Blog

Otomatik Vitesli Araç İçin Ehliyet Nasıl Alınır 2022

2022 yılında birçok sürücü kursuna “otomatik şanzıman ehliyeti” başvurusu almış ve direksiyon eğitimi için “otomatik şanzımanlı araçlar“, adaylar ise direksiyon sınavına “otomatik şanzımanlı araçlar” ile girmişlerdir. Sınav ücreti Manuel Transfer Lisansı ile birebir aynıdır.

Geçmişte, direksiyon sınavına giren adaylar, direksiyon sınavı için “manuel şanzıman” kullanmak zorundaydı. Başka seçenek yok. Bazı adaylar sınavda çok zor anlar yaşadı. Sürücü adayları, direksiyon sınavından geçerek ve “manuel şanzıman ehliyeti” aldıktan sonra dilerlerse “otomatik şanzımanlı araç” kullanabilirler.

Maneul vites ehliyeti mi almak mantıklı yoksa otomatik vites ehliyetimi?

Pek çok sürücü adayı için en kafa karıştırıcı ve tereddütlü sorulardan biri de “manuel şanzımanlı plaka” veya “otomatik şanzımanlı plaka” sorusudur.

– Manuel ehliyet, otomatik olarak araba kullanabilir misin? “Manuel şanzıman ehliyetiniz” varsa, manuel şanzımanlı araç veya otomatik şanzımanlı araç kullanabilirsiniz. Manuel şanzıman lisansı her ikisini de kapsar.

– Ehliyetli otomatik şanzıman kullanabilir miyim? “Otomatik şanzıman ehliyetiniz” varsa, “düz şanzımanlı” bir araç kullanamazsınız. Sadece “Otomatik Şanzımanlı Araçlar” kullanabilirsiniz.

Kendinize şu soruyu sorun: Hayatımın geri kalanında otomatik şanzıman kullanabilir miyim? Cevabınız evet ise “Otomatik Şanzıman Ruhsatı” başvurusunda bulunabilirsiniz.

Otomatik vites sınavına girip başarılı olanların ehliyetinde ne yazar?

Yeni sistemle birlikte otomatik şanzıman eğitimi alan ve “sadece kendi kendine giden arabalar kullanabilir” sınavını geçenlere sertifika veriliyor. yazı.

B sınıfı manuel veya otomatik vites ehliyeti için masraflar ne kadar?

1- Direksiyon dersi ücreti 2900 lirettir. Şehre göre değişir. (2500-2900 TL arası.)

2- Teorik sınav kayıt ücreti 120 TL’dir (sabit)

3- Direksiyon sınavı giriş ücreti 160 TL (sabit)

4- Öğrenim + Kart Ücreti: 1461,90 TL (sabit)

Tahmini maliyet 4240 – 4640 TL arasındadır. Her şehrin farklı bir taban fiyat uygulaması vardır. Sürücü kursu fiyatları değişiklik göstermektedir.

Otomatik vites ehliyeti alıp daha sonra manuel vites ehliyete çevirebilir miyim?

Evet, istediğiniz zaman otomatik şanzıman lisansını manuel şanzıman lisansına dönüştürebilirsiniz. Ehliyetinde sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabileceğini belirtenler, manuel şanzımanlı araç kullanma ehliyeti alabilmek için direksiyon eğitiminin yarısını tamamlayarak devam ediyor.

Örneğin bir kişi B Sınıfı ehliyetinde otomatik şanzımanlı araç kullanabileceğini belirtmişse, B Sınıfı (manuel) sürmek için yeniden direksiyon sınavına girmek zorundadır. Teori testini tekrar almaya gerek yoktur. B Grubu’ndaki 14 saatlik eğitimin yarısına (7 saat) katılmak zorunda kalacaklar.

Otomatik vites ehliyeti alıp, Manuel vites(Düz vites) ehliyete dönüştürmek istersem masrafı ne kadar?

– Sürüş dersleri için 1430 liret.

– 160 TL direksiyon sınavı ücreti.

– Öğrenim ücreti 1461,90 Türk Lirası.

Görüldüğü gibi 2022 yılında otomatikten manuele geçişin tahmini maliyeti 3050 TL. Buna göre kararlar verin.

Otomatik vites ehliyeti ayrı bir sınıf mı? Otomatik vites ehliyeti nasıl anlaşılır?

Kendi kendini süren araba kullanacaklar için ek ders yoktur. Başvuru yapacakları ehliyet kategorisinde, ehliyette şanzımanlı bir araç kullanabileceği belirtilir. Örneğin, B Sınıfı ehliyet için başvuran bir kişi ehliyetin üzerine “Şanzımanlı araç kullanabilir” yazacaktır.

Otomatik vites ehliyeti alıp manuel vitesli ehliyet kullanırsam cezası var mı?

Evet, cezalar var. Buna yetersiz ehliyet denir. Aynı zamanda kişi arabanın sahibi değilse de arabanın sahibine keser. Ehliyetten 20 puan düşülür.

Otomatik vites ehliyeti yaş sınırı kaçtır, Sınıfı nedir?

Otomatik şanzıman plakası genellikle B Sınıfıdır. B Kategorisi için yaş sınırı 18’dir.

DEĞERLENDİRME:

Özellikle bayan sürücüler, otomatik araç sürmeye daha yatkın. Sınavlara girerken de otomatik araçla girmeleri işlerini bir nebze kolaylaştıracaktır. Dez avantaj olarak şunu söyleyebiliriz. Otomatik vites ehliyeti alanlar, manuel araç süremeyecek. Sürebilmeleri için teorik sınava girmeksizin, direksiyon sınavı eğitiminin yarısını alarak, direksiyon sınavına girerek ehliyet belgelerini manuel sınıfa dönüştürmeleri gerekecek. Bu durum maliyeti arttıracak.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu