Blog

Piston Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir aracın çalışması için birçok parçanın bir araya geldiğini hepimiz biliyoruz. Şasi, kabin bölümü ve motor bölümü için birçok parça/malzeme kullanılmaktadır. Bunlardan biri “piston“.

Piston Nedir?

Piston, silindirin içindeki disk şeklindeki kısımdır. Bu parçanın üretim alanı 7/1000 olup, yakıt genellikle mekanik enerjiye dönüştürülür. İşi, motordan ve yakıt pompasından dışarı doğru uzanan bir piston koluna bağlıdır. Tüm motorlu araçlarda ve yakıt tüketen araçlarda kullanılan pistonlar dizel, benzin ve sıvılaştırılmış petrol gazını mekanik enerjiye dönüştürür.

Yapısı

piston Pistonun çevresinde metal bir halka (segman) bulunmaktadır. Bu halkalar, pistonu silindir içinde tutarak gaz sızıntılarını ve yağın hazneye girmesini engeller. Pistonun yanma gazları içindeki hareketi şu şekildedir: Pistonun üst kısmında, motorun üst kısmında bir yanma odası boşluğu bulunmaktadır. Bu bölgedeki bujiler temiz havayı ve yakıtı tutuşturur. Ateşlendiğinde patlayan yakıt aynı zamanda pistonu da hareket ettirir.

Ne İşe Yarar?

Motordaki hava ve yakıt karışımı, krank milini ve volanı döndürmek için ateşlenir. Ancak bu enerji sadece yanma enerjisi şeklinde gelir. Bu enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürmek için motor pistonları kullanılır. Volan, pistonu krank milinde yukarı ve aşağı hareket ettirmeye başlar.
Bu dürtüyü mekanik enerjiye dönüştürmeye başlar. Piston ayrıca bir filtre görevi görür. Suyu yukarı doğru hareket ettirmek için yüksek basınç ve itici güç gerekir. Bu kısım ayrıca yakıt-hava karışımını sıkıştırarak ve basınç uygulayarak bu kombinasyondan mekanik enerji üretir. Bu sayede araç hareket edebilir.
piston

Pnömatik Piston Nedir?

Hava pistonları olarak da bilinen pnömatik pistonlar, sıkıştırılmış gazın potansiyel enerjisini kinetik enerjiye dönüştürerek güç üretir. Bu mekanik sistem genellikle endüstriyel uygulamalarda, genellikle ağır nesneleri kaldırmak ve vanaları ve kapıları açmak için kullanılır. Pnömatik pistonlar, otomotiv sistemlerinde farklı rollere sahiptir. Otomobil ve kamyonlardaki süspansiyon ve frenlerde de tercih edilir.

Piston Segmanı Nedir?

Silindir ve piston arasında bulunan dairesel piston segmanları, motorun verimli çalışmasını sağlayan en önemli bileşenlerden biridir. Segmanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını merak edenler için dört ana işlevi olduğunu belirtmek gerekir.

Gazı piston ile silindir duvarı arasında sıkıştırır.

Segman, piston ile silindir arasındaki boşluğu kapatarak yanma sırasında oluşan gaz sızıntılarını önler. Yanma gazları sızarsa motor yeterli güç üretemediğinden yakıt tüketimi artar. Piston segmanları bunda hem ekonomik hem de çevresel olarak önemli bir rol oynamaktadır.

Sürtünmeyi önlemek için minimum yağ tabakasının ayarlanmasını sağlar.

İçten yanmalı bir motorda ateşleme işlemi birçok kez tekrarlandığından, piston motor içinde dakikada binlerce kez yukarı ve aşağı hareket eder. Metal parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltmak için piston üzerine az miktarda yağ dökülür. Piston segmanları ise yağ miktarını düzenleyerek parçaların düzgün hareket etmesini sağlar.

Pistonun üst kısmındaki ısıyı silindire aktarır.

Silindirdeki gaz ateşlemesi, pistondaki sıcaklığı yaklaşık 300 °C’ye yükseltir. Pistonlarda aşırı ısı birikmesi motora zarar verebilir. Bu nedenle üretilen ısı transfer edilmelidir. Piston segmanları, motorun yanma süreci tarafından üretilen ısıyı serbest bırakmaya yardımcı olur.

Pistonun silindir duvarına çarpmasını engeller.

Piston segmanları silindir duvarlarına sürtünerek pistonu destekler, yukarı ve aşağı hareketlerin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlar. Aksi takdirde, piston silindir duvarına düzensiz bir şekilde çarparak çeşitli motor arızalarına neden olacaktır.

O Meşhur ‘Piston Aşağı’ Sözünün Anlamı Nedir?

Bu, motorun göz ardı edildiğini gösterir. Alt gövdeden pistonlar çıkabilir, piston kolları gibi parçalar dışarı fırlayabilir, krank mili bükülebilir ve motor hiç çalışmayabilir. Araba kullanıyorsanız, aracınızın tüm bakımlarını yapmanızda fayda var ve eğer bir şey bozulursa, tamir etmek için tamirat yapmalısınız. Göz ardı etme. Bir aracın motorunu öldüren davranışlarla ilgili makalemiz için buraya tıklayın

Sıkça Sorulan Sorular

Piston nedir ne işe yarar?

Piston, motorun devinim gücüne etki eden bir silindirdir. Disk şeklindeki piston, motorlu araçlardaki mekanik enerjiyi kimyasal enerjiye çevirmeye yardımcı olur. Bir motorlu sistemde yanma enerjisinin mekanik enerjiye dönüşmesi için krank milinin dönmesi gerekir.

Piston aşağı düşerse ne olur?

“motorun çok bakımsız olduğu anlamına gelir. mazotludur bütün mazotu yere akıtır ama motorun içi yandığı için ilk anda müdahale edilip söndürülmelidir ayrıca, piston aşağı inince piston arabanın altından çıkıp yere mermi gibi çarpabilir. sonrasında pistonu tutan biyel kolu gibi parçaları sağa sola fırlatmak suretiyle …

Piston hangi araçlarda kullanılır?

Tüm motorlu araçlarda ve yakıt tüketen araçlarda kullanılan pistonlar, dizel, benzin ve LPG’yi mekanik enerjiye dönüştürür.

Kaç çeşit piston var?

Piston, motorlu araçlarda krank sistemine bağlı bir aparattır. İki çeşit piston vardır: tek metal piston ve bimetal piston.

Piston Kırılması Neden Olur?

1) daima çalışma esnasında piston ile çarpışan bir yabancı cisim sebep olur. Yabancı cisimler, biyelden, krank milinden, valflerden kopmuş bir parça veya benzeri başka bir cisim olabilir. Silindire su veya yakıt girmesi halinde de pistonda aşırı yük kırılması söz konusu olabilir.

Piston arızası nasıl anlaşılır?

Bu arıza pistonla silindir yüzü arasındaki boşluğun az oluşu, yağlama ve soğutmanın yetersiz olmasından meydana gelen fazla ısı nedeniyle, pistonlar silindire sıkışır. Pistonların sıkışması halinde motorun fazla miktarda ısındığı, ısı göstergesinden anlaşılır. Hafif sıkışmalarda marş ile motor çok zor döndürtülür.

Piston düştü demek ne demek?

Piston, motorlu araçların tam da motor kısmında yer alan ve benzin ile petrol gibi yakıtları mekanik enerjiye dönüştüren bir mekanizmadır. Ki bu bazen arıza yaptığında piston aşağı indi deyimi kullanılır. Sanayi dilinde ise bu kol kırıldı anlamına gelir.

Piston aşağı nerede oldu?

Sakarya’nın Ferizli İlçesi ile Adapazarı merkez ilçe arasında çalışan midibüsün kırmızı ışıkta beklediği sırada meydana gelen arızayı yanlış anlayan yolcuların panik halinde kaçmasına neden olan, ‘Piston aşağı’ görüntüleriyle internet fenemoni haline gelen sürücü Recep Parmaksız, yaşadıklarını anlattı.

Sabit pistonlu kap ne demek?

Merhaba, Sabit pistonlu kaba gaz ekler veya alırsak, hacim sabit kalıp kütle değişeceğinden, yoğunluk, ve gaz basıncı da değişecektir. Ancak serbest pistonlu kapta, gaz eklenme veya alınma durumunda gaz, açık hava basıncına karşı direnebildiği kadar hacim kazanıp pistonu yükseltecek, yoğunluk sabit kalacaktır.

Piston icinde ne var?

Piston, yapı itibarıyla gövde, sızdırmazlığı sağlayan segmanlar ve biyel ile bağlantıyı sağlayan mafsaldan meydana gelir. Gövde ve segmanlar, patlamalı motorlarda yüksek sıcaklıklara dayanması için uzun ömürlü alaşımlı çelikten yapılır.

Piston neden yapilir?

Genellikle gri dökme demirden, yumuşak dökme çelikten, alüminyum alaşımından veya bazı dizel motorlarında olduğu gibi, krom-nikel katkılı çeliklerden ve hadde demirinden yapılır.

Piston neden aşınır?

Motor çalışırken, yanma bozuklukları nedeniyle silindir duvarında sıklıkla yakıt birikir ve yakıt yoğuşması da görülebilir. Böylece yağ tabakası inceltilir veya yıkanır. Bu şekilde oluşan karışık sürtünme, piston segmanlarının birkaç bin kilometre sonra tamamen aşınmasına yol açar.

Piston değişimi nasıl yapılır?

Yapılan İşlemler
  1. Komple motorun sökülür.
  2. Krank mili kasnağı çıkarılır.
  3. Motor ön blok kapağı çıkarılır.
  4. Krank kepleri ve krank mili çıkarılır.
  5. Konik ve pistonlar sökülür.
  6. Gerekli tamir, bakım veya değişim yapılır.
  7. Komperatör kullanılarak konik ve pistonların yeri, üreticinin verdiği standartlara göre ayarlanır.
Maybe you are interested in:  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu