Soru ve cevap

Otomatik vites araba kaldirma

Otomatik vites araba nasıl boşa alınır?

Eğer şanzıman arızası varsa ve araç viteste kaldıysa, çekiciyle o aracı taşımak gerekir. Bu durumda vites N pozisyonuna alınamadığı için, Shift Lock / Release adı verilen butona basılır ve aracın şanzımanı boşa çıkarılır. Bu şekilde çekme işlemi yapılabilir.

Arabayı kaldırmak için ne yapılır?

Arabanızı vites boşta ve el freni çekili halde çalıştırın. Debriyaja sonuna kadar basın, vitesi 1’e alın. Ayağınızı debriyajdan yavaşça çekip gaza basın. Yine motorun sesi değişecek, direksiyonda titreme olacak ve araba ileriye doğru atılacak.

Otomatik vites araba hareket halinde boşa alınır mı?

Her ne kadar boş vitesle inişte de yakıt tüketimi az olsa da viteste inişe göre fazladır. Aracı yokuş aşağı inerken boşa almak otomatik vites araç kullanımı sırasında da uygun olmayan bir harekettir. Çünkü bu durum aracın frenleme sistemlerinde ciddi problemlere yol açabilir.

Aracı stop ettirmeden nasıl kaldırılır?

– Debriyaj sonuna kadar basılır ve aynı anda sağ ayak ile frene basılır. – Debriyaj sonuna kadar basıldığı zaman vites kolu hareket ettirilebilir. – Motor çalıştıktan sonra geri gidilecek ise R konumuna ileri gidilecek ise 1 konumuna alıp el freni indirilir.

Araba ilk kalkış nasıl yapılır?

Ayaklar hareket ettirilmeden vites birinci vitese geçirilir. Bundan sonra da sol ayak debriyaj üzerinden yavaş bir şekilde çekilir iken, sağ ayak ise frenden bütünüyle kaldırılır. Bu sırada gaz pedalına yavaş bir biçimde basılarak arabanın kalkış işlemine geçilir.

Otomatik vites geri kaçar mı?

Tam otomatik vites arabalar yokuşta geri kaçırma yapmazken yokuş kalkış desteği bulunmayan yarı otomatik vites arabalar geri kaçırma yapabiliyor.

Otomatik viteste P ne zaman kullanılır?

2.2. Otomatik Vites P Harfi (Park) Park esnasında kullanılması gereken ayardır. Triptonik, yarı ve tam otomatik şanzımanlı araçlarda bulunur.

Otomatik vites geri nasıl alınır?

Otomatik Vites Harfleri R (Reverse): Aracın geri vitesi R harfiyle açıklanır. Geri geri giderken öncelikle aracı durdurduğunuzdan emin olmalı ve ardından da bu R pozisyonuna getirmelisiniz.

Yokuşta nasıl kalkılır?

Yokuşta araba kaldırılacaksa ve araç manuel vitese sahipse öncelikle hem frene hem de debriyaja basılması gerekir. Frene ve debriyaja basıldığı sırada vites 1’e getirilir ve ayak fren pedalından çekilip gaza basılarak kavrama sağlanır. Böylece araç güvenle hareket etmiş olur.

Direksiyon sınavında nelere dikkat etmek gerekir?

Trafik Kurallarına Dikkat Etmelisiniz Direksiyon sınavında sürücü hatalarının dışında komisyonun en çok dikkat ettiği nokta trafik kurallarıdır. Kırmızı ışıklara dikkat etmelisiniz. Yayalara öncelik vermelisiniz. Ayrıca sınav boyunca şerit değiştirmelerde, dönüşlerde sinyal vermeyi asla unutmamalısınız.

Stop mu stop mu?

doğru yapan tiplemedir. ingilizce stop kelimesi türkçeye istop olarak geçmiştir.

Otomatik vites araba yokuş aşağı nasıl park edilir?

Önce el freni çekilir ve aracın sabit durduğundan emin olunur. Sonrasında vitesi ”P” konumuna alarak ayağımızı frenden hafifçe çekerek aracın kaçıp kaçmadığına bakılır. El freni tam çekili ise araç kaçmayacaktır.

Otomatik vites frene basmadan vites değişir mi?

Öncelikle otomatik şanzımanlı bir araçta frene basmadan vites değiştirilmez. Yani park modundan hareket moduna, ileri hareket modundan geri moduna geçmek için frene basmanız gerekir.

Otomatik vites S modu nasıl kullanılır?

S vitesi aracı spor moduna almaktadır. Otomatik vites S harfindeyken vites değiştirme için gerekli olan devir aralığı diğer modlara göre çok daha yüksektir. Bu da aracın hızlanmasını arttırmaktadır. Genellikle vites spor modundayken yakıt tüketimi de maksimuma çıkmaktadır.

Otomatik vites araçlarda el freni nasıl çekilmeli?

Otomatik vites arabada el freni, araç durduğunda ve vites “P” yani park moduna alındığında çekilmelidir.

El freni ne zaman kaldırılır?

Araç vitese alınmadan önce el freni tutulup yukarı çekilerek kaldırılır. Park yapılacağı zaman üzerinde bulunan butona basılı tutarak el freni kaldırılır, hareket edileceği zaman ise el freni indirilir.

Otomatik araba ne zaman boşa alınır?

genel kanı olarak 45-50 saniyeden daha fazla durulacaksa (ışık, yoğun trafik gibi) boşa alıp ayak freni ile tam duruş sağlamak şanzıman açısından sağlıklıdır.

Otomatik vites araba neden tek ayakla kullanılır?

Tek ayağınızı kullanmak, hızlandırma, yavaşlama ve frenleme konusunda araca hükmetmeyi erken planlanlayarak hatasız bir şekilde otomatik vites sisteminin çalışmasını teşvik edecektir. Bu sürüşü daha rahat ve daha güvenli kılacaktır.

Direksiyon sınavında ilk kalkış nasıl yapılır?

Kalkış yapmak için sola sinyal veriniz. Not: Kalkış için sola, durmak için sağa sinyal verilmelidir. Dönüşlerde dönülen yöne göre dönüş sinyallerini veriniz. El frenini indiriniz.

Kırmızı ışıkta nasıl durulur?

Otomobiller kırmızı ışık ya da bir durağa yaklaşırken tıpkı otomatik araçlarda olduğu gibi, debriyajı devrede ve her iki elinizi direksiyonda tutmanız gerekir. Motor devri 1.000’e ulaşmadan hemen önce yavaşlamaya devam ederek ellerinizi direksiyonda sıkıca tutup fren yapmaya başlayabilirsiniz.

Otomatik vites araba kullanmak zor mu?

Özellikle yeni araç kullanmaya başlayanlar için otomatik vitesli araba kullanımı oldukça rahat. Debriyaj kullanma gereğinin olmaması ve stop ettirme gibi bir sıkıntının olmaması nedeniyle sürücü kendini stres altında hissetmeden trafiğe daha çok dikkatini verebiliyor. Otomatik vitesli araba kullanmak oldukça kolay.

Yokuş yukarı araba nasıl kalkar?

Yokuşta kalkış yapabilmenizin en rahat yolu yarım debriyaj yaparak kalkmaktır. Ayağımızı yavaşça debriyajdan kaldırırken araç titremeye başlayacaktır. Araç gaza basmadan kendiliğinden ileri doğru hareket etmek isteyecektir. O anda gaza basarak aracı hareket ettirebilirsiniz.

Yokuş aşağı inerken frene basılır mı?

Yokuş İnişini Güvenle Tamamlamak İçin Öneriler Yokuş aşağı inerken düşük devirlere inilmeli ve fren mümkün olduğunca az kullanılmalı. Çünkü yokuş inerken dikkat edilecek en önemli nokta, hızın kontrol altında tutulmasıdır. Yokuş inerken motor freninden destek alınırsa daha sağlam sonuçlar elde edilir.

Otomatik vites nasıl bozulur?

Otomatik Şanzıman Neden Bozulur?

 1. -Vites geçişleri uygunsuz ve acemice yapılıyor olması.
 2. -Şanzıman yağının değişim zamanı geçmesi , yağ değişmemesi.
 3. -Aracın ilk kalkışları sert yapılıyor olması , ilk araba çalıştırıldığında motor ısınmadan HIZ yapmaya çalışması.
 4. -Şanzımanın periyodik bakımlarının yapılmaması.

Maybe you are interested in:

otomatik vites araba bosa atilir mi

Related searches

 1. Otomatik vites Araba Nasıl park Edilir
 2. Otomatik vites Araba Nasıl kullanılır
 3. Otomatik vites Araba Nasıl çalıştırılır
 4. Otomatik vites harfleri
 5. Otomatik vites harflerin Anlamı
 6. Otomatik vites Araba Kullanırken dikkat edilmesi Gerekenler
 7. Otomatik vites şeması
 8. Otomatik araba park halinde hangi viteste bırakılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu