Blog

Motor Yağı & Şanzıman Yağı Değişimi Nasıl Yapılır?

Bir araba, birbiriyle etkileşime giren birçok hareketli parçadan oluşur. Mekanik bileşenlerin kusursuz çalışması için sürtünmeyi en aza indiren sıvılar gereklidir. Bunlardan bazıları, fren ve direksiyon sıvılarının yanı sıra hayati motor ve şanzıman sıvılarını içerir.

Yağ Değişimi Yapılan Parçalar Hangileridir?

Motor ve şanzıman, araba yağı değişiminin en önemli iki parçasıdır. Her ikisinde de benzer görevleri yapan yağlar, verimli ve sorunsuz araç performansı için son derece önemlidir. Bu nedenle kirlenen yağın kilometre ve zamana bağlı olarak düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

Motor Yağı Nedir? Ne Zaman Değiştirilir?

Motor yağları, hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi en aza indirmek ve bileşen korozyonunu önlemek için içten yanmalı motorlarda kullanılır. Bu yağlar yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır ve kategorilerine ve viskozite derecelerine göre farklılık gösterir.

Motor yağının kullanıma ve zamana bağlı olarak düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Kirlenmiş yağ soğutma işlevini yerine getiremez, bu da parçaların aşırı ısınmasına ve verimsiz çalışmasına neden olur. Daha ciddi durumlarda, motor bileşenlerinde aşınmaya ve motor arızasına neden olabilir.

Yağınızı ne zaman değiştireceğinizi merak ediyorsanız, yağınızı genellikle her 10.000 kilometrede bir ve yılda bir değiştirmeniz gerekir. Üreticinin tavsiye ettiği değiştirme süresi marka ve modele göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle motorda bir sorun olmadıkça aracın kullanım kılavuzunda yazan değerlere bağlı kalmanızda fayda var.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Motor yağının değiştirilmesi birkaç basit adımdan oluşsa da özenle yapılması gereken bir işlemdir. Bu nedenle düzenli bakımlar yetkili profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Motor yağı aşağıdaki gibi değiştirilir:

 • Yağın akışkanlığını sağlamak için motor normal sıcaklıkta 3-4 dakika çalıştırılır.
 • Motor kapatıldıktan sonra yağın yaklaşık 5-10 dakika soğumasını bekleyin.
 • Araç kriko yardımıyla kaldırılır ve altındaki motor yağ karterinin tapası çıkarılır.
 • Kullanılmış yağı depolamak için yağ karterinin altına bir kap yerleştirin.
 • Eski yağ tamamen boşaldıktan sonra yağ filtresini değiştirin.
 • Yeni yağ filtresini takmadan önce içine ve contasına biraz yeni yağ dökün.
 • Filtre değişimi tamamlandıktan sonra eski tahliye tapasını yerine takın.
 • Araç krikodan indirilir ve düz bir yüzeye yerleştirilir.
 • Aracın markası ve modeli için depoya yeni yağ eklemek için huniyi kullanın.

Şanzıman Yağı Nedir? Ne Zaman Değiştirilir?

Motor gibi şanzımanın da sorunsuz ve sorunsuz çalışması için viskoz yağa ihtiyacı vardır. Şanzıman yağı, iç parçaları yağlar, birbirleriyle temas eden parçaların ısınmasını ve aşınmasını önler. Geleneksel motor yağlarından ayırt etmek için genellikle kırmızı veya yeşil renkte üretilir.

Şanzıman sıvısının düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde şanzımandaki yataklar ve dişliler arasındaki kirlenmiş yağ ciddi ve maliyetli arızalara neden olabilir. Çoğu üretici, manuel şanzımanlı araçlar için her 100.000 kilometrede bir şanzıman yağının değiştirilmesini önerir. Aynı şekilde otomatik şanzımanlı araçlarda şanzıman yağının her 600.000 ila 100.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekir.

Şanzıman Yağı Nasıl Değiştirilir?

Şanzıman yağı değişimi sıklıkla gerekli bir işlem değildir, bu nedenle çoğu sürücü bunun nasıl yapılacağını bilmek için yeterli bilgiye sahip değildir. Şanzıman yağını ilk kez değiştiren sürücülerin sektördeki bir profesyonele başvurmaları gerekmektedir.

Şanzıman yağını aşağıdaki gibi değiştirin:

 • Kirli yağı boşaltmak için araç bir kriko yardımıyla kaldırılır.
 • Aracın altında bulunan şanzıman yağ karterinin konumunu tespit edin.
 • Tahliye tapasını sökmek için bir lokma anahtar kullanın.
 • Cıvataları çıkardıktan sonra, kirli yağı boşaltmak için karterin altına bir kap yerleştirin.
 • Yağı boşalttıktan ve tapayı temizledikten sonra tapayı takın ve iyice sıkın.
 • Şanzımanın üst tarafında bulunan yağ tapası lokma anahtar ile açılır.
 • Şanzıman yağlama haznesine kolay ulaşılamadığı için ince bir hortum ve huni yardımıyla şanzımana yeni yağ enjekte edilir.
 • Doldurma işlemi tamamlandıktan sonra temiz tanktaki tapayı tekrar takıp sıkın.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu