Blog

Manifold Nedir? Egzoz Manifoldu Nedir? Ne İşe Yarar?

İçten yanmalı motorların çalışması için havaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle araçlarda hava akışını kontrol eden, havanın motora girmesini sağlayan ve kirli havayı dışarı atan sistemler bulunur. Genellikle manifold olarak adlandırılan bu sistemlerde, bazı parçaların kendi özel görevleri vardır.
Bir şeyler ters giderse doğru eylemi yapabilmeniz için bu sistemlerin nasıl çalıştığını ve parçalarını anlamak önemlidir. Peki bahsettiğimiz bu sistemlerin ana parçalarından biri olan manifold ne işe yarar ve nasıl anlaşılır bir soru şimdi o noktalardan bahsedelim.

Manifold Nedir?

Manifold, diğer borularla birleştirilmiş tek bir boru olarak bilinen bir boru sistemidir. Araç bileşenlerinde farklı tipte manifoldlar vardır. Bunlardan en önemlileri emme ve egzoz manifoldlarıdır. Emme manifoldu, motora giren havanın motora iletilmesinden sorumludur. Yanma işleminden sonra egzoz manifoldu devreye girer.

Egzoz Manifoldu Nedir?

Egzoz manifoldu, motordaki yanma gazlarının dışarı atılmasını sağlayan bileşendir. Silindir içindeki gaz çıkış manifoldu olarak da tanımlanabilir. Egzoz manifoldları genellikle yüksek egzoz sıcaklıklarına dayanabilen dökme demir alaşımlarından yapılır. Alternatif olarak paslanmaz çelik egzoz manifoldu da kullanılır.

Egzoz Manifoldu Ne İşe Yarar?

Egzoz manifoldu bir tür tahliye parçasıdır. Motor içerisindeki yakıtın yanması sonucu oluşan atık gazı motorun içinden uzaklaştırmakla görevlidir. Motor içerisinde biriken pis hava emme manifoldu tarafından emildikten sonra egzoz manifolduna aktarılır. Bu sistemde kirli havayı araç içerisinden alarak dışarıya salar. Tabii, yeni nesil araçlarda bu kirli hava bir filtre sisteminden geçer ve dışarıya öyle verilir. Ama aracın modeli ya da yaşı ne olursa olsun egzoz manifoldunun görevi aynıdır. Bu sistem motorun daha verimli ve etkili çalışmasını sağlar.

Manifold Arızası Nasıl Anlaşılır?

Rıza genellikle kullanıma dayalıdır. Bu durumları önlemek için manifold bakımı ve manifold temizliği yapmanız gerekir. Arızaları önlemek için aracınızı takip etmek ve en iyi konumda tutmak önemlidir. Manifold arızasını anlamak söz konusu olduğunda, iki farklı sisteme bakmak gerekir.

Manifold yüzeyi bozulması, manifold conta arızası vb. sorunlar bu sistem için geçerlidir. Aşırı sıkmayı veya yanlış sıkmayı önlemek için manifold conta arızalarını nasıl tespit edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Aracın manifold arıza sisteminin bazı belirtileri de vardır. Bu belirtiler;

Rölanti Dalgalanması

Manifold sızıntılarından kaynaklanan egzoz gazları, araç rölanti hızında belirli dalgalanmalara neden olabilir.

Egzoz Kokusu

Egzoz manifoldu patlarsa egzoz kokusu aracı doldurabilir. Kaputun altında bulunan bir egzoz manifoldu egzoz gazlarını çeker. Egzoz gazı kabin havalandırma sistemi ile araca doldurulabilir. Egzoz gazındaki zehirli gazlar sürücüyü ve yolcuları olumsuz etkileyebilir.

Aracın Sesli Çalışması

Bu arıza, egzoz manifoldu arızalandığında manifold contasındaki bir sızıntıdan kaynaklanır. Havalandırılamayan egzoz sistemleri araç çalıştırıldığında ekstra gürültüye neden olabilir.

Aracın Geç Stop Etmesi

Manifold conta arızası nasıl anlaşılır, emme manifoldunda kaçak varsa araç geç park edilir. Motora giren düzensiz hava sistemi, ateşleme durumunda düzensiz ateşlemeye neden olur.

Aracın Çekiş Gücünde Düşme

Bir emme manifoldu arızası durumunda, yanma odasına düzensiz hava girer. Bu tarz hava girişi ile araç ani hızlanma gibi durumlarda yeteneğini kaybeder. Sabit hızda güç de zamanla azalır.

Motordan Islık Sesi Gelmesi

Bu çok yönlü ses bir ıslığa benzer. Bu, sızıntı alanından yanma odasına hava çeken hatalı bir emme manifoldundan kaynaklanır. Araç hareket halindeyken kaputu açarsanız bu arızayı turbo kaçağından ayırt edebilirsiniz.

Arızalar birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Manifold conta arızalarının nasıl tespit edileceğini öğrenmek için aracınızda belirli testler yapmanız gerekebilir. Oto Servis alanında en iyi hizmeti sunmaktadır. Otolye, araç servisi alanında sizlere profesyonel sistemler sunmakta ve tüm hizmetleri en iyi şekilde sunmaktadır. Araç hizmetlerimizden adresinize en yakın araç hizmetini seçebilir veya sistemimiz üzerinden dilediğiniz araç hizmetini seçebilirsiniz. Servis ücretleri için araç servisimizi arayabilir ve ücretsiz fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Manifold arızalarının en iyi tespiti için emme ve egzoz manifoldlarına yağ uygulanabilir. Bu yağı emme manifolduna uyguladıktan sonra egzozdaki duman normalden farklıdır, yani emme manifoldu arızalıdır. Egzoz manifolduna sürülen yağ, manifold yüzeyindeki hava ile karışırsa kaçak olduğu anlaşılır. Bunu kendin yapmak istemen doğal bir süreç. Ancak, bir hata araçta daha fazla arızaya neden olabilir. Bu nedenle, her zaman profesyonel yardım almalısınız.

Manifold Tamiri

Manifold tipine bağlı olarak farklı şekillerde değiştirin. Genel olarak, bir sızıntı durumunda manifold tamiri kolay bir süreç değildir. Onarım yerine aracın egzozunu veya emme manifoldunu değiştirin. Bu değişiklikler sırasında profesyonel bir oto servisinden yardım almalısınız.

Egzoz Manifoldu Değişimi

Değiştirme işlemi için öncelikle manifold arızasının tamamen çözülmesi ve hataların tespit edilmesi gerekir. Sorun egzoz manifoldundan kaynaklanıyorsa, yapılacak ilk şey araç servisine hasar kontrolü yaptırmaktır. Manifold tamiri mümkün olmadığından, conta hasarlıysa çıkarın ve yeni bir egzoz manifoldu ile değiştirin. Manifold sistemi kaymaz malzeme ile güçlendirilmiştir.

Emme Manifoldu Değişimi

Egzoz manifoldundan ziyade emme manifoldundan kaynaklanan bir arızada, önce manifoldun yerini ve tipini belirleyin. Egzoz manifoldunun aksine, emme manifoldu değişmez. Bunun yerine manifold temizliği yeterlidir.

Hasar tespit edildikten sonra müdahale etmeden önce gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun. Hava filtresini çıkarın ve manifolda giden tüm boruları çıkarın. Ardından çıkarılan manifoldu temizleyin ve temizlenen manifoldu tekrar takın.

Manifold Nasıl Sökülür?

Motor sağlığı, manifold sisteminin düzgün çalışmasına bağlıdır. Bu nedenle manifoldun zamanla demonte edilmesi ve temizlenmesi gerekir. Ancak bir manifoldun nasıl söküleceği konusunda bilginiz olsa bile bu işlemleri profesyonellere bırakmalısınız. Manifoldu sökerken sıcaklığa dikkat edin. Motor sıcakken araçtaki hiçbir ürüne veya manifolda dokunmamalısınız. Yüksek sıcaklıklarda çıkarılan manifoldlar sızıntılara neden olabilir.

Manifoldun nasıl çıkarılacağı için önce contanın çıkarılması gerekir. Ancak demontaj sırasında dikkatli olunmalıdır. Contayı çıkardıktan sonra tüm bağlantıları sökün ve manifoldu çıkarın. Bu işlemler sırasında çok dikkatli ve titiz bir çalışma yapılmalıdır. Manifoldu yeniden takarken eski manifold contasını kullanmayın. Bu contalar işlevini yitirdiği için manifoldun tabanına tutunmamasına ve zamanla sızıntılara neden olabilir.

Manifold Temizliği Ne İşe Yarar?

Manifold sistemleri kullanım ve bakım ihtiyacı nedeniyle zamanla yorulur. Genel olarak konuşursak, egzoz manifoldları için çok sayıda manifold temizleme işlemi yoktur. Ancak emme manifoldu, düzenli temizlik gerektiren sistemlerden biridir. Aracın bakım ve temizlik sürecine müdahale edebilirsiniz.
Ancak çok yönlü yıkamada demontaj işlemi olduğu için oto serviste yaptırmanız daha doğru olacaktır. Tipik olarak, birçok temizleme işlemi için basınçlı su sistemleri ve bazı durumlarda özel kimyasallar kullanılmaktadır.

Manifold Kaçağı Yakıtı Etkiler mi?

Egzoz manifoldunda bir sorun varsa motorun verimi düşecektir. Bunun farkında değilseniz ve gerekli bakımları yapmazsanız motor istenilen hıza ulaşmak için daha fazla hava çekmeye çalışacaktır. Bu da yakıt kullanımını artırır. Ancak motora giren hava verimli kullanılmadığı için artan yakıt tüketiminde dahi motor istenilen seviyede çalışamaz.
Yani bu durumda normalden daha fazla yakıt tüketen ancak daha az verimli çalışan bir aracı tek başınıza kullanabilirsiniz. Yeni nesil düşük yakıt tüketimli araçların taleplerini karşılamak için Toyota modellerini inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Manifold bozulursa ne olur?

Emme manifoldu ve bu boru sistemine bağlı olan gaz kelebeği, EGR valfi ve turbo kompresörü gibi parçalar zaman içerisinde kirlenir. Çünkü yanan hava içerisinde bulunan karbon partikülleri zamanla parçalara yapışır ve bu da aracın performansının düşmesine yol açabilir.

Manifold nedir ne zaman değiştirilir?

Uzun süredir temizlenmeyen veya değiştirilmeyen emme manifoldunun içinde genellikle sakızımsı yapışkan bir kurum oluşur. Eğer yapı olarak iyi durumda ve üzerinden çatlak kırık vs yoksa tekrar kullanıma müsait durumdaysa emme manifoldu temizliği yeterli olacaktır. Değilse değiştirilmesi gerekebilir.

Kaç çeşit manifold vardır?

Tek bir borunun birden çok boru ile birleşmesine manifold denilmektedir. Manifold motorlu araçlarda kullanılan bir sistemdir. İki çeşit manifold bulunmaktadır. İlk manifold emme manifoldu iken ikinci manifold ise egzoz manifoldudur.

Manifold tamiri ne kadar?

Genel olarak manifold fiyatları 500 TL- 5.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Manifold neden arıza yapar?

Egzoz Manifoldu Arıza Belirtileri Nedir? Araç içerisinde her parça gibi egzoz manifoldunda da arızalanmalar meydana gelmektedir. Aracın kullanımına bağlı olarak zaman içerisinde genleşmeler ve büzüşmeler meydana gelmektedir. Bu durum genel olarak motorun ısıtılması ya da soğutulması ile meydana gelmektedir.

Manifold hava kaçağı nasıl anlaşılır?

Motor rölantide iken tıslama, ıslık çalma gibi sesler geliyor olabilir. Motorun durması çok yavaş gerçekleşebilir. Veya, aracın ateşlemesini kapattığınızda, bir süre daha çalışmaya devam ediyor olabilir. Bunların hepsi emme manifoldu sızıntısı belirtileri olabilir.

Emme manifoldu su kaçırır mı?

Manifold Contası Kaçakları Emme manifoldu, yakıt enjeksiyon sistemine sahip otomobilinizde silindirlere hava besleyen parçadır. Emme manifold contası da bu parçada hava sızıntısını engeller. Ayrıca yağ ve soğutma suyunun motor bloğundan sızıntısını da engeller.

Manifold contası neden yanar?

Yüksek ısıya maruz kalma ve egzoz geri basıncı conta malzemesini yakabilir, sıcak egzoz gazlarını ve gürültüyü motor bölmesine sızdırabilir. Böyle bir durumda egzoz manifoldu contası değiştirilmelidir.

Manifold contası neden değişir?

Bu kauçuk, yağ veya diğer kirletici maddelere maruz kalma nedeniyle zamanla yıpranabilir ve bu da bir sızıntıya neden olabilir. Bu olduğunda, contalar değiştirilmelidir.
 
Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu