Soru ve cevap

Otomatik vites otomobil

Otomatik vites hangi viteste çalışır?

Vites konumu P veya N kademeleri dışında yer aldığında araç kalkış yapamaz. Bu nedenle araç ilk çalıştırılacağı zaman vites P konumuna getirilmelidir. Aracınızı hareket ettirmek için vites konumunu P den D (sürüş) konumunu getirmeli ve el frenini indirmelisiniz.

Otomatik vites arabalar ne kadar?

Otomobil Otomatik

Modelİlan BaşlığıFiyat
Mercedes – Benz E 200 d AMGSahibinden Mercedes – Benz E 200 d AMG 2021 Model2.660.000 TL
Hyundai i20 1.4 MPI StyleSahibinden Hyundai i20 1.4 MPI Style 2016 Model Acil405.000 TL
BMW 5 Serisi 520d M SportSahibinden BMW 5 Serisi 520d M Sport 2012 Model745.000 TL

Otomatik vites PRND ne demek?

Bir otomatik şanzımanda 3-4 ya da 5 ileri veya 7 ileri vites bulunur. Bu vitesler P-R-N-D harfleriyle ifade edilir. P harfi park halinde olmayı, R harfi geri vitesi, N harfi ekonomik bekleyişi ve D harfi de ileri hareket etmeyi ifade eder.

Otomatik vites araba yolda giderken boşa alınır mı?

Her ne kadar boş vitesle inişte de yakıt tüketimi az olsa da viteste inişe göre fazladır. Aracı yokuş aşağı inerken boşa almak otomatik vites araç kullanımı sırasında da uygun olmayan bir harekettir. Çünkü bu durum aracın frenleme sistemlerinde ciddi problemlere yol açabilir.

Otomatik vites de m ne demek?

Manuel vites değiştirme modu – M.

Yarı otomatik zor mu?

Yarı otomatik vitesin bir diğer avantajı da, düz vitese göre daha az yakıt tüketimi yapmasıdır. Ayrıca bu araçların kullanımı da oldukça kolaydır. Debriyaj olmadığından yapmanız gereken vites kolunu D (drive) moduna alıp gaza basmaktır. Temel olarak manuel vites kutusu ile yarı otomatik vites kutusu yapı olarak aynı.

Otomatik vitesli arabanın avantajları nelerdir?

Otomatik vitesin en büyük avantajı sürüş kolaylığı sağlamasıdır. Özellikle yoğun trafik olan bölgelerde, panik durumu yaratmadan kolay kontrol olanağını sunmaktadır. Arabanın hangi viteste olduğu düşünülmeden, sadece yola odaklanılan bir yolculuk imkanı sağlar. Rahat bir şekilde hız değişikliği yapmanıza olanak tanır.

Otomatik arabada P ye nasıl alınır?

Kitapçıktaki sıralamaya göre aracın yükü şanzımanın Park konumuna biniyor. … Otomatik araçlarda stop ederken önce el freni mi çekilir yoksa vites P’ye mi alınır?

 1. vitesi boşa al.
 2. el frenini çek.
 3. ayağını frenden çek yük el frenine binsin.
 4. Vitesi parka (P’ye) al.
 5. Aracı durdur.

Otomatik arabada el freni hangi viteste çekilir?

Otomatik Vites Arabada El Freni Ne Zaman Çekilir? Otomatik vites arabada el freni, araç durduğunda ve vites “P” yani park moduna alındığında çekilmelidir.

Otomatik vites araç kullanırken nelere dikkat edilmeli?

İşte otomatik vites araba kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

 1. İki ayağınızı kullanarak sürüş yapmayın. …
 2. Elinizi vites kolu üzerinde tutmayın. …
 3. Rölantide beklerken vitesi Drive (D) modunda bırakmayın. …
 4. Yokuş aşağı giderken boş vitese geçmeyin. …
 5. Trafikte sıkışıp kaldığınızda veya yeşil ışık beklerken boş vitese geçmeyin.

Otomatik vites ehliyet almak mantıklı mı?

Eğer iki seçenek arasında kaldıysanız ve manuel vites araç kullanmakta zorlanıyorsanız, kendinize ömür boyu otomatik vites kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Eğer bu soruya evet cevabı veriyorsanız, otomatik vites ehliyeti almanız mantıklı bir seçenek olacaktır.

Otomatik vites P ne demek?

Otomatik vites harfleri P – Park etmek ve yolculuğu tamamlamak için kullanmanız gereken vites. D – İleri gitmek için kullanmanız gereken vites. R – Geri gitmek için kullanmanız gereken vites. N – Aracınızı boşa almak için kullanmanız gereken vites.

Vites kaçta atılır?

Standart bir otomobil kullanımında arabanın kontrollü bir şekilde hızlanmasını istiyorsak devir göstergesi 2000’e geldiği anda vites değiştirmeliyiz. Eğer acemi bir şoförseniz bu konunun sizin için çok daha önemli olduğunu unutmayın. Araba 1. Viteste kalkar ve hemen sonrasında 2. Vitese takmanız gerekir.

R vites ne demek?

R – Reverse (Ters / Geri): Arabanın geri gitmesini gerektiği anlarda vites kolu R konumunda olmalı. N – Neutral (Nötr): Arabayı boşa almak için kullanılan konumdur.

Otomatik vites neden zor geçer?

Sonuç olarak otomatik vites geçişlerinde sarsıntı olmasının sebepleri arasında; şanzımana yağ sızıntısı, balataların aşınması, şanzıman kulaklarının işlevini yitirmesi yada genel bakımının eksik yapılmış olması seçenekleri en yaygın görülen sebeplerdir.

L vites ne zaman kullanılır?

L fonksiyonu, aracın 1. vitesini (kimisinde 1, mesela benimkinde de L ) kilitler. Araç L’de iken vites büyültmez. 40km’yer kadar sık sık vites büyültüp küçültmediği için sıkışık trafikte şanzumanın çuvallamasını önler.

Otomatik araba b ne demek?

“B” konumu, İngilizce fren anlamına gelen “Brake” ifadesinin kısaltılması olarak kullanılmıştır. Otomatik şanzımanın manuel kullanım imkanı olmadığı için, manuel kullanımda, vites düşürerek yapılan “motor freni” işlevini görür (örneğin dik rampalarda iniş). Araç yavaşlama haricinde “B” konumunda kullanılmamalıdır.

Otomatik vites kaç ileri?

Bir otomatik şanzımanda 3-4 ya da 5 ileri veya 7 ileri vites bulunur. Bu vitesler P-R-N-D harfleriyle ifade edilir. P harfi park halinde olmayı, R harfi geri vitesi, N harfi ekonomik bekleyişi ve D harfi de ileri hareket etmeyi ifade eder. Otomatik vitesin çalışma prensibi şöyle özetlenebilir.

Yarı otomatik ve otomatik arasındaki fark nedir?

Yarı Otomatik Vitesin Otomatik Vitesten Farkları Yarı otomatik vitesin en büyük farkı sürücünün vitesi kendisinin ayarlayabilmesidir. Üstelik bu süreç manuel vitesten farklı olarak debriyaj olmadan kullanılabilir. Otomatik vites ile yarı otomatik vites arasındaki fark vitesin yönetimidir.

Tiptronik mi tam otomatik mi?

Tiptronik şanzıman, hem tam otomatik hem de debriyajsız manuel vites değiştirmeye izin veren bir şanzımandır.

Otomatik vites te artı eksi ne işe yarar?

Vites kulakçıklarına sahip olan otomobillerin birçoğunda üzerinde + ve – işareti olan düğmeler vardır. Genel olarak sağ taraftaki +, yani vites artırma; sol taraftaki ise – vites düşürme anlamına gelir.

Uzun yolda otomatik mi manuel mi?

Otomatik vites biraz risktir.. Uzun yol ise istediğiniz mutlaka manuel alın..

Otomatik vites geri nasıl gidilir?

Araba geriye gidecekse vites R konumuna getirilir. N konumunda ise araç boştadır. N konumundaki vites, düz vitesli araçların vitesini boşa alma durumu ile aynıdır.

Önce el freni mi indirilir vites mi?

3.2. Otomatik Arabada El Freni Ne Zaman İndirilir? Otomatik araçlarda el freninin; kalkış esnasında, ayak frene basılıyken, vites herhangi bir hareket ayarına getirildikten sonra indirilmesi gerekiyor.

Otomatik araçlarda önce el freni mi vites mi?

Otomatik Arabayı Park Etme Hemen ardından vites P konumuna getirilmeli ve ardından el freni çekilmelidir. Sürüş sırasında risk barındırmamak için araç tamamen durmadan P veya R konumlarına geçişten kaçınılması gerekir.

Otomatik araba n de çekilir mi?

Dört çeker araçlarda ise uzun mesafe çekme işlemi için ise bu mümkün değildir. Dört çeker araçları sadece vites boşta çok kısa mesafe çekme ile yükleme yapılabilir. Otomatik vitesli bir aracın el freni boşaltılıp vitesi N konumuna almadan aktarmanın olduğu tekerleklerin yerde olması ile çekme yanlıştır.

Otomatik vites ışıklarda boşa alınır mı?

Işıklarda Vitesi Boşa Almak 5 numara Trafik ışıklarında vitesi boşa almayın . Bazı insanlar kırmızı ışıkta durduklarında ayaklarını fren pedalına tutmak istemez diğerleri ise uzmanlardan duyduklarına göre arabayı kırmızı ışıkta sürüş konumunda tuttuğunda bunun şanzımanı aşındırdığı düşünürler.

Otomatik vites frene basmadan çalışır mı?

Otomatik vites arabalarda sadece iki pedal olduğunu unutmamak. Frene basmadan aracın kontağını çeviremeyeceğinizi unutmamak. Frene basmadan aracın viteslerini değiştiremeyeceğinizi unutmamak. Yokuş destek butonu olduğunu unutmamak ve gerektiğinde bu butonu kullanmak.

Otomatik vites araba ne kadar sürede öğrenilir?

Günde iki saatten ortalama bir haftalık eğitim yeterli olacaktır. Tabii ki öğrencinin altyapısı da bu süreyi etkiler. Bazı öğrenci geldiğinde bol pratik yapmış ama trafiğe hiç çıkmamış ise 3 günde de trafiğe alışıp aracını kullanabiliyor, 2 günde de yapanlar oluyor.

Otomatik vites araba kullanırken nelere dikkat etmeli?

İşte otomatik vites araba kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

 1. İki ayağınızı kullanarak sürüş yapmayın. …
 2. Elinizi vites kolu üzerinde tutmayın. …
 3. Rölantide beklerken vitesi Drive (D) modunda bırakmayın. …
 4. Yokuş aşağı giderken boş vitese geçmeyin. …
 5. Trafikte sıkışıp kaldığınızda veya yeşil ışık beklerken boş vitese geçmeyin.

Otomatik vites te r ne demek?

Araç geri sürüleceği zaman vites kolunun R (geri) konumunda, Araç kırmızı ışıkta ya da benzeri bir halde bekler durumda kaldığında, vites kolunun N (nötr) konumunda olması gerekir. Yani N pozisyonu düz vitesli araçlardaki boş vitesin karşılığıdır.

Otomatik vites D ne anlama gelir?

D – İleri gitmek için kullanmanız gereken vites. R – Geri gitmek için kullanmanız gereken vites. N – Aracınızı boşa almak için kullanmanız gereken vites.

Maybe you are interested in:

otomatik vites arabada el freni çekmek

Related searches

 1. Otomatik vites Araba
 2. Otomatik Vites Araba Fiyatları
 3. En ucuz Otomatik Vites Araba
 4. SAHİBİNDEN OTOMATİK VİTES araba
 5. Otomatik Vites Araba Modelleri
 6. en ucuz otomatik vites araba 2. el
 7. 2.el otomatik vites bayan arabaları
 8. En iyi ve ucuz Otomatik Vites Araba

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu