Soru ve cevap

Otomatik vites araba nasil park edilir

Otomatik araç hangi viteste park edilir?

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Park Edilir? Aracınızı park etmek istiyorsanız; Aracınız D (DRIVE) vitesteyken öncelikle frene basmalı ve aracınızı N (NEUTRAL) vitese getirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise aracınızın el frenini çekmeli ve ayağınızı frenden çekmelisiniz.

Otomatik araba nasıl bırakılır?

Önce el freni çekilir ve aracın sabit durduğundan emin olunur. Sonrasında vitesi ”P” konumuna alarak ayağımızı frenden hafifçe çekerek aracın kaçıp kaçmadığına bakılır. El freni tam çekili ise araç kaçmayacaktır.

Otomatik vites park modu ne işe yarar?

Otomatik şanzımandaki “P”, PARK ayarı anlamına gelir. Vites değiştirici park halindeyken, şanzıman “dişliler” kilitlenir ve bu da tekerleklerin ileri veya geri dönmesini engeller.

Otomatik araba n de park edilir mi?

Otomatik şanzımanlı bir araçta en iyi performansı elde etmek için bazı kurallara uyulması gerekiyor. Gaz pedalına basılıyken vites kolu P ve N konumundan başka bir konuma getirilmemelidir. Araç hareket halindeyken P konumuna alınmamalıdır.

Otomatik araç P de iken hareket eder mi?

Bu harflerin her biri farklı bir hareketi temsil eder. Şimdi gelin, otomatik vites anlamlarına ve hangi durumlarda kullanıldıklarına bakalım… P – Park etmek ve yolculuğu tamamlamak için kullanmanız gereken vites. D – İleri gitmek için kullanmanız gereken vites.

Otomatik araba boşta sürülür mü?

Her ne kadar boş vitesle inişte de yakıt tüketimi az olsa da viteste inişe göre fazladır. Aracı yokuş aşağı inerken boşa almak otomatik vites araç kullanımı sırasında da uygun olmayan bir harekettir. Çünkü bu durum aracın frenleme sistemlerinde ciddi problemlere yol açabilir.

Otomatik vitesle yokuş nasıl çıkılır?

Otomatik vitesli araçlarda ilk olarak fren ve gaz dengesinin iyi yapılması gerekir. Yokuşta aracı kaldırırken frenden ayak çekildikçe aynı anda yavaş yavaş gaza basılması önemlidir. Gaza basılırken öncelikle az güç uygulanması, araç yeterince hızlanmıyorsa giderek daha güçlü bir şekilde pedala basılması gerekir.

Otomatik vites L ne anlama gelir?

Otomatik vites l harfi İngilizce “Low” kelimesini simgelemektedir. Bu da düşük ya da ağır devir anlamına gelmektedir. “L vites nedir?” sorusunun cevabı en basit haliyle birinci vites olarak verilebilir. Otomatik vitesli araçlarda aracın vitesi motor devrine göre otomatik olarak değişmektedir.

Otomatik araba boşa alınıp itilir mi?

Ancak otomatik vitesli araçlarda iterek araç çalıştırma yöntemi uygulanamaz. Eğer şanzıman arızası varsa ve araç viteste kaldıysa, çekiciyle o aracı taşımak gerekir. Bu durumda vites N pozisyonuna alınamadığı için, Shift Lock / Release adı verilen butona basılır ve aracın şanzımanı boşa çıkarılır.

Otomatik vites el freni ne zaman çekilmelidir?

Otomatik Arabayı Park Etme Hemen ardından vites P konumuna getirilmeli ve ardından el freni çekilmelidir. Sürüş sırasında risk barındırmamak için araç tamamen durmadan P veya R konumlarına geçişten kaçınılması gerekir.

Otomatik park etme özelliği nedir?

Otomatik park sistemi; aracı sorunsuz bir şekilde park etmeye yarayan sisteme denir. Daha çok yeni nesil araçlarda ön plana çıkan bu sistem, ultrasonik sensörler ile park alanının boyutlarını ölçerek aracın park edilmek istenen yere sığıp sığamayacağını belirler.

Hangi araçlarda otomatik park var?

Genelde hangi araçlarda bulunur? Mercedes C180, Mercedes A80, Ford Focus, Toyota Corolla, Volkswagen Passat, Volkswagen Jetta, Volkswagen Golf 7, Opel Insignia modelleri, günümüzde park asistanı teknolojisini yaygın kullanan en tecrübeli araç modelleri olarak örneklendirilebilirler.

Otomatik araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

İşte otomatik vites araba kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

 1. İki ayağınızı kullanarak sürüş yapmayın. …
 2. Elinizi vites kolu üzerinde tutmayın. …
 3. Rölantide beklerken vitesi Drive (D) modunda bırakmayın. …
 4. Yokuş aşağı giderken boş vitese geçmeyin. …
 5. Trafikte sıkışıp kaldığınızda veya yeşil ışık beklerken boş vitese geçmeyin.

Frene basmadan otomatik araba çalışır mı?

Otomatik vites arabalarda sadece iki pedal olduğunu unutmamak. Frene basmadan aracın kontağını çeviremeyeceğinizi unutmamak. Frene basmadan aracın viteslerini değiştiremeyeceğinizi unutmamak. Yokuş destek butonu olduğunu unutmamak ve gerektiğinde bu butonu kullanmak.

Otomatik vites el freni nasıl çekilir?

Otomatik vites arabada el freni, araç durduğunda ve vites “P” yani park moduna alındığında çekilmelidir.

Otomatik araba D’de çalışır mı?

Otomatik vitesli araçlarda farklı vites seçenekleri bulunuyor: D: Sürüş moduna geçmek için kullanılıyor. R: Geri vites anlamına geliyor. P: Park halinde kullanılması gerekiyor.

Otomatik vites arabada geri nasıl gidilir?

Araba geriye gidecekse vites R konumuna getirilir. N konumunda ise araç boştadır. N konumundaki vites, düz vitesli araçların vitesini boşa alma durumu ile aynıdır.

Araba park ettikten sonra el freni çekilir mi?

Eğer bu düğmeye basılmaz ise fren üzerindeki çelik tele bir süre sonra hasar verebilir. Bu bağlamda el frenini çekerken en yukarıya kadar çekilmeyip, bir kaç diş boşluk bırakmakta da fayda vardır. Bu işlemin en önemli ve gerekli olduğu durum olarak özellikle araç park halinde bırakılırken el freni mutlaka çekilmelidir.

Otomatik vites araba el freni çekik giderse ne olur?

Kampanalar ısınacağı için balata ömrü kısalır, aracınız daha fazla yakıt tüketir, motor aşırı zorlanır, lastikler aşınır ve katettiğiniz mesafenin uzamasına bağlı olarak yangın riski ortaya çıkar. Yani aracınıza zarar vermenin yanında hayatınız için de ciddi bir risk oluşturuyor.

Otomatik vites araba kırmızı ışıkta boşa alınır mı?

N (Neutral): Vitesi boşa almak için kullanacağınız vites kategorisi ise N vitesidir. Kırmızı ışıkta beklerken aracınızı N pozisyonuna alabilirsiniz.

Otomatik vites araba kaç devirde kullanılmalı?

Dizel bir araç için maksimum yakıt verimliliğini sağlamak için 2.000-2.500 devir aralığında vites değiştirmek, benzinli bir araç içinse; 2.500-3.00 devir bandında vites yükseltmek, hem motor sağlığı hem yakıt tasarrufu, hem de sarsıntısız bir sürüş için optimum vites değiştirme aralığı olarak kabul edilmiştir.

Rampada kalkış nasıl yapılır?

Yokuşta kalkış yapabilmenizin en rahat yolu yarım debriyaj yaparak kalkmaktır. Ayağımızı yavaşça debriyajdan kaldırırken araç titremeye başlayacaktır. Araç gaza basmadan kendiliğinden ileri doğru hareket etmek isteyecektir. O anda gaza basarak aracı hareket ettirebilirsiniz.

Araç otomatik vites de olsa yokuşta kayar mı?

Yokuş Kalkış Destek Sistemi ya da İngilizcesi ile Hill Holder, aracın yokuş ya da rampada geriye kaymasını engeller. … Sanılanın aksine tüm otomatik vitesli araçlarda Hill Holder bulunmaz. Ayrıca manuel vitesli olup Hill Holder özelliğine sahip araçlar bulunabiliyor.

Yokuş yukarı çıkarken vites kaçta olmalı?

Dik yokuşlarda vites değiştirmek, aracı çok hızlı ya da çok yavaş sürmek güvenliğinizi tehlikeye atar. Dolayısıyla yokuşu olabildiğince başladığınız viteste çıkmak en güvenli yöntemdir.

Maybe you are interested in:

2 el otomatik vites araba

Related searches

 1. Otomatik vites Araba Nasıl park Edilir
 2. Düz vites araba Nasıl park edilir
 3. Araba nasıl park edilir
 4. Otomatik vites park etme kuralları
 5. Otomatik Araba Nasıl çalıştırılır
 6. Otomatik araba park halinde hangi viteste bırakılır
 7. İlk kez otomatik vites kullanımı
 8. Otomatik vites Araba Nasıl kullanılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu