Soru ve cevap

Periyodik bakım nedir?

Periyodik bakım aracın önemli parçalarının doğru çalışmasını sağlayan bileşenlerin kontrolü, gerekli olan ayarların yapılması ve olası …

Periyodik bakımda nelere bakılır?

Periyodik bakımda aşağıdaki parçalar mutlaka kontrol edilir.

 1. Motor Yağı Değişimi. …
 2. Yağ Filtresi Değişimi. …
 3. Hava Filtresi Değişimi. …
 4. Polen Filtresi Değişimi. …
 5. Yakıt Filtresi Değişimi. …
 6. Lastik Bakımı …
 7. Akü Bakımı …
 8. Ateşleme Bujisi Kontrolü

Periyodik Araç Bakımı Nedir?

Aracınızın daha sağlıklı çalışması, güvenli olması ve ömrünün uzaması için belirli aralıklarla bakım ve kontrollerinin yapılması, bazı parçaların yenileriyle değiştirilmesi ve azalan sıvıların yenilenmesi işlemine periyodik bakım diyoruz.

Periyodik bakım kaç yılda bir yapılır?

Araçların periyodik bakımlarının süreleri motor tiplerine göre farklılık göstermektedir. Periyodik araç bakımı benzinli otomobillerde 1 yıl veya 15 bin km, dizel otomobillerde ise 1 yıl veya 10 bin km tamamlandığında gerçekleştirilmektedir.

Periyodik bakım nedir ne zaman yapılır?

Genellikle 10, 15 ya da 20 bin kilometre katedildiği zaman bir aracın periyodik bakıma girmesi gerekir. Kilometre sınırını doldurmayan araçların ise bakım süresi en fazla 1 yıldır. Belirtilen kilometre katedilmese bile aracın her yıl mutlaka periyodik bakıma girmesi gerekir.

Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım yapılmadığında aracın bir parçasında meydana gelebilecek herhangi bir arıza sonucu, zincirdeki uyum bozulur. Bu da onarılması oldukça maliyetli hasarları ve çok daha kötüsü olan sürüş güvenliğinin kaybolmasını beraberinde getirir.

Periyodik bakım zorunlu mu?

Periyodik bakım araç ve yakıt türüne göre değişiklik göstermesi gerekse de tüm araçlar için zorunlu kılınan bir standarda oturtturulmuştur. Bu periyot dönemi yılda 1 ya da benzinli araçlarda 15 bin km’de bir, dizel araçlarda ise 10 bin km’de bir periyodik bakıma girmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Periyodik bakım kac para?

Periyodik bakım ücretleri, aracın markasına ve modeline göre değişiklik gösterir. Genellikle periyodik bakım masrafları yetkili teknik servislerde 1000 TL’den başlayıp 8000 TL’ye (2022 yılı için geçerlidir.)

Periyodik bakım kaç saat sürer?

Periyodik bakımda motor yağı değişir, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi değişir. Lastik bakımı, akü bakımı ve ateşleme bujisi kontrolü de periyodik bakım sırasında gerçekleştirilir. Periyodik bakımın tamamlanması 1,5-2 saat kadar sürebilir.

Periyodik bakım kaç ayda bir yapılır?

Periyodik Bakım Ne Sıklıkta Yapılmalı? Araçların bakım periyotları, üretici firmaların belirlediği zamanlarda (genelde 1 yıl) veya belirlediği periyotlarda (10.000/15.000 km, 20.000/30.000 km, 30.000/45.000km… gibi) yapılır.

Periyodik bakımları kim yapar?

Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

Periyodik bakım türleri nelerdir?

Periyodik Bakımlar:

 1. Günlük Bakımlar.
 2. Haftalık Bakımlar.
 3. Aylık Bakımlar.
 4. Altı Aylık Bakımlar.
 5. Yıllık Bakımlar olarak planlanır ve uygulanır.

Aracın periyodik bakımı nasıl yapılır?

Periyodik Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. 1 – Aracınızı Kaldırın. …
 2. 2 – Motorunuz Soğuk Olmalı: Araç Bakımı Nasıl Yapılır. …
 3. 3 – Karter Tapasını Açın. …
 4. 4 – Yağ Filtresini Çıkarın: Araç Bakımı Nasıl Yapılır. …
 5. 5 – Aracınıza Yeni Motor Yağını Koyun. …
 6. 6 – Hava Filtresini Değiştirin. …
 7. 7 – Polen Filtresini Değiştirin. …
 8. 8 – Aracınızı İndirin.

Periyodik bakım neden önemlidir?

Aracınıza yapılan periyodik bakımın amacı; aracın performansını en iyi olacağı durumda muhafaza etmek, ileride ciddi sorunlara neden olabilecek problemleri ortadan kaldırmak, yapacağınız yolculukları güvenli hale getirmek ve aracın kanun ve düzenlemelere uygun olarak çalışmasını sağlamaktır.

Araç Periyodik bakımda neler değiştirilir?

Peki “periyodik bakımın içeriği nelerdir?” ya da “periyodik bakım neleri kapsar?” Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

 1. 1- Lastiklerin bakımı …
 2. 2- Motor Yağı Değişimi. …
 3. 3- Yağ Filtresinin Değişimi. …
 4. 4- Hava Filtresinin Değişimi. …
 5. 5- Polen Filtresinin Değişimi. …
 6. 6- Yakıt Filtresinin Değişimi. …
 7. 7- Akünün Bakımı

Periyodik muayene ne anlama gelir?

Periyodik muayene iş sağlığı ve güvenliği kapsamında iş yerlerindeki çalışanların genel sağlık durumlarını kontrol etmek, meslek hastalıklarına yakalanıp yakalanmadıklarını tespit edebilmek ve meslek hastalıklarına yakalanma risklerinin ne düzeyde olduğunu araştırmak için yapılan bir muayenedir.

Periyodik bakım kaç km geçebilir?

Benzinle çalışan otomobiller, her 15.000 kilometrelik kullanımda bir, araç bakımına ihtiyaç duyarlar. Hibrit otomobillerde de 15.000 kilometre ya da yılda bir kez olmak üzere düzenli bakım yaptırılması gerekir. Dizel araçlarda ise bu ölçü 10.000 kilometredir.

Araç bakımı her yıl yapılmalı mı?

Aracınızın periyodik bakımının her yıl en az bir kere yapılması gerekir. Çünkü motor içerisindeki kullanılan motor yağları bir yıl içerisinde viskozite özelliğini kaybeder ve motor yüzeyine tutunamaz. Viskozite özelliğini kaybetmiş motor yağı ile motor aşınmaları çok hızlı ilerler ve ciddi tamir masrafları olusur.

Araba kaç yılda bir değiştirilir?

Ama az km. yapılıyorsa 3 yıl daha iyidir. Burada araba kullanma kriteri olarak yıllık 10.000 km. alınabilir, yılda 10.000 km.den az kullananlar için araba değiştirme süresi 3 – 4 yıl olarak uygundur. 50.000 km.altındaki arabaların 2.el değerlerinin daha yüksek olduğu bilinen bir gerçektir.

Kaç km bir yağ değişimi yapılır?

Yağ değişimi ne zaman yapılır? Araç üreticilerin tavsiyeleri doğrultusunda, kullanılan yağın türüne ve kat edilen kilometreye göre, aracınızın motor yağı yılda en az 1 kez yenilenmelidir. Bu üst sınır, eski araçlar için her 5.000 km’de bir, yeni araçlar içinse ortalama en fazla 20.000 km’de bir olarak düşünülebilir.

Araç ağır bakım neler değişir?

araç-ağır-bakım-neler-değişir

Öncelikle araç komple kontrol edilir. Far ayarları, silecekler, rot ayarları gözden geçirilir. Fren balalataları kontrol edilir, değiştirilir. Fren diskleri de aynı şekilde kontrol edilir.

Periyodik bakım Garantiye girer mi?

Halbuki TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan periyodik bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır.

Motor yağı ömrü ne kadardır?

Ortalama 5.000 km’de bir motor yağının değiştirilmesi önemlidir. Dizel araçlarda motor yağı değişimi ve benzinli araçlarda motor yağı değişimi birbirinden farklı olabilmektedir. Aracın her yıl motor yağının kontrol edilmesi önemlidir.

Yağ değişimi olmazsa ne olur?

Motor yağının bir diğer işlevi de paslanmayı önlemektir. Öyle ise motor yağı değişmezse parçalar arasında devir daim yapan bu yağın eksikliği sonucu parçalar birbirini kırar, büker ya da paslandırır. Motor yağı değişimi maliyeti yanında motor parçalarının değişim maliyeti çok yüksektir.

Yağ ve filtre değişimi ne kadar?

Bakım (İşçilik) Hizmetleri

Periyodik Bakım (Yağ+Yağ-Hava Filtreleri) 290 TL
Periyodik Bakım (Yağ+Yağ-Hava-Yakıt Filtreleri) 350 TL
Periyodik Bakım (Yağ+Yağ-Hava-Polen-Yakıt Filtreleri) 430 TL
Motor Yağı ve Yağ Filtresi Değişimi 220 TL
Hava Filtresi Değişimi 120 TL

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu