Soru ve cevap

Rektefe ne demek?

Rektefe (Rektifiye) motor yenileme, ya da halk arasında daha çok bilinen ismi ile rektifiye, aşınmış bir motorun standartlara uymayan parçalarının (silindirler, …

Motor rektefiye olursa ne olur?

Rektifiye ne demek diye merak edenler için Türkçede düzeltme veya yenileme anlamına geldiğini belirtmek gerekiyor. Rektifiyede piston kafası, silindir kapağı, motor kayışları, segmanlar, krank mili, eksantrik mili ve supaplar gibi önemli motor bileşenleri üzerinde yenileme ve düzeltme işlemi yapılıyor.

Rektifiye araç alınır mı?

Alınır tabi, hiçbir sorun da çıkmaz. Motor değiştirilebilir, yenilenebilir, rektifiye edilebilir, krank taşlanıp sibop kapağı düzeltilebilir, tüm sıfırlama işlemleri usta bir elde yapıldıktan ve kaliteli parça, malzeme ve işçilikten sonra motor ilk günkü gibi olur.

Motor rektefiye oldu ne demek?

motor-rektefiye-oldu-ne-demek

Motor yenilemenin halk arasındaki adı veya piyasa adı da olan motor rektifiye işlemi , motorun çalışması için gerekli olan standartlara uymayan parçaların standarda uygun hale getirilmesidir.

Araba rektefiye nedir?

Araç kullanımı için özel bir anlamı olan rektifiye “motor yenileme” anlamına gelir. Diğer bir adı ile araçların kalbi olan motorların zaman içinde çalışma koşullarının aşınması ve bozulması sonucunda uygulanan yenileme işleminin tamamı rektifiye olarak bilinir.

Motor rektefiye kac tl?

Günümüzdeki 2000 model altı tofaş veya broadway gibi araçların Motor Rektefiye Fiyatları şuan ki dolar kuruna göre 7.500 TL ve 10.500 TL arasındadır. … Motor Rektefiye Fiyatları

Broadway Motor Rektefiye Fiyatları 5.000 TL ve 8.000 TL Arası
Hyundai Motor Rektefiye Fiyatları 10.000 TL ve 15.000 TL Arası

Rektefiye kaç km gider?

Motor rektifiye doğru bir şekilde yapıldığında motorun ömrünü oldukça uzatacaktır. Genel olarak rektifiye öncesinde bir motor için 500 bin kilometre ömür değeri biçilmektedir. Bu değer genel olarak benzinli araçlar için geçerlidir. Dizel araçlar içinse 600 bin kilometre sınırı söz konusudur.

Motor rektifiye yapılınca km sıfırlanır mı?

Öyle bir işlem yok. Sıfırlamanız mümkün değil, sıfırlasanız bile sahtekarlığa girer. Sadece motoru rektefe yapan yer fatura verdiyse sizde satarken onu ibraz edebilirsiniz.

Rektefiye zararlı mı?

Rektifiye işlemine tabi tutulan bir motorun performansı, niteliği ve en önemlisi motor gücü (beygir gücü) artırılmış olur. Bu durumda motor rektifiye işleminin herhangi bir zararı söz konusu değildir.

Motor bitik olduğu nasıl anlaşılır?

motor-bitik-olduğu-nasıl-anlaşılır

Bitik Motor Belirtileri Nelerdir?

 1. Külbütör kapağından yanık yağ dumanı geliyorsa motor bitiktir.
 2. Motor kontrol çubuğundan yağ sıçraması ve yanık yağ dumanı geliyorsa yine motorda büyük bir sorun olabilir. Normalde buradan yağ, duman ya da buhar çıkmaz.
 3. Egzoz dumanı da bilgi vericidir.

Rektefiye sonrası araç nasıl kullanılmalı?

rektifiyeden sonra motoru 0 km olarak kabul edip motor bloğundaki hareketli parçaların birbirine alışması için gerekli kritik km tutarını(yaklaşık 1000 km) aracı fazla zorlamadan kullanmanız yeterlidir..

Rektefiyede hangi parçalar değişir?

Diğer bir deyişle araçların kalbi motorların zaman içinde çalışma koşullarının bozulması ve aşınması sonucu uygulanan yenileme işleminin bütünü rektifiye olarak tanımlanır. Aşınmış bir motordaki silindir, krank mili ve piston gibi parçaların değiştirilmesi ve motorun eski gücüne kavuşması işlemidir.

Rektefiye isteyen motor nasil anlasilir?

Kendi aracınızın motorunun bitip bitmediğini anlamak yeni araç alırken anlamaktan nispeten daha kolaydır. Öncelikle en bilinen yöntem aracınızın yağ yakmasıdır. Eğer araç yağ yakıyorsa bu motorun bittiğine işaret olabilir. Sarsıntılı ve düzensiz çalışmak da motorun bittiğine işaret olabilir.

Yeni motor çok yakar mı?

Sıfır Km motor yağ değişimine kadar çok yakar ama motorun açıldıktan sonra normale dönecektir. Çok yakma olayı senin sürüşüne görede farkeder yüksek devirde binmeyi seviyorsan her şeyin bir bedeli olduğu gibi onunda benzin bedeli çok olacaktır.

Rektefiye sonrasi nelere dikkat edilmeli?

Uygulayın ve bu 3000 kmden sonra yakıt tüketiminizde düşecektir motorunuz daha atik bi şekilde olacaktır. Ek olarak ani gazlama yapmayın yokuşlarda gaz köklediğinizde arabanın devri sabit kalarak gitmeyin, bi vites düşürün ve gaza köklediğinizden daha az basıp çıkın yokuşları.

Araba motor gücü nasıl arttırılır?

Motor Performansı Artırmanın Yolları Nelerdir?

 1. Araba Ağırlığını Azaltın. …
 2. Egzoz Sistemini Yükseltin. …
 3. Katalitik Konvertörü İptal Etmek. …
 4. Emme Manifoldu. …
 5. Hava Filtresi. …
 6. Eksantrik Mili Derecesi. …
 7. Hafif Volan Montajı …
 8. Jant Kullanımı

Rektefiye kaça mal olur?

rektefiye-kaça-mal-olur

Dizel Motor Rektefiye Fiyatları 2022 Örnek olarak çok kullanılan 1.3 Multijet motorunun tüm parçalarının yenilenmesi ile 5-7 8-15 bin lira aralığında, rektefiye işleminde ise 4-5 10 bin lira dolaylarında tutabilmektedir. 2022 benzinli motor rektefiye fiyatları ise ortalama 10-20 bin lira aralığında olmakta.

Motorun yatak sarması nasıl anlaşılır?

motorun-yatak-sarması-nasıl-anlaşılır

Motorun göstereceği ilk belirti gösterge panelinde bulunan kırmızı yağdanlık ışığı olacaktır. Mavi renkli egzoz dumanı ve motordan gelen sesin normalden farklı olması da motorun yatak sarması problemini anlamaya dair diğer belirtilerdir.

Rektefiye sonrası rodaj kaç km?

Ben bu değişimi 3000 km’de öneririm.

Bir aracın ömrü ne kadardır?

üretim kalitesine ve kullanım şartlarına bağlı olmak koşuluyla 20-30 yıl arasında. ekonomik ömrü ise 10 yıldır.

Bir araba kaç binde motor ister?

Motor teknolojilerindeki gelişmeler maksimum 150-200 bin kilometreye kadar gidebilen benzinli motorların ömrünü 300 bine kilometreye çıkarırken, en büyük fark dizel motorlarda görüldü. Modern dizel motorlar 500 bin kilometrenin üzerine rahatlıkla çıkabiliyor.

Bir aracın ömrü kaç km?

Benzinli motorlu araçların motor ömürleri dizel motorlara göre biraz daha uzun olsa da, gerekli bakım yapıldıysa aralarında çok fazla fark yoktur. Doğru kullanıldığında, benzinli araçlar 500.000 ila 600.000 kilometre yol kat edebilir.

Her motor her arabaya olur mu?

Her çeşit araca her motor monte edilebilir.Benzinliden dizele, dizelden benzinli veya hibrite her şekilde motor değiştirebilirsiniz. Bunu kısıtlayan tek şey aracın teknik özellikleridir. Siz 1200 motorlu arabaya 4800 motor takmaya kalkarsanız, zaten aktarma organları bunu karşılamaz, frenlerde aracı durdurumaz.

Aracın 16 olduğunu nasıl anlarız?

Motor kaputunu açtığınızda, karşınızda sağ tarafta Toyotasa yazan bir etiket bulunur. O etikette Model yazan bölümde ZZE111 yazıyorsa 1.4 motordur. Eğer ZZE112 yazıyorsa 1.6 motordur…

Sandık motor alınır mı?

Sandık Motor Takılan Araçlar Satın Alınmalı mı? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sıfır sandık motor aracın ömrünü uzatır, daha sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlar. Ancak ikinci el otomobillerde eskiyen parçaların yalnızca motor olmadığını unutmamanız gerekir.

Maybe you are interested in:

ad ne demek?

Related searches

 1. Rektefe Ne demek
 2. Motor Rektefiye
 3. Rektifiyeli seramik ne demek
 4. Sandık motor Nedir
 5. Bmw motor tamir fiyatları
 6. Motor Rektefiye Fiyatları 2022
 7. Mercedes 200 E motor rektefiye Fiyatları
 8. Krank mili

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu