Blog

Motor Hacmi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Motor hacmi, aracın silindirlerinden geçebilen yakıt-hava karışımının toplamıdır. Sürücüler yeni bir araba almadan önce eğlence sistemlerinden bagaj hacmine kadar birçok detaya bakıyorlar. Ancak araç seçiminde donanım kadar sürüşü etkileyen özellikler de önemli rol oynuyor. Araç performansını, yakıt ekonomisini ve değerini etkileyen motor hacmi bu özelliklerden biridir.

Motor hacmi genellikle santimetreküp (cc) olarak ifade edilir, ancak litre olarak da yuvarlanarak tanımlanabilir. Örneğin 1580 cc hacimli bir motor 1,6 litre olarak ifade edilir.

Otomobiller motor hacmine göre büyük motorlar ve küçük motorlar olarak ikiye ayrılır. Küçük motorlar genellikle 1 litre ile 1,9 litre arasında bir hacme sahiptir. 2,0 litre ve üzeri motor hacmi, büyük hacimli motor olarak tanımlanır. Küçük hacimli motorlar kısa mesafe ve şehir içi sürüşte daha verimli performans sağlarken, büyük hacimli motorlar daha fazla güç ürettikleri için ticari araçlarda ve yüksek performanslı araçlarda kullanılmaktadır.

Motor Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Motor hacmi, her silindirin hacim değerlerinin toplamını temsil eder. Örneğin, 1.4 litrelik 4 silindirli bir motor, silindir başına yaklaşık 350 cc hacim değerine sahiptir. Motor hacmi basit matematikle elde edilirken, silindir hacmi hesabında daha teknik bir formül kullanılmaktadır.

Motor Silindir Hacmi Nedir?

Motor boyutu söz konusu olduğunda, motor hacmi ve silindir hacmi kavramları sıklıkla karıştırılmaktadır. Artık motor hacmi hakkında bir fikriniz olduğuna göre, silindir hacmi nedir sorusunun cevabına geçelim.

Motor pistonu, krank mili döndükçe doğrusal olarak yukarı ve aşağı hareket eder ve hava-yakıt karışımı yanma odasına enjekte edilir. Yanma çevrimi sırasında pistonun silindir içinde süpürdüğü alana motor hacmi denir. Motor hacmi ayrıca, alt ölü nokta ile üst ölü nokta arasındaki piston tarafından süpürülen alan olarak tanımlanır. Hesaplanan hacim değerleri santimetreküp (cc) olarak ifade edilir.

Motor Silindir Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Silindir hacmi nasıl hesaplanır sorusunun cevabı basit bir matematiksel formülde gizlidir. Motor silindir hacmini hesaplamak için Pi sayısı, silindir çapı ve strok mesafesi kullanılır. Silindir hacmi, bu değerlerin dört ile çarpılmasıyla elde edilir. Bu formülde, strok mesafesi, piston silindir içinde hareket ederken alt ölü nokta ile üst ölü nokta arasındaki mesafeyi temsil eder. Bu noktada silindir hacim formülünde kullanılan değerlerin santimetre cinsinden olduğunu belirtmekte fayda var.

Motor Hacmi Yakıt Tüketimini Etkiler Mi?

Bir aracın yakıt tüketimini etkileyen birçok değişken ve sabit faktörden söz edilebilir. Yakıt ekonomisinde değişmeyen faktörler arasında tork ve beygir gücünün yanı sıra motor boyutu da önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü motorun çalışması için gerekli olan yakıt-hava karışımı miktarı silindir hacmi ile doğru orantılı olarak artar. Bu, daha büyük kapasiteli motorlar için daha yüksek yakıt tüketimi anlamına gelir.

Daha büyük motor daha az yakıt tasarrufu sağlarken performans açısından daha iyi sonuçlar alır. Öte yandan, daha küçük motorlar daha iyi yakıt verimliliği ve daha düşük performans sunar. Ancak, büyük bir motor hacmi her zaman optimum performans anlamına gelmez. Çünkü mevcut teknoloji ile küçük motorlu arabalardan yakıt verimliliği, daha iyi beygir gücü ve tork avantajları elde edilebilmektedir. Turboşarj sistemi sayesinde küçük motor, daha büyük kapasiteli rakiplerine göre daha iyi bir konumda.

Motorun boyutu da araç vergilendirmesinde önemli bir rol oynar. Türkiye’de uygulanan motorlu taşıtlar vergi sistemine göre aynı yaştaki otomobiller arasında en düşük vergiyi 1300cc ve altındaki motorlar ödüyor. En yüksek vergi oranı, 4001 cc ve daha büyük motorlara sahip otomobiller için geçerlidir.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu