücünün aracını tanıması açısından önemlidir. Yakın mesafedeki aracı bu şekilde anlayabilmek için öncelikle sistemi anlamamız, rölanti hızının ne anlama geldiğini ve bu dengenin ne anlama geldiğini bilmemiz gerekiyor.

Rölanti Nedir?

Rölanti hızı, aracın çalışabileceği en düşük hızdır. Gaz pedalına basılmasa bile rölantideki araç sürmeye devam eder. Motorun minimum çalışma hızı olarak da tanımlanabilir. Motor çalışmaya devam ederken rölantideki araç çalışmayacaktır. Ama bekledi, kalkmaya hazırdı. Düz şanzıman boşta veya herhangi bir viteste olsa dahi debriyaj pedalına basıldığı için rölantide durmadan çalışmaya devam edecektir. Araç boşta veya viteste olsa bile, debriyaj pedalı, basılı konumdayken dönüş hareketini aktarma organlarına iletmez. Bu, motor çalışırken bile tekerleklerin dönmediği ve aracın hareket etmediği anlamına gelir.

Rölanti Motoru Ne Demek?

Aracın rölanti devrini düzenleyen kısmının rölanti motoru veya rölanti valfi nedir? Bu kontrolör yeni nesil araçlarda bulunur ve rölanti hızının düzenlenmesinden sorumludur. Bu bileşenle donatılmış araçlarda, rölanti hızı elektronik kontrol ünitesi tarafından otomatik olarak algılanır. Eski araçlarda bu parça bulunmayabilir. Bunun gibi eski bir araba kullanıyorsanız ve daha konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi için yeni bir araba almayı düşünüyorsanız Toyota modellerine göz atabilirsiniz.

Rölanti Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınız rölantide stop ediyorsa veya bu süreçte hız dalgalanmaları yaşıyorsanız rölanti motoru arızalıdır. Elbette aracın ateşleme sistemi, enjeksiyon sistemi ve valf sisteminin doğru olduğundan emin olmanız gerekiyor. Burada herhangi bir bozulma veya kötü performans varsa, boşta bir arıza olarak yorumlanabilir. Bu sistemlerde herhangi bir sorun yoksa rölanti motoru kontrol edilmelidir. Motorun kendisi hasar görmüş olabilir. Gaz kelebeği veya diğer bileşenler aşırı tozla tıkanabilir ve bu da rölantideki motorun çalışmasını engelleyebilir. Bu durumda, bu parçalar temizlenmelidir.

Rölanti İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Rölanti Ayarı Nedir?

Rölanti ayarı; motorun herhangi bir zamanda durmadan hızlanabileceği devir sayısıdır. Bu değer her araç için farklı olabilir. Genellikle 500 – 1000 rpm arasındadır.

Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır?

Rölanti hızı ayarı araç tipine göre farklı şekillerde yapılabilmektedir. Eski arabalarda ve karbüratörlü araçlarda rölanti hızı bir vida ile ayarlanır. Vidalar manuel olarak ayarlanabilir veya bir tornavida yardımıyla döndürülebilir. Araç model ve tipine göre sabit olup, ortalama 500 – 1000 dev/dak arasındadır. Yeni nesil araçlarda rölanti motoru, elektronik gaz kelebeği ve yakıt enjektörleri aracılığıyla rölanti devrini otomatik olarak ayarlar. hangisi:

  • Eski benzinli arabalarda, ayar karbüratör aracılığıyla yapılır. Motor üzerinde bulunan ayar vidası ile motora giren hava miktarı ayarlanarak rölanti devri arttırılıp azaltılabilir.
  • ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) ile kontrol edilen yeni nesil araçlarda gaz pedalı ile gaz pedalı arasında sensör bulunmaktadır. Sensör, gaza basılmadığında bile ölçüm yaparak rölanti hızını otomatik olarak ayarlar.
  • Dizel araçlarda enjektörlere gönderilen yakıt miktarına göre rölanti hızı otomatik olarak ayarlanır.

Rölanti Ayarı Gereğinden Düşük ya da Yüksek Olursa Ne Olur?

Araç olması gerekenden daha düşük rölantide çalışıyorsa, günün ilk ateşlemesinde araç stop edebilir. Isındıktan sonra motoru kapatma sorunu ortadan kalksa da araç çok düzensiz çalıştı. Bu, rahatsız edici bir sürüş deneyimi yaratır ve aşırı titreşim, araç bileşenlerine zarar verebilir. Rölanti devri gereğinden fazla ise yakıt tüketimi artacaktır. Zamanla, çalışması için sürekli olarak fazla gaz kaynağı gerektiren araçlarda ciddi sorunlar gelişebilir.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu