Soru ve cevap

Periyodik bakım nedir?

Periyodik bakımların amacı; araç performansını olabildiğince en iyi durumda muhafaza etmek, büyük arızalara neden olabilecek küçük problemleri ortadan kaldırmak …

Periyodik bakımda nelere bakılır?

Periyodik bakımda aşağıdaki parçalar mutlaka kontrol edilir.

 1. Motor Yağı Değişimi. …
 2. Yağ Filtresi Değişimi. …
 3. Hava Filtresi Değişimi. …
 4. Polen Filtresi Değişimi. …
 5. Yakıt Filtresi Değişimi. …
 6. Lastik Bakımı …
 7. Akü Bakımı …
 8. Ateşleme Bujisi Kontrolü

Periyodik bakım neler değişir?

Periyodik bakımda motor yağı yenilenir ve yağ filtresi temizliği yapılır. Hava filtreleri motorun yanma odasına girer ve temizliği önemlidir. Hava filtrelerinde biriken atıkların motora ulaşmaması açısından temizlenmelidir. Klimaların polen filtreleri kontrol edilir ve gerekli durumlarda değişimleri yapılır.

Periyodik bakım kaç yılda bir yapılır?

Araçların periyodik bakımlarının süreleri motor tiplerine göre farklılık göstermektedir. Periyodik araç bakımı benzinli otomobillerde 1 yıl veya 15 bin km, dizel otomobillerde ise 1 yıl veya 10 bin km tamamlandığında gerçekleştirilmektedir.

Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım yapılmadığında aracın bir parçasında meydana gelebilecek herhangi bir arıza sonucu, zincirdeki uyum bozulur. Bu da onarılması oldukça maliyetli hasarları ve çok daha kötüsü olan sürüş güvenliğinin kaybolmasını beraberinde getirir.

Periyodik bakım zorunlu mu?

Periyodik bakım araç ve yakıt türüne göre değişiklik göstermesi gerekse de tüm araçlar için zorunlu kılınan bir standarda oturtturulmuştur. Bu periyot dönemi yılda 1 ya da benzinli araçlarda 15 bin km’de bir, dizel araçlarda ise 10 bin km’de bir periyodik bakıma girmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Periyodik bakım ne kadar tutar?

Periyodik bakım ücretleri, aracın markasına ve modeline göre değişiklik gösterir. Genellikle periyodik bakım masrafları yetkili teknik servislerde 1000 TL’den başlayıp 8000 TL’ye (2022 yılı için geçerlidir.) kadar uzanır. Ancak net tutarın öğrenilmesi için öncesinde yetkili servisten bilgi alınması gerekmektedir.

Periyodik bakım kaç saat sürer?

Periyodik bakımda motor yağı değişir, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi değişir. Lastik bakımı, akü bakımı ve ateşleme bujisi kontrolü de periyodik bakım sırasında gerçekleştirilir. Periyodik bakımın tamamlanması 1,5-2 saat kadar sürebilir.

Periyodik bakımları kim yapar?

Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

Periyodik bakım ne zaman yapılmalı?

Genellikle 10, 15 ya da 20 bin kilometre katedildiği zaman bir aracın periyodik bakıma girmesi gerekir. Kilometre sınırını doldurmayan araçların ise bakım süresi en fazla 1 yıldır. Belirtilen kilometre katedilmese bile aracın her yıl mutlaka periyodik bakıma girmesi gerekir.

Periyodik bakım türleri nelerdir?

Periyodik Bakımlar:

 1. Günlük Bakımlar.
 2. Haftalık Bakımlar.
 3. Aylık Bakımlar.
 4. Altı Aylık Bakımlar.
 5. Yıllık Bakımlar olarak planlanır ve uygulanır.

Aracın servis bakımlı olduğu nasıl anlaşılır?

yağ filtresi üzerinde markanın amblemi varsa yetkili servis. yoksa özel servis bakımlıdır. Tanıdık olursa bütün markaların servislerinde araç servis kayıtlı mı değil mi size söylerler.

Aracın periyodik bakımı nasıl yapılır?

aracın-periyodik-bakımı-nasıl-yapılır

Periyodik Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. 1 – Aracınızı Kaldırın. …
 2. 2 – Motorunuz Soğuk Olmalı: Araç Bakımı Nasıl Yapılır. …
 3. 3 – Karter Tapasını Açın. …
 4. 4 – Yağ Filtresini Çıkarın: Araç Bakımı Nasıl Yapılır. …
 5. 5 – Aracınıza Yeni Motor Yağını Koyun. …
 6. 6 – Hava Filtresini Değiştirin. …
 7. 7 – Polen Filtresini Değiştirin. …
 8. 8 – Aracınızı İndirin.

Yağ değişimi 10 bin mi 15 bin mi?

yağ-değişimi-10-bin-mi-15-bin-mi

Doğru yağ kullanımıyla gelen yakıt tasarruf durumları da seçimleri etkiler. Araçlarda kullanım durumu farklı olabileceği gibi 10-15 bin km sonrasında yağ filtresiyle birlikte motor yağının değişimi önerilir.

Periyodik bakım kaç binde yapılır?

Benzinle çalışan otomobiller, her 15.000 kilometrelik kullanımda bir, araç bakımına ihtiyaç duyarlar. Hibrit otomobillerde de 15.000 kilometre ya da yılda bir kez olmak üzere düzenli bakım yaptırılması gerekir. Dizel araçlarda ise bu ölçü 10.000 kilometredir.

Periyodik bakım neden önemlidir?

Aracınıza yapılan periyodik bakımın amacı; aracın performansını en iyi olacağı durumda muhafaza etmek, ileride ciddi sorunlara neden olabilecek problemleri ortadan kaldırmak, yapacağınız yolculukları güvenli hale getirmek ve aracın kanun ve düzenlemelere uygun olarak çalışmasını sağlamaktır.

Kaç km bir yağ değişimi yapılır?

kaç-km-bir-yağ-değişimi-yapılır

Motor yağı değişimi yaparken aracın yakıt türü, taşıtın kullanım alanı ve iklim koşulları gibi etkenleri de göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Dizel, benzinli ve LPG’li araçların rutin yağ değişim aralığı farklı olmakla birlikte 5000-15.000 km’de bir yağ değişimi yapılması önerilir.

Periyodik muayene ne anlama gelir?

periyodik-muayene-ne-anlama-gelir

İş ekipmanlarının, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ve ilgili standartlar göz önünde bulundurularak düzenli aralıklarda kontrollerinin yapılması işlemleri Periyodik Muayene olarak tanımlanmaktadır.

Araç bakımı her yıl yapılmalı mı?

Aracınızın periyodik bakımının her yıl en az bir kere yapılması gerekir. Çünkü motor içerisindeki kullanılan motor yağları bir yıl içerisinde viskozite özelliğini kaybeder ve motor yüzeyine tutunamaz. Viskozite özelliğini kaybetmiş motor yağı ile motor aşınmaları çok hızlı ilerler ve ciddi tamir masrafları olusur.

Yağ değişimi kaç para 2022?

2022 Güncel Motor Yağı Değişimi Fiyatları

Araca Koyulan Motor Yağıİşçilik Dahil Fiyatı
5W-30 Partiküllü Motor Yağı 5 Litre560 TL
5W-30 Partikülsüz Motor Yağı 4 Litre390 TL
5W-30 Partikülsüz Motor Yağı 5 Litre490 TL
5W-40 Partiküllü Motor Yağı 4 Litre420 TL

Periyodik bakım Garantiye girer mi?

Halbuki TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan periyodik bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır.

Yağ ve filtre değişimi ne kadar?

Bakım (İşçilik) Hizmetleri

Periyodik Bakım (Yağ+Yağ-Hava Filtreleri)290 TL
Periyodik Bakım (Yağ+Yağ-Hava-Yakıt Filtreleri)350 TL
Periyodik Bakım (Yağ+Yağ-Hava-Polen-Yakıt Filtreleri)430 TL
Motor Yağı ve Yağ Filtresi Değişimi220 TL
Hava Filtresi Değişimi120 TL

Maybe you are interested in:

z rot nedir?

Related searches

 1. Periyodik bakım Fiyatları
 2. Periyodik bakım aralıkları
 3. Periyodik bakım Neler Değişir
 4. Dizel Araç periyodik bakım Fiyatları
 5. Araç periyodik bakım Listesi
 6. Periyodik bakım Neleri Kapsar
 7. Periyodik bakım Ne zaman yapılır
 8. Araç periyodik bakım Neleri Kapsar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu