Soru ve cevap

Rektifiye ne demek?

Araç kullanımı için özel bir anlamı olan rektifiye “motor yenileme” anlamına gelir. Diğer bir adı ile araçların kalbi olan motorların zaman …

Rektifiye edilmiş motor alınır mı?

Bu durumda motor rektifiye işleminin herhangi bir zararı söz konusu değildir. Motoru yenilenen bir araç satın alınacaksa bilgili ve ehil kişilerin garanti vermesi alıcılara için olumlu bir durumdur.

Rektefiye ne demek?

Rektefe, aşınmış ya da zedelenmiş olan motor parçalarının standartlara uygun bir şekilde yenilenmesidir. Bu parçalar genellikle silindir, piston ya da krank milidir. Rektefe işlemi sırasında parçaların dış görünümü, şekli ve fonksiyonel özellikleri değiştirilebilir.

Motor ne zaman rektifiye ister?

Hangi Parçalar Motor Rektifiye (Yenileme) Kapsamına Girer? İşlevini tam olarak yerine getiremeyen ve uzun süredir kontrol edilmeyen motorlara rektifiye işleminin uygulanması gerekir. Zaman içinde aşınan ve performansı düşen motorlarda uygulanan rektifiye, araç ve motor sağlığı açısından son derece önemlidir.

Rektifiye ne kadar tutar?

Günümüzdeki 2000 model altı tofaş veya broadway gibi araçların Motor Rektefiye Fiyatları şuan ki dolar kuruna göre 7.500 TL ve 10.500 TL arasındadır. … Motor Rektefiye Fiyatları

Broadway Motor Rektefiye Fiyatları 5.000 TL ve 8.000 TL Arası
Opel Motor Rektefiye Fiyatları 13.000 TL ve 15.000 TL Arası

Motor rektefiye kaç km gider?

Motor rektifiye doğru bir şekilde yapıldığında motorun ömrünü oldukça uzatacaktır. Genel olarak rektifiye öncesinde bir motor için 500 bin kilometre ömür değeri biçilmektedir. Bu değer genel olarak benzinli araçlar için geçerlidir. Dizel araçlar içinse 600 bin kilometre sınırı söz konusudur.

Motor neden rektifiye ister?

motor-neden-rektifiye-ister

Bir motorun rektifiye işlemine girmesini gerektiren iki ana sebep bulunuyor: Motor yataklarının aşınması ve piston halkalarının iyi oturmaması. Herkesin bildiği gibi krank mili, rot ve piston gibi motor parçaları serbestçe hareket etmelerini sağlayan yataklara sahip.

Motor rektefiye olduktan sonra km sıfırlanır mı?

Öyle bir işlem yok. Sıfırlamanız mümkün değil, sıfırlasanız bile sahtekarlığa girer. Sadece motoru rektefe yapan yer fatura verdiyse sizde satarken onu ibraz edebilirsiniz.

Yeni rektefiye olan motor nasıl açılır?

rektifiyeden sonra motoru 0 km olarak kabul edip motor bloğundaki hareketli parçaların birbirine alışması için gerekli kritik km tutarını(yaklaşık 1000 km) aracı fazla zorlamadan kullanmanız yeterlidir..

Motorun rektefiye istediği nasıl anlaşılır?

Motor performansı düşmüşse, yağ yakmaya başlamışsa, kompresyonu azalmışsa artık ufukta rektefiye görünüyor demektir.

Rektefiye sonrasi nelere dikkat edilmeli?

Uygulayın ve bu 3000 kmden sonra yakıt tüketiminizde düşecektir motorunuz daha atik bi şekilde olacaktır. Ek olarak ani gazlama yapmayın yokuşlarda gaz köklediğinizde arabanın devri sabit kalarak gitmeyin, bi vites düşürün ve gaza köklediğinizden daha az basıp çıkın yokuşları.

Rektefiye sonrası rodaj kaç km?

Ben bu değişimi 3000 km’de öneririm.

Araba motor gücü nasıl arttırılır?

Motor Performansı Artırmanın Yolları Nelerdir?

  1. Araba Ağırlığını Azaltın. …
  2. Egzoz Sistemini Yükseltin. …
  3. Katalitik Konvertörü İptal Etmek. …
  4. Emme Manifoldu. …
  5. Hava Filtresi. …
  6. Eksantrik Mili Derecesi. …
  7. Hafif Volan Montajı …
  8. Jant Kullanımı

Motorda üfleme var ne yapmalıyım?

Tahmin ettiğiniz gibi uygun ölçüde kompresyon segmanı alınıp ya da kestirilip silindirlere takarak bu durumu engellersiniz. Bu en çok galericilerin, ayaklı satıcıların ya da arabaya çok masraf yapmadan kurtulmak isteyenlerin metodudur.

Volvo motoru kaç bin km gider?

volvo nun motoru 500.000 km yi rahat bulur, dikkatli kullanımda 1.500.000 km ortalama motor ömrü, en uzun volvo motor ömrü de yamulmuyorsam 3.500.000 km..

Bir aracın ömrü ne kadardır?

üretim kalitesine ve kullanım şartlarına bağlı olmak koşuluyla 20-30 yıl arasında. ekonomik ömrü ise 10 yıldır.

Turbonun ömrü ne kadardır?

Turbo sistemlerde kullanılması şart olan yarı sentetik veya mümkünse tam sentetik motor yağları ise genellikle 15.000km-30.000km arasında kullanım süresine sahiptir.

Araba motoru kaç km de değişir?

Motor teknolojilerindeki gelişmeler maksimum 150-200 bin kilometreye kadar gidebilen benzinli motorların ömrünü 300 bine kilometreye çıkarırken, en büyük fark dizel motorlarda görüldü. Modern dizel motorlar 500 bin kilometrenin üzerine rahatlıkla çıkabiliyor.

Arabaya motor yaptırmak ne kadar tutar?

arabaya-motor-yaptırmak-ne-kadar-tutar

Dizel Motor Rektefiye Fiyatları 2022 Örnek olarak çok kullanılan 1.3 Multijet motorunun tüm parçalarının yenilenmesi ile 5-7 8-15 bin lira aralığında, rektefiye işleminde ise 4-5 10 bin lira dolaylarında tutabilmektedir. 2022 benzinli motor rektefiye fiyatları ise ortalama 10-20 bin lira aralığında olmakta.

Sandık motor sağlıklı mı?

Aracınız için yeni bir motor aldığınızda, güçlü ve dayanıklı parçalardan oluşmasın talep etmelisiniz.. Sonuçta, arabanızın sorunsuz bir şekilde çalışması buna bağlıdır. Bu nedenle sandık motorunuzun sıfır olması gerekir. Çünkü çıkma sandık motorlar aracınızın performansını düşürür ve ömrünü kısaltır.

Çok kilometre yapan araba alınır mı?

evet, kesinlikle alırım. çünkü kilometreden çok, bakımları ve bakımların ne kadar düzenli yapıldığı önemlidir. aynı şekilde arabanın kullanıldığı güzergah ve nasıl kullanıldığı da çok önemlidir.

Her motor her arabaya olur mu?

Her çeşit araca her motor monte edilebilir.Benzinliden dizele, dizelden benzinli veya hibrite her şekilde motor değiştirebilirsiniz. Bunu kısıtlayan tek şey aracın teknik özellikleridir. Siz 1200 motorlu arabaya 4800 motor takmaya kalkarsanız, zaten aktarma organları bunu karşılamaz, frenlerde aracı durdurumaz.

Motora rektefiye ne demek?

motora-rektefiye-ne-demek

Motor yenilemenin halk arasındaki adı veya piyasa adı da olan motor rektifiye işlemi , motorun çalışması için gerekli olan standartlara uymayan parçaların standarda uygun hale getirilmesidir. Motor rektifiye işlemi yapılırken öncelikle yenilenen alanlar pistonlar ve silindirlerdir.

Motor kaç km olmalı?

Modeline ve markasına göre değişir ancak illa rakam isterseniz 15-30 bin arası ikinci el alınabilir . Kalite üreten markalarda bakımlı ise 50 bin bile normaldir ama gerek yok 10-20 bin varken… Kalite üreten markalarda bakımlı ise 50 bin bile normaldir ama gerek yok 10-20 bin varken…

Rodaj kaç km biter?

Rodaj süresi ortalama olarak ilk kullanımdan sonraki 2000 kilometreyi kapsıyor. Ancak uzmanlar, motor rodaj dönemi için özellikle ikinci el araçlarda 3000 kilometre olması gerektiğini söylüyor.

Motorun sağır olması ne demek?

motor sağırlaşması,aracın uzun süre(5-6 yıl en az) devirsiz kullanımından kaynaklanan,motorun performansının bir bölümünü kaybetme olayıdır.

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu