Blog

Lastik Hız Endeksi Nedir?

Yeni lastik satın alırken ister yaz lastiği ister kış lastiği olsun teknik özellikleri dikkate alınmalıdır. Çünkü bir lastiğin performansını ve bir araca uygunluğunu belirleyen birçok faktör vardır. Şu anda lastik yan duvarındaki referans bilgiler sürücüye yardımcı olabilir. Lastik yanaklarındaki kabartmalı ifadeler, lastik sırtı genişliği ve jant boyutu gibi boyut bilgilerinin yanı sıra lastik hızı ve yük endeksini içerir.

Örneğin, 215/45/R17 94H bilgisi olan bir lastikte, H harfi hız endeksini temsil eder. Hız endeksi harflerle gösterilir ve lastiğin güvenle kullanılabileceği maksimum hızı belirtir. Her harfe karşılık gelen maksimum hız değeri lastik hız indeks tablosunda görülebilir. Tabloya göre, lastik hız endeksi H olan bir otomobil, 210 km/s hız sınırını aşmamalıdır. Diğer yaygın hız metrik değerleri aşağıdaki gibidir:

  • T, 190 km/s
  • U, 200 km/s
  • H, 210 km/s
  • V, 240 km/s
  • Z, 240+ km/s

Lastik yükü ve hız indeks değerleri önemli bir parametre olsa da sürüş tarzını buna göre yönlendirmek her zaman doğru olmayabilir. Çünkü lastik hız endeksi, otoyoldaki maksimum hız sınırını göstermez. İndeks değerleri laboratuvar simülasyonları ile belirlenmiş olsa da lastiğin gerçek kapasitesini etkileyen faktörler göz ardı edildi. Lastiğin ulaşılabilir maksimum hızda ne kadar şişirildiği, yol sıcaklığı ve lastik sırtının yaşı ve durumu da rol oynar.

Lastik Yük Endeksi Nedir?

Lastik seçiminde dikkate alınması gereken bir diğer değer de lastik yük indeksidir. Lastik yük hız endeksinin birbirini etkileyen bir değer olduğunu şu aşamada belirtmekte fayda var. Çünkü lastik yük indeksi, lastik hız indeksi tarafından belirlenen maksimum hızda sürüş sırasında lastiğin taşıyabileceği maksimum yükü temsil eder.

215/45/R17 94H bilgisine sahip lastikler için hız endeksinden önceki 94 sayısı lastik yük endeksini temsil eder. Değer, iki veya üç alfanümerik ile temsil edilir ve Lastik Yükü ve Hız İndeksi tablolarındaki farklı yük kapasitelerine karşılık gelir. Tabloya göre, yük endeksi 94 olan bir lastik, en yüksek hızda maksimum 670 kg ağırlık taşıyabilir. Bu değer lastik sayısı ile çarpıldığında aracın kendi ağırlığı dahil taşıyabileceği maksimum yük kapasitesini elde edersiniz.

Araç üreticisinin önerdiğinden daha yüksek yük endeksine sahip bir lastiğin seçilmesi, çeşitli avantajlar ve dezavantajlar getirir. Daha yüksek araç rüzgar dengesi, direksiyon hareketlerine daha duyarlı bir sürüş, daha iyi viraj alma ve sportif sürüş sırasında daha güvenilir kontrol, yüksek yük endeksinin avantajları arasındadır. Ancak bunun yüksek maliyet, kötü sürüş konforu ve yakıt tüketimini artıran yüksek yuvarlanma direnci gibi dezavantajları da vardır.

Lastik Seçiminde Hız Endeksi Önemli Midir?

Lastik hız indeksi, ebat bilgisi gibi lastiğin fiziksel özelliklerini ifade edemediği için genellikle gözden kaçar. Ancak lastik hız indeksinin önemli olup olmadığını merak eden herkes, lastik seçiminde bu değerin çok önemli olduğunu bilmelidir. Lastik hız endeksi, aracın üst hız sınırından yüksek olmalıdır. Geliştirilmiş hız endeksi, lastiklerin hızlanma, frenleme ve yüksek hızlı viraj alma konusunda daha iyi başa çıkabileceği anlamına gelir. Aynı zamanda yakıt verimliliğini de artırır.

Ancak yine de seçimin araç üreticisi tarafından belirlenen sınırlar içinde yapılması gerekiyor. Çünkü önerilen talimatlara uymayan lastiklerin kullanılması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Örneğin yanlış seçilmiş bir lastik, direksiyon hareketlerine farklı tepki vererek sürüşü tehlikeye atabilir veya olası bir kaza durumunda sigorta şirketi yanlış lastik hız endeksine göre ödeme yapmayı reddedebilir.

Benzer Başlıklar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu