Blog

Lokal Boya Nedir?

Günlük yaşamda araçlar birçok farklı şekilde hasar görebilir. Bazıları çok ciddi müdahale gerektirirken bazıları bir dokunuşla ortadan kaldırılabilir. Özellikle kalabalık şehirlerde, yol kenarlarında veya kalabalık otoparklarda bir aracın diğerine çarpması sonucu boya dökülmesi olağan bir durumdur. Bu, herhangi bir aracın yanından geçerken de aracın farkında olmadan çizilmesine neden olabilir. Bu durumda aracın boyanması gerekebilir. Bu noktada yerli boya türlerinden yardım alınabilir.

Araçlarda Lokal Boya Nedir?

Spot boya, sadece boyanması gereken alanların boyanmasına verilen isimdir. Birçok yerde görünebilir. Bu işlem sırasında vücudun herhangi bir nedenle zarar görmüş, renk veya yapıda hasar görmüş kısımları boyanır.

Lokal Boya Nasıl Yapılır?

Hasarlı kısım topikal boya müdahalesi ile onarılabiliyorsa, bu kolaydır. Bu noktada yetkili servis gerekli işlemleri araca uygulayarak topikal boyama işlemini tamamlar. Lokal boyama proseslerinin yetkin ve eğitimli personel tarafından belirlenmesi çok önemlidir. Tecrübesiz ve bilgisiz kişilerce yapılan boyalar araca zarar verebilir. Bu durumda aracın imajı ve değeri sorunlu olur ve düşebilir. Bu nedenle herhangi bir nedenle topikal boyama yapılması gerekiyorsa yakınınızdaki yetkili servise başvurmanız tavsiye edilir. Yetkili servis uzmanı aracı muayene edecek ve yerel boya uygulamasını tamamlamak için gerekli adımları izleyecektir.

Lokal Boya Nasıl Anlaşılır?

Bir araçta boyanın cinsini ve kalınlığını ölçen çeşitli cihazlar vardır. Bu cihazlar topikal boya tespiti için kullanılabilir. Topikal boyalar genellikle gözle hemen görülmez. Doğru bilgi için mutlaka uzman yardımı almak gerekir. Bu aşamada araç için yetkili servise başvurulabilir. Burada da boya kalınlığı ölçen makineler, nokta boya denetimlerinde yetkili personele destek olabilir.

Lokal Boya Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Lokal Boya Aracın Değerini Düşürür mü?

Küçük bir alana uygulanan spot boya aslında aracın değerini düşürmez. Ama nihayetinde aracı satın alan kişinin bu noktada zarar gördüğünü bilmek fiyatı olumsuz etkileyebilir. Her şey hasarın boyutuna ve topikal olarak boyanmış parçalara bağlıdır.

İkinci El Araçlarda Lokal Boyanın Önemi Nedir?

Spot boya bazen araç değerini düşürebilir. Bu nedenle ikinci el satışlarda biraz daha düşük fiyat gerekebilir. Ancak küçük bir hasarın büyük bir etkisi olmayacaktır. Ancak, araç satın alan birinin kaportada hasar veya kısmi boya olup olmadığını bilmesi etik açıdan önemlidir.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu