Blog

Radyatör Nedir?

Aracın kusursuz çalışması için radyatör bulunmaktadır. Araçta radyatör yoksa birkaç dakika içinde motor aşırı ısınır ve motor arızalanır.
Bu nedenle radyatör, aracın çok önemli bir parçası olarak kabul edilir. Soğuk çevrim, araç soğuk çalıştırıldığında da devreye girer. Motor yağını soğutmak için motor ilk çalıştırıldığında küçük bir soğuk çevrim başlatılır. Küçük çaplı soğuk çevrim 80/90 dereceye ulaştığında termostat başlar. Mekanik olarak daha büyük ölçekli bir soğuk çevrime girer. Bu nedenle, büyük sirkülasyon nedeniyle, daha soğuk su ısıtılır ve motor yağı soğutulur.

Radyatör Nedir?

Bir aracın motor bölümünde silindir sistemleri vardır ve sürekli temas gerektirirler. Tabii ki, bu hızlı sürtünme çok fazla ısı yayar, bu da normalden daha sıcaksa motora ciddi şekilde zarar verebilir. Burada radyatör, motordaki aşırı ısınan ve dolaşan suyu çekirdeğe taşıma görevini üstlenecek ve mümkün olduğu kadar soğuk havayı toplayarak soğutma işlemini sağlayacaktır.

Çeşitli fizik yasalarını uygulayarak çalışan bir soğutma sisteminin en temel bileşenleri şunlardır:

 • Soğutma Fanı: Soğutma sistemi, araç çalışırken motor sıcaklığını düşürmek için atmosferik havayı kullanır. Soğutma fanları rölantide veya trafik durduğunda dışarıdan yeterli hava alınamadığında devreye girer. Fan, radyatörün önündeki hava akışını artırarak soğutma verimliliğini tatmin edici bir seviyeye yükseltir.
 • Su Pompası: Su pompasının gücü, motorun etrafındaki su ceketine, radyatörün kendisine ve rezervuara soğutma sıvısı vermek için kullanılır.
 • Termostat: Bir termostat, soğutucuyu belirli bir sabit sıcaklıkta tutmaya yardımcı olur. Ayrıca şiddetli soğuk hava koşullarında sıvı sirkülasyonunu önlemek için akışı durdurur.
 • Radyatör kapağı: Bazı durumlarda, soğutma sıvısının sıcaklığı 120 santigrat dereceye kadar yükselebilir ve yüksek basınca neden olabilir. Basıncı eşitlemek için bir basınç valfi ve bir vakum valfinden oluşan bir radyatör kapağı kullanılır. Genleşen sıvının basıncını düşürmek için petek içerisinde biriken sıvıyı sıvı depolama tankına iletmek için basınç valfi açılır. Basınç düştüğünde, vakum valfi devreye girer ve soğutucuyu radyatöre geri gönderir.

Ne İşe Yarar?

İlk olarak, bir arabanız varsa, hangi parçanın hangi görevleri yerine getirdiğini bilmelisiniz. Dinle, düzeltmen gerektiğini söylemiyorum. İlk müdahaleniz durumunda aracınız daha az zarar görür. İşte motorunuz aşırı ısındığında ne olduğunu anlamak için önemli bilgiler.

Her radyatör çekirdeği, soğuduktan sonra suyu motora geri döndüren üst ve alt kazanlardan oluşan ince bir su kanalından oluşur. Elbette radyatörlerin birçok çeşidi vardır ve yan tencereli radyatörler de bulunabilir. Ancak burada önemli olan nokta kazanın yukarıdan aşağıya prensibine göre soğutulması ve bulunduğu yerdeki hava akımından etkilenmemesidir.

Doğal suyu radyatöre ileten hortum bu çalışma prensibinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu nedenle soğutma sisteminin herhangi bir parçasındaki en küçük arıza, motor yanması olarak bilinen ciddi hasara neden olabilir. Bunun için araç dururken (yani soğukken) radyatör kapağı zaman zaman kontrol edilmeli ve radyatörde su olmalıdır.

Radyatör Nasıl Çalışır?

Bir otomobilin motor soğutma sistemi, birlikte çalışan birçok bileşenden oluşan basınçlı bir sistemden oluşur.

Radyatörün çalışma prensibi aşağıdaki gibidir:

 • Su pompası tarafından hareket ettirilen soğutucu (antifriz) motor bloğu boyunca hareket ederek yüksek ısı emilimi sağlar.
 • Motordan çıkan sıcak soğutma suyu radyatör göbeğine geri döndüğünde, otomobilin ızgarasından çekilen hava yardımıyla tekrar soğur.
 • Petekte soğutulan sıvı motora geri döner ve aynı döngü birçok kez tekrarlanır.
 • Aynı zamanda ısınan sıvı termostat üzerindeki küçük bir kanal vasıtasıyla otomatik ısıtıcı göbeğe iletilir. Bu işlemden dolayı motor sıcaklığı araç içini ısıtmak için kullanılır. Termostatlar sıvı akışını düzenlemek için kullanılır.
 • Nispeten soğuk hava koşullarında motor sıcaklığı fazla yükselmediği için sıvı akışı termostat tarafından kısıtlanır. Bu durumda motordan çıkan soğutma sıvısı radyatörde soğutmadan motora geri dönebilir.
 • Bir motorun aşırı ısınması, herhangi bir sıvıyı kısa sürede kaynama noktasına getirebileceğinden, bunu önlemek için sistemdeki basıncı dengeleyen bir mekanizma kullanılır.
 • Soğutma sistemindeki basıncı artırarak bir sıvının kaynama noktasını yükseltmek, düdüklü tencereye benzer şekilde çalışır.

Araçlarda Neden Radyatör Olur?

Radyatör istisnasız her arabada bulunur ve önemi göz ardı edilemez. Motorun bazı parçaları 500 dereceye kadar çıkan sıcaklıklara ulaşabilir. Ancak bu ısıyı herhangi bir soğutma olmaksızın motora dağıtmak büyük bir felakete yol açabilir.

Özellikle yaz aylarında araçlar 40 santigrat derece yüksek sıcaklıkta çalışır. Bu nedenle, soğutma her zaman gereklidir. Radyatörler bu ihtiyacı karşılar. Radyatör olmadığında aracın soğutma sistemi arızalanacak ve araç sahibi büyük ekonomik kayıplarla karşı karşıya kalacaktır.

Radyatör Arızası Neden Olur ?

Soğutucu sirkülasyonu dışında soğuğu yaymak için soğutucu boruları bulunmaktadır. Bu borularda ucuz malzeme kullanılır ve boruların kauçuk veya örgülü malzemeden yapılmış olması zamanla aşınmalarına ve bağlantı uçlarının su geçirmez hale gelmesine neden olabilir.

Bu, aracın altındaki bir su birikintisinden veya su sıcaklığındaki ani bir değişiklikten görülebilir. Sürüş sırasında ani bir sıcaklık artışı fark ederseniz, kaynağını araştırmanız ve müdahale etmeniz gerekir. Ancak motor sıcakken, hemen soğutucu kapağını açıp buhara maruz bırakmak yerine, harekete geçmeden önce motorun kısa bir süre soğumasını beklemeniz önerilir.

Sorunun bir başka kaynağı da soğutucunun kendisiyle ilgili olabilir. Sebebi ise; malzeme alüminyum olduğu için uzun süre sonra sızdırmazlığını ve paslanma özelliğini kaybedecektir. Korozyon ileri seviyelere ulaşmış ve soğutma sıvısını eritmeye başlamışsa soğutma sıvısını değiştirmekten başka çare yoktur. Soğutucular paslanmadıkları sürece dayanacaktır. Kışın antifriz malzemeleri kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu