Soru ve cevap

Opsiyonel ne demek?

Opsiyonel kelimesi herhangi bir durum ya da olgu karşısında kişinin isteğine bağlı olarak bırakılmış bir nevi açık kapıdır. Örneğin …

Opsiyonel özellik ne demek?

Opsiyonel kişinin isteğine bağlı olarak ekletmek istediği bir özellik anlamında kullanılmaktadır. Standart donanımlara sahip herhangi bir ürüne eklenmesini istediğiniz özellikler opsiyonel kavramı ile ifade edilmektedir.

Opsiyonel insan ne demek?

İlk anlamı: Kişinin tamamen isteğine ve tercihlerine bağlı olan.

Otelde opsiyonel ne demek?

Opsiyonlu rezervasyon, havayolunun belirlediği süreye kadar satın alınması gereken ve satın alınmadığı taktirde verilen süre sonunda otomatik olarak iptal olacak olan rezervasyondur.

Paket içeriği opsiyonel ne demek?

Opsiyonel donanımlarda araçlara yeni ekipmanlar eklenir ve ek ücret uygulanır. Anahtar teslim araçlarda firma, paket seçeneklerini kullanıcılara gösterir ve almak istedikleri paketlere uygun araçları sunar. Araçların bazılarında ekipmanlar opsiyonel bazılarında da boş paket içerisine dahildir.

Opsiyon Nedir örnek?

Opsiyon Nedir? Alıcısına, belirli bir finansal varlığı önceden belirlenmiş bir vadede, önceden belirlenmiş bir fiyattan, Alma (call) veya Satma (put) hakkı veren, satıcısına ise alma veya satma yükümlülüğü doğuran bir anlaşmadır.

Opsiyonel ne demek Ekşi?

optionalın ıkınılarak türkçeleştirilmiş hali. dilimizdeki karşılığı ihtiyarîdir.

Opsiyon nasıl alınır?

Opsiyon, sözleşmeye konu ürünü gelecekteki bir tarihte, bugün belirlenen bir fiyattan alma ya da satma hakkıdır. Belli bir ücret (opsiyon primi) karşılığında opsiyonu alan kişi, vade sonunda ürünle ilgili alış/satış kararını verecektir.

Opsiyon neden yapılır?

Beklenmedik fiyat dalgalanmalarına karşı yatırımcılara korunma imkanı verir. Finansal varlıkların diğer özelliklerinde meydana gelebilecek ve fiyatı olumsuz etkileyebilecek değişikliklere karşı korunma sağlar. Opsiyonlar, açığa satış stratejilerinde karşılaşılan riskleri azaltmak için kullanılabilir.

Opsiyonlamak ne demek anlamı nedir?

1. anlamı; seçenek. lakin bu anlam anlatılmak istenen ile tamamen alakasızdır. bu sebeple anlatılmak istenen aslında kelimenin ikinci anlamında yatmaktadır. 2. anlamı; satıcının bir malı ön ödeme yapan bir alıcı için belirli bir süreliğine ayırması.

Otelde karşılayan kişiye ne denir?

Otel, spa merkezi ve pansiyon gibi işletmelerde müşterileri karşılayan ve misafirlerin giriş çıkış işlemlerini yapan görevlilere resepsiyonist denir. İş ve görev tanımı aynı olduğu için karşılama hostesleri de resepsiyonist olarak çalışabilirler.

Otelde müşteri karşılayan kişiye ne denir?

Karşılama Elemanı Ne Demek? Büyük ofislerde, otellerde ve restoran gibi alanlarda gelen müşterileri karşılayarak bina içinde ulaşmak istedikleri noktaya kadar onlara eşlik eden, yönlendirmelerini yaparak işlemleri hızlandıran kişiye karşılama elemanı denir.

Otel shorta düştü ne demek?

Otel işlet- meciliğinde bu durum kısaca “otelin shorta düşmesi” olarak ifade edilmektedir. Shorta düşen bir otel işlet- mesi, kapasitesi tamamen dolduğu için, rezervasyon- larına uygun olarak gelen bazı konuklarına hizmet (oda) sunamaz hale gelmektedir.

Opsiyonel aktivite ne demek?

Opsiyonel aktiviteler ise, zaman ve aktivitenin ger- çekleştirilmesi için iyi tasarlanmış alanlar gerektiren aktivi- telerdir ve dolayısıyla fiziksel çevreye bağımlılığı en yüksek olan aktivite türüdür.

Opsiyon seçenek demek mi?

Türk Dil Kurumu üzerinde opsiyon kelimesi daha çok ‘seçenek’ anlamı üzerinden öne çıkıyor. Gündelik yaşam içerisinde hem sözlü hem de yazılı olarak seçenek ifadesi üzerinden opsiyon kelimesi kullanılabilmektedir.

Opsiyon caiz midir?

Opsiyon işlemleri de hem spekülatif yapılmaları, hem gerçekten alınıp satılan bir şeyin olmaması ve hem de opsiyon primi alınmasının meşrû görülmemesi sebebiyle dinen sakıncalıdır.

Opsiyonlar mısın ne demek?

Opsiyonlar; iki taraf arasında yapılan, belli bir tutar (opsiyon primi) karşılığında, belirli bir vadeye kadar (veya belirli bir vadede), bugünden belirlenen bir fiyat (kullanım fiyatı) üzerinden opsiyona dayanak teşkil eden bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi satın alma veya satma hakkı tanıyan alım satım …

Opsiyon türleri nelerdir?

Opsiyon Türleri Alım opsiyonu ve satım opsiyonu olmak üzere iki tür opsiyon bulunmaktadır. Alım opsiyonu: Sözleşmeyi alan tarafa belli bir vadeye kadar veya vadede, belirli bir miktarda bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi belirli bir kullanım fiyatından alma hakkı verir.

404 ne demek ilişki?

404 hatası aslında istenilen dosyanın ilgili web sitesinin server sisteminde bulunamadığı anlamına gelir. Diğer bir deyişle, aslında kullanıcı sunuya bağlanabiliyor ancak istediğini sonuca ulaşamıyordur.

404 ne demek Ekşi?

http protokolunde “file not found” hata mesajinin numerik kodu..

Boomer ne demek ekşi sözlük?

boomerlar. 1943 ve öncesinde doğmuş nesle verilen isim. bu neslin çocuklarına da baby boomer adı verilir. baby boomer bireyler 1944-1964 yılları arasında doğanlardır. 1965-1979 arası x kuşağı, 1980-1994 arası y kuşağı, 1995-2015 arası ise z kuşağıdır.

Opsiyon riski nedir?

Opsiyon satım işlemlerinde İhracatçının yükümlülüğünü yerine getirmeme riski garanti altına alınmadığından opsiyon satım sözleşmelerinde kredi riski bulunmaktadır. Banka bu risk karşılığında İhracatçıdan başlangıç teminatı ve gerekli durumlarda sürdürme teminatı talep eder.

Vanilya opsiyon nedir?

vanilya-opsiyon-nedir

Vanilya opsiyonlar, yatırımcılara belli bir finans enstrümanını, belli bir fiyattan alma ya da satma ve belli bir süre boyunca elinde tutma olanağı veren sözleşmelerdir.

Opsiyon adı nedir?

Opsiyon Latince bir terim olup tercih, seçim anlamına gelmektedir. Ekonomi dünyasında opsiyon sözleşmeleri herhangi bir varlığı belirli bir vadede ya da vadeye kadar belirli bir miktarda, belirli bir fiyattan alma ya da satma hakkı veren sözleşmelerdir.

Opsiyon stratejisi nedir?

Opsiyon stratejisi, yatırımcının bir ya da birden fazla opsiyon seçerek kendi yatırımcı profiline uygun bir risk-getiri grafiğine sahip bir opsiyon pozisyonu alması demektir.

Kelebek stratejisi nedir?

Kelebek stratejisi genelde fon yöneticileri gibi profesyonel yatırımcıların kullandığı ileri bir opsiyon stratejisidir. Kar-zarar grafiğinde kelebek kanadına benzer bir şekil oluştuğu için böyle adlandırılmıştır ve dört adet ayrı alım veya satım opsiyonuna girilerek gerçekleştirilir.

Opsiyon zaman ne demek?

Satıcı ve alıcının ticari faaliyetlerin gerçekleşmesi için birbirine verdikleri süreye opsiyon denir.

Opsiyonladım ne demek?

Opsiyonlandı Ne Demektir? Opsiyonlandı kısaca ‘satıldı’ anlamına gelmektedir. Örneğin, “bu araba Ali Bey’e opsiyonlandı” ifadesinde o aracın Ali Bey’e satılmış olduğu ifade edilebilir.

Maybe you are interested in:

ikonik ne demek?

Related searches

  1. Opsiyon Ne Demek
  2. Opsiyonel Adres Ne Demek
  3. Opsiyonel adres dökümanı Ne Demek
  4. Referans bilgisi opsiyonel Ne Demek
  5. Opsiyonlu Ne Demek
  6. Opsiyon Ne Demek TDK

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu