Blog

Rodaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Otomotiv endüstrisindeki hızlı teknolojik gelişmeye rağmen, hala hata payı riskinin olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle sürücülerin aracı kullanırken bazı küçük önlemler almaları gerekmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli şey motor ve ona bağlı diğer hareketli parçalardır. Hepsinin yüksek veya değişken hızlarda çalışmaya hazır olması önemlidir. Bunun için ister sıfır araba, ister kullanılmış araba olsun, yeni araba alırken ilk yapılması gereken şey devreye girmektir.

Rodaj nedir?

Rodaj, Fransızca “Rodage” kelimesinden Türkçe bir terimdir. Teknik olarak, “pratik” anlamına gelir. Başka bir deyişle, yeni işlenen veya yeni üretilen bazı parçaların birlikte yapacakları ilk işteki koordinasyonunu tanımlar. Ancak alıştırma kelimesi Türkiye’de ağırlıklı olarak “motoru çalıştırma” anlamında kullanılmaktadır.

En basit tabirle rodaj, motorun hareketli parçalarının ve bunlara bağlı şanzıman sisteminin çalıştıkları sırada uyum içinde kalmasını, birbirlerine sürtünerek birbirlerine zarar vermelerini engellemektir. Bu sayede motorun ve ona bağlı diğer bileşenlerin kullanım ömrü uzar.

Rodaj çeşitleri nelerdir?

Alıştırma, bir araçtaki lastiklere, frenlere, debriyaj ve motora uygulanabilen pratik bir işlemdir. Ancak bu uygulamalardan en yaygın olanı motorlardır. Aslında bu duruma motor alıştırması şeklinde özel bir isim denilmektedir.

Hangi motorlara rodaj yapılır?

Birçok otomobil şirketi, fabrika yapımı otomobillerin çalıştırılması gerekmediğini söylese de, hem yeni hem de kullanılmış otomobillerde motorun çalıştırılması gerekir. Parça yüzeyinde pürüzler veya girintiler oluşabileceğinden yeni arabalarda üretilmiştir. Motor çalıştırılmazsa bu girinti ve çıkıntılar parçaların birbirini çizmesine veya farklı hasarlara neden olabilir. Eski motorlara sahip kullanılmış arabalarda bu tümseklerin varlığı kaçınılmazdır; bu arabalar genellikle daha pürüzlü bir motor yüzeyine sahiptir. Sürtünme sorunu yaşamamak için motor çalıştırma işlemi uygulanmalıdır.

Motor rodaj nasıl yapılır?

Kısacası motor alıştırması, aracın ilk etapta daha dikkatli ve fazla zorlanmadan kullanılması esasına dayanmaktadır. Bunun için ilk sürüşe başladığınızda yüksek hızı uzun süre korumayın, ani hızlanmalardan kaçının, yüksek hızda sürmeyin, ani veya ani fren yapmaktan kaçının. Bu ayrıntılar şu şekilde açıklanabilir:

  • Motor alıştırması sırasında, ilk 1000-3000 km sürüş sırasında daha yüksek devirler aşılmamalıdır. Gaz pedalının sonuna kadar gitmek de çok zararlıdır. Bu, motoru çok sıcak yapacak ve yakıt silindiri duvarlarındaki yağ çözülecektir. Bu nedenle 3000 devire kadar hafif pedal çevirmelisiniz.
  • Motoru çalıştırdıktan sonra harekete geçmeden önce motorun ısınması için 30 saniye ile 1 dakika arası beklemeniz gerekmektedir.
  • Sürüş hızı, özellikle yolculuğun ilk 2000 km’sinde sabit kalmamalı, farklar küçük de olsa sürekli değişmelidir. Vites değiştirme, aracın sabit bir hızda takılıp kalmamasını sağladığından, parçaların birlikte çalışmasını sağlamak daha kolaydır. Ancak bunu yaparken çok fazla hızlandırılmamalıdır. Silindirler ve pistonlar gibi bileşenler arasında yüksek hızlarda artan sürtünme nedeniyle, henüz uyum sağlamadıkları için sorunlar ortaya çıkabilir.

Motor rodaj süresi ne kadar olmalıdır?

İlk kullanımdan sonra alışma süresi ortalama 2000 km’dir. Ancak uzmanlar, özellikle kullanılmış arabalar için motor çalıştırma süresinin 3.000 kilometre olması gerektiğini söylüyor.

Lastik rodaj nasıl yapılır?

Yeni lastik takılmış araçlarda, özellikle ilk 500 kilometre sürüş sırasında lastiklerin takılması tavsiye edilir. Bunu başarmak için ani frenleme ve keskin dönüşlerden kaçınmak gerekir.

Debriyaj ve fren rodaj nasıl yapılır?

Aracınızın fren veya debriyaj sistemleri değiştirildiyse, bunları da kırmanız gerekecektir. Özellikle ilk 1000km’de hiçbirini zorlamamalısınız. Sert hareketler yerine daha yumuşak hareketler yapılmalıdır.

Şanzıman rodaj nasıl yapılır?

Eski nesil motorlar için önerilen şanzıman alıştırması, aracı hareket ettirdikten sonraki ilk 10 dakika boyunca aracın sakin kullanımını ve daha yumuşak vites geçişlerini gerektirir.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu