Blog

Polen Filtresi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Polen filtresi nedir? Polen filtreleri aracınızın klima sistemini düzenleyerek dışarıdan aracınıza toz girmesini engeller. Daha fazlasını öğrenmek için tıklayın!

Bir arabada sürüş keyfine katkıda bulunan birçok parça vardır, ancak herkes bunu bilmez. Bu gizli kahramanlardan biri de polen filtresidir. Klima sistemlerinde bulunan ve görevi dışarıdan emilen havayı filtrelemek olan polen filtreleri de tıpkı arabadaki diğer filtreler gibi zamanla kirlenir ve tıkanır. Polen filtresi bakımının ne zaman ve nasıl yapılacağını bilerek, sağlık ve araç performansı açısından birçok fayda elde edebilirsiniz.

Polen filtresi nedir?

Klima sisteminin bir parçası olan polen filtresinin temel olarak çok basit bir işlevi vardır. Polen filtresi dışarıdan emilen havayı filtreleyerek zararlı partiküllerin kabine girmesini engeller. Sürücünün ve yolcuların araç içinde soluduğu havayı daha sağlıklı hale getirmek için tasarlanan polen filtreleri, 1990’ların sonundan beri piyasada olan bir cihazdır. Günümüzde üretilen hemen hemen her araçta bulunabilir.

Karbonlu ve karbonsuz olmak üzere iki tür polen filtresi vardır. Karbon filtre, havadaki partikül maddeleri yakalamanın yanı sıra arabanın dışındaki kokuları önleme işlevine sahiptir. Çoğu araçta temel donanım olarak normal bir polen filtresi bulunurken, egzoz veya sigara dumanı gibi hoş olmayan kokuların aracınıza girmesini önlemek için her zaman bir karbon polen filtresi takabilirsiniz.

Bir arabanın her parçası gibi, polen filtreleri de düzenli bakım gerektirir. Filtredeki kirlilik mekanik problemlere yol açmadığı için sürücüler tarafından çoğu zaman fark edilmez veya görmezden gelinir. Ancak polen filtreleri, yaygın alerjisi olan kişiler için gereklidir ve düzenli olarak bakımı yapılmazsa solunum problemlerine bile yol açabilir. Kontamine polen filtreleri de bebekler ve çocuklar için önemli bir risk oluşturabileceğinden, her sürücü bakımın bu kısmından haberdar olmalıdır.

Polen filtresi fiyatları ne kadar?

Polen filtreleri, araç marka ve modeline ve kullanmak istediğiniz polen filtresinin türüne göre değişiklik gösterecektir. Ortalama fiyat bilgisi almak isterseniz 30 TL ile 600 TL arasında bir fiyat aralığı ile karşılaşacaksınız.

Polen filtresi çeşitleri

İki tip polen filtresi vardır, sıradan polen filtreleri ve karbon polen filtreleri. Bu filtreler aynı boyuttadır ancak yapısal olarak birbirinden farklıdır.

  • Sıradan polen filtresi: Özel filtre kağıdından yapılmıştır. Kabin dışından emilen ve kabine verilen havayı filtrelerken sadece katı partikülleri filtreler. Örnekler toz, toprak ve yapraklı malzemedir.
  • Kömürleşmiş Polen Filtresi: Karbonlu polen filtresi, normal bir polen filtresi ile aynı boyuttadır. Ancak yapı ve bileşenler açısından tamamen farklıdır. Karbon yapısından dolayı çok sayıda gözenek ve geniş bir iç yüzeye sahiptir. Karbonlu madde gözenekleri nedeniyle sıvı, katı ve gaz halindeki maddeleri yüzeyine çeker ve içinde hapseder. Karbonlu polen filtreleri ayrıca dışarıdan emilen havadaki gaz halindeki maddeleri de filtreleyebilir. Bunu daha da netleştirmek için, karbon hava filtresi dışarıdan arabaya kötü kokular getirmez. Hoş olmayan koku moleküllerini karbon yüzeyine hapsederek havayı temizler.

Polen filtresi bakımı ne zaman yapılmalı?

Polen filtresi bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce bu rutinin ne zaman yapılması gerektiğini bilmek gerekir. Polen filtrelerinin yılda bir veya her 25.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Kalorifer ve klima sürekli açık olarak sürekli kullanımda olan araçlarda polen filtresinin arıza süresi normalden daha kısa olabilir. Ayrıca havada çok fazla toz, polen veya kir bulunan iklimlerde, üreticinin belirttiği tarihten önce değiştirilmesi gerekebilir. Ek olarak, araçlarını ağaçların altına park eden sürücülerin polen filtrelerinde daha fazla yaprak ve ağaç kalıntısı bulabilecekleri unutulmamalıdır.

Polen filtresi nerede?

Polen filtresi görünmez kalır. Araç üreticileri kendi tasarımlarına göre lokasyonlar belirlemiştir. Bazı araçlarda torpido tesisatının arkasında bulunur. Bazı durumlarda kaputu açtığınızda silecek mekanizmasının bulunduğu plastik hava kanalının altındadır.

Polen filtresi tıkanırsa ne olur?

Polen filtresi düzenli olarak değiştirilmesi gereken bir parçadır. Polen filtresi belirtilen periyotlarda değiştirilmezse aracınız bazı sorunlar yaşamaya başlayacaktır. Aracınızda dışarıdan hava çeken ve araca ileten bir fan bulunmaktadır. Bu fan dışarıdan yeterince hava çekecek, ancak tıkalı polen filtresi nedeniyle içeriye yeterince hava gönderemeyecek. Bu, fanın kısa sürede ısınmasına ve hasar görmesine neden olabilir.

Tıkanmış polen filtresi, araç içinde güçlü bir kirli ve zararlı parçacık kokusu yaymaya başlar ve araçta hoş olmayan bir koku oluşur. Tıkanmış polen filtresi nedeniyle aracınıza yeterli hava giremeyecek ve ısıtma sisteminiz artık eski performansına dönemeyecektir. Yetersiz hava üfleme, araç camlarında normalden daha fazla yoğuşmaya neden olabilir. Isıtıcıyı en son ayara getirip buğuyu giderse bile yetersiz hava üfleme nedeniyle işlem uzun sürebilir. Bu sorunları yaşıyorsanız, muhtemelen polen filtreniz tıkanmıştır.

Polen filtresi temizliği nasıl yapılır?

Polen filtresini temizlemeye çalışmak harika sonuçlar vermez. Polen filtresi, aracınızın sağlığını değil, sağlığınızı etkileyen kısımdır. O yüzden temizlemeye çalışmak yerine değiştirmek en mantıklısı.

Polen filtresi nasıl değiştirilir?

Polen filtresi genellikle arabanın torpido gözünün altında bulunur. Nadir olsa da, bu parçayı değiştirme prosedürü çok basittir ve bazı modellerin kaputunun içinde bulunabilir. İlk olarak, torpido gözünün çıkarılması gerekir. Torpido gözünü çıkarmak için kullanıcı el kitabınıza başvurabilirsiniz.

Torpido gözü çıkarıldığında polen filtresi görünür. Filtreyi hafifçe çekerek aylarca hatta yıllarca kullanımda olan kir ve sinek gibi hayvan kalıntılarını görebilirsiniz. Bu kirli sahneyi ortadan kaldırmak için yeni bir polen filtresi takmanız gerekiyor.

Polen filtrelerinin bakımı arabanızdaki diğer parçalara kıyasla nispeten ucuz olduğundan, yeni bir filtre satın almak, onu temizlemeye çalışmaktan daha etkili olabilir. Aksi takdirde temizlik filtreye zarar verebilir ve zararlı dış partiküllerin araca girmesine neden olabilir. Yeni bir filtre takarken, hava akışının doğru yönde olduğundan emin olmanız gerekir.

Polen filtresi değişiminin faydaları

Polen filtresinin (kabin filtresi olarak da bilinir) değiştirilmesi, aracın klima performansının yanı sıra sürücü ve yolcuların sağlığı için de birçok fayda sağlar.

  • Kirli polen filtreli klimalar, kabini ısıtmak veya soğutmak için daha fazla elektrik kullandıkları için motor voltajını arttırır. Bu da daha fazla yakıt tüketimi anlamına gelir.
  • Temiz polen filtreli klimalar kirli olanlara göre daha sessiz ve verimlidir. Temiz bir filtre ile kabini ısıtmak veya soğutmak daha az zaman alır.
  • Arabanızda mutlu bir şekilde sürerken sağlıklı bir hava solumak istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey polen filtresi değişimi olabilir. Kirli filtreleri değiştirerek alerjiye neden olabilecek kirli havayı solumak zorunda kalmazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu