Blog

MAP Sensörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Araç sistemlerinde pek bilinmeyen birçok farklı bileşen bulunmaktadır. Ancak bu bileşenlerin her biri aracın sorunsuz çalışması için çok önemlidir. Araçlarla ilgili birçok kişi bunu bildiğinden, farklı araç parçalarına da aşina olmak isteyebilirler. Bu yazımızda pek bilinmeyen ancak çok önemli görevleri olan mutlak basınç sensörlerinden bahsedeceğiz. Merak ettiklerinizi metnin devamından öğrenebilirsiniz.

Mutlak Basınç (MAP) Sensörü nedir?

Mutlak basınç sensörü, emme manifoldundaki emmeyi algılayan bir bileşendir. Adı İngilizce’den gelen MAP’dir. İngilizce’de “manifold mutlak basınç” olarak adlandırılır. Bu terime göre MAP olarak da kısaltılır, genellikle bu şekilde temsil edilir. Motor yükünün algılanmasını sağlayan çok önemli bir bileşendir. Vakum miktarını algılayan kısım bu değere göre bir sinyal yayar. ECU olarak da bilinen motor kontrol ünitesi, ateşleme ve yakıt enjeksiyon sistemlerini ayarlamak için mutlak basınç sensöründen gelen bilgileri kullanır. Bu nedenle mutlak basınç sensörü ateşleme adımının çok önemli bir parçası olarak öne çıkıyor.

MAP Sensörü Nasıl Çalışır?

MAP, Manifold Mutlak Basınç Sensörü olarak da bilinir. Normal bir basınç sensöründen farklıdır, çünkü sadece emme manifoldunda oluşan basıncı ölçer. Araç hareketsizken özel bir görevi yoktur.

Motor çalışırken birçok farklı sistemin devreye girdiği bilinmektedir. Piston tarafından üretilen emme havası nedeniyle emme manifoldunda bir vakum hareketi meydana gelir. Bu vakum, motor tam gazda çalıştığında, yani gaz kelebeği sonuna kadar açıldığında sonunda sona erer. Bu durumda, emme manifoldunda ek basınç yoktur. Başka bir deyişle, emme manifoldundaki hava basıncı, dışarıdaki havanın basıncına eşittir.

Motor rölantideyken emme manifoldundaki vakum hareketi çok güçlüdür. Bu hareket, araç yavaşlarken de gözlenir. Mutlak basınç sensörü, motorun hareketine bağlı olarak emme manifoldundaki bu basınç değişikliklerini de algılar. Ayrıca ateşleme zamanlamasını ve yakıt enjeksiyonunu belirlemek için elde edilen bilgileri kullanır.

MAP Sensörü Arıza Belirtileri

MAP sensörü, tüm araba parçaları gibi arızalanabilir. bu durumda:

  • Araçta rölanti anormalliği gözlemlendi. Rölanti arızaları, ateşleme gecikmeleri, hız dalgalanmaları vb. gibi titreşimler gözlemlenebilir.
  • Araç aniden yavaşlayabilir ve hızlanabilir. Motorun basınç dengesi bozulduğunda kontrol sorunları ortaya çıkabilir.
  • Ateşleme sistemine yanlış bilgi gönderileceğinden aşırı ateşleme veya kuru yakıt yanması gibi sorunlar meydana gelebilir.
  • Ateşleme zamanlaması ve yakıt enjeksiyon sorunları, performansın düşmesine ve yakıt tüketiminin artmasına neden olabilir.

Bujiler, yakıt enjeksiyon sorunları nedeniyle çok kirlenebilir veya hasar görebilir.

Bunlardan birini gözlemlerseniz, yetkilendirme servisine erişerek sorunun kaynağını kesinlikle tespit edebilirsiniz.

Mutlak Basınç Sensörü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mutlak Basınç Sensörü Arıza kontrolü Nasıl Yapılır?

Mutlak basınç sensörü ile ilgili sorunları tespit etmek için uzman yardımı almanız önerilir. MAP sensör kontrolü çok önemli bir parçadır ve yetkili personel tarafından yapılması çok önemlidir. Bu nedenle araçta bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ancak mutlak basınç sensörünün arızalı olup olmadığından emin değilseniz size en yakın yetkili servise başvurabilirsiniz. Burada sorun giderme yardımı aramanız önerilir.

Mutlak Basınç Sensörü Tam Olarak Nerededir?

Yeni nesil araçların çoğunda MAP, burada bir sonda şeklinde emme manifolduna vidalanmıştır. Üzerindeki prizler kullanılarak kablo bağlantıları yapılabilir. Bazı motor tasarımlarında, lastik bir hortum aracılığıyla emme manifolduna dışarıdan bağlı olarak görülebilir.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu