Soru ve cevap

Kış lastiği önemi?

Kış lastiği olmazsa ne olur?

Aralık ve Ocak aylarında kış lastiği kullanmak için doğru zaman olarak tercih edilmektedir. Kış lastiği kullanmak için illa ki kar yağışı beklemek gerekmez. Kar lastikleri diye de bilinen kış lastikleri sadece kar yağdığında değil hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğünde takılması güvenli sürüş için önemlidir.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başladı. 1 Nisan 2022’de sona erecek kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç sürücülerine ise 846 lira tutarında ceza kesilecek.

Kış lastiği neden önemli?

  • Suda kayma riski daha azdır.
  • Gizli buzlanma veya görünür durumdaki buzlanmalarda kayma riskini azaltır.
  • Çamur ve kar sularıyla direkt savaşır. Daha iyi yol tutuşu sağlar.
  • Islak yollarda %10, karlı yollarda %20 daha kısa fren mesafesi sağlar.
  • Zorlu hava koşullarında üst düzey güvenlik sağlar

En iyi kiş lastiği özellikleri nelerdir?

Kış lastiklerinde de kaliteli ve belirtilen özelliklere uygunluk göz ardı edilmemelidir. Kar lastiklerinin fiyatı normal lastiklere oranla artmakta ve bu da sürücüler için sorun teşkil etmektedir. Ancak can ve mal güvenliği göz ardı edilmeden özellikli kış lastiği kullanmak trafikte büyük önem taşır. Peki nedir “en iyi kış lastiklerinin ”özellikleri;

  • Diş derinliği fazla oran kış lastikleri daha güvenli yol tutuşu sağlar.
  • Deseni daha az olanlar tercih edilmelidir,
  • Kış lastiklerinin sırt deseninde kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli yapısı olmalıdır.

Kiş lastiği fiyatlari ne kadardir?

Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri yukarıda anlattık. Tasarruf yapalım derken güvenlik sağlamayan kış lastik kullanımı yapmamaya da özen göstermek gerekir. Güncel kış lastiği fiyatları 2019 yılı itibariyle, Türkiye’de en çok satılan 205 55 R16 lastiklerinin günümüz fiyatı 450 TL’den başlamaktadır. Rakamlar 16 inç boyutundaki yerli lastiklerinin bu yılki fiyatlarının %40 daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yaz ve kış lastikleri olarak iki set lastikleriniz olduğu takdirde doğru lastikleri doğru mevsimde kullanarak lastiklerinizin ömrünü uzatarak tasarruf edebilirsiniz. Siz siz olun, ne canınızı ne malınızı tehlikeye atın. Ucuz ve kalitesiz lastik alarak kış lastiği kullanmanın önemini tam olarak yerine getirmiş sayılmazsınız. Unutmayın, canınız her şeyden kıymetli.

Kış lastiği yoksa ne kullanılır?

kış-lastiği-yoksa-ne-kullanılır

Çünkü bazı zamanlarda yollarda kış lastikleri yeterli olamayabiliyor. Kış lastiklerinin yetersiz olduğu boyuttaki kar ve buz olduğu zamanlarda (Uludağ, Kartepe yolları vs.) zincir takmanız gerekiyor. Sadece kış lastiğine güvenirseniz, trafik polisi kontrolünde ceza yemeniz olası bir durum.

Yaz lastiği karda kayar mı?

Yaz lastikleri, kış lastiklerinden daha düşük yuvarlanma direncine sahiptir. Bu, gürültü seviyesini azaltırken verimliliği ve yol tutuşunu iyileştirir. Ancak bu performans lastiklerinin sırtı, buz ve karda işlevini yerine getiremez. Kış mevsiminde yaz lastiklerinin hızlanma performansı düşüktür.

Kış lastiği yazın kayar mı?

Kış lastikleri, yaz aylarında hem yumuşak hamurları nedeniyle kayma gibi sorunlara hem de genlerinde olan tutunma eğilimi nedeniyle fazla yakıt tüketilmesine neden olur. Bu durum daha fazla karbon salınımı yapılmasına ve çevreye normalden daha fazla zarar verilmesine de yol açar.

Kış lastiği aracı yorar mı?

Yakıt tüketimi artar Bunun sonucu olarak lastikler dönerek aracın hareket etmesini sağlar. Yaz aylarında kullanıldığında yuvarlanma direnci artan kış lastikleri yüzünden, araçta bir enerji kaybı oluşur ve bu da yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

4 mevsim lastik karda kayar mı?

4-mevsim-lastik-karda-kayar-mı

Fakat dört mevsim lastikler, yoğun kar yağışı gibi aşırı hava koşullarının üstesinden gelmek için üretilmemiştir. Bunun yerine ıslak zemin, hafif buzlanma ve hafif kar yağışı gibi koşullarda en iyi performansı sergilerler.

Kış lastiği hız düşürür mü?

Dört mevsim ve yaz lastikleri, sıcak havalara dayanacak şekilde yapılır, dolayısıyla daha uzun sürede aşınırlar. Performansın düşmesi – Sıcak havada, kış lastikleri, dört mevsim ve yaz lastikleriyle aynı yol tutuşu sağlamazlar.

Kış lastiğinin ömrü ne kadardır?

Kış lastiklerinde diş derinliğini 3 mm ye getirmeden değiştirmek en idealidir. Lastiklerinizin araca ilk montajından yani ilk kullanımından itibaren 5 yıl geçti ise gene artık değiştirilme zamanları gelmiş demektir. Lastik ömrü araca takıldıktan sonra 5 senedir.

Kış lastiği yağmurlu havada kayar mı?

Kış lastikleri sadece karda ve buzda değil, 7 derecenin altında ıslak veya kuru hava şartlarında da kullanımı güvenli kılıyor. Özellikle yağmurlu havalarda kış lastikleri, standart lastiklere göre avantaj sunuyor.

Yağmurda kış lastiği mi yaz lastiği mi?

yağmurda-kış-lastiği-mi-yaz-lastiği-mi

Yaz lastikleri ıslak ve kuru zeminlerde daha kısa mesafede durabilmeyi sağlar. Kış lastikleri ise karlı havalarda, buzlu ve yağmurlu kaygan zeminlerde standart lastiğe oranla çok daha iyi fren mesafesi sağlanmasından dolayı etkili olmaktadır.

Kar lastiği kaç cm karda gider?

zıncır sadece 15-20 cm ve uzerı karda kullanılır.. kar lastıgı ve kıs lastıgı hem karda kaymayı onler hemde buzda kaymayı onler.. zemınde kar az olabılır ama buz vardır zıncır takamzsın ama kar ve kış lastıgı korur senı.. hatta ulkemızde kış aylarında kar ve kış lastıgını kullanmak zorunlu olmalıdır..

Kar çorabı buzda tutar mı?

Sadece kar üzerinde çok güzel iş görüyor ama buzlu yada lapa kar zeminde bir faydası yok ayrıca bu zeminlerde (buz ve lapa kar) patinaja hiç gelmiyor kısa sürede yırtılıyor. Özet olarak karlı zeminde iş görür.

Zincir mi kar lastiği mi?

Öncelikle şunu belirtmeden geçmeyelim, karlı havalarda otomobilin bagajında kar zinciri bulundurmak zorunlu. Yani aracınızda kış lastiği takılı olsa da zincir bulundurmanız gerekiyor. Çünkü bazen yollarda kış lastiğinin yeterli olmadığı boyutta kar ve buz olabiliyor.

2 adet kar lastiği yeterli mi?

Bu sebepten ötürü kafanızda sadece 2 lastiğinizi kış lastiği yapmak gibi bir düşünceniz varsa hemen vazgeçin diyebiliriz. 4 tekerleğe de kış lastiği takmadığınız sürece, aracınız ne olursa olsun karlı ve buzlu zeminlerde, yani yol tutuşun düşük olduğu zeminlerde denge problemi yaşayacaktır.

Kar lastiğe zarar verir mi?

kar-lastiğe-zarar-verir-mi

Kar zincirleri, kış lastiklerine özel olarak üretilmiş ürünlerdir. Dolayısıyla yaz lastiklerine kar zinciri taktığınız durumda lastikleriniz zarar görebilir. Kar zincirini kar olmayan zeminlerde kullanmak ya da karlı zeminde hızlı bir şekilde gitmek de lastiklerin zarar görmesine neden olabilir.

Lastik sert olursa ne olur?

Yumuşak lastikler doğal olarak düşük aşınma direncine sahiptir ve kolayca aşınabilir. Diğer taraftan çok iyi bir kavrama performansı gösterirler. Buna karşılık sert lastikler yüksek aşınma direncine sahiptir ve kolayca aşınmazlar. Dolayısıyla daha üzün ömürlüdür ama kavrama performansları düşüktür.

4 mevsim lastiği kış lastiği yerine geçer mi?

Dört mevsim lastikleri tüm yıl boyunca kullanılabilir ve ılıman kış koşullarında iyi çalışır, ancak kış lastikleriyle aynı kışa özgü özelliklere sahip değildir, bu nedenle sert kış havasındaki performansları o kadar iyi değildir. Kış lastikleri yazın kullanılmamalıdır.

Araba lastik ömrünün bittiği nasıl anlaşılır?

Cebinizden bir bozuk para çıkarın, 1 lira veya 50 kuruş. Lastiğinizdeki çukurlara diklemesine yerleştirin. 1 lira veya 50 kuruşun dışındaki altın renkli kaplama 3-4 milimetre civarındadır. Eğer ki paranın dışındaki bu altın halkayı görebiliyorsanız lastiğinizin değişim zamanı gelmiştir.

Kış lastiği kaç derecede çıkarılır?

Yasal kış lastiği zorunluluk tarihini bir kenara bıraktığımızda, kış lastiklerini çıkarma zamanını hava sıcaklıkları tüm gün 7 santigrat derecenin üzerinde olmaya başladığı zaman diyebiliriz.

Kış lastiği yakıtı ne kadar arttırır?

Mevsime ve yol şartlarına göre uygun lastik kullanımının yakıt tüketimini yüzde 5-10 arasında etkiler.

Yeni takılan lastik kayar mı?

Bu, lastikte gezme ve konfrosuzluk hissi oluşturabilir. Lastikte gezme nedir? Lastikte gezme, yakın zamanda yeni lastiklerin takıldığı bir araçta sürüş sırasında hissedebileceğiniz normalin biraz üzerinde bir harekettir. Bu hareket, lastiğin sırt yüzeyi ve karkas arasındaki kauçuğun esnekliğinden kaynaklanır.

Kış lastiğinin farkı nedir?

kış-lastiğinin-farkı-nedir

Kış lastiği üzerinde bulunan kılcal kanallar lastiğin özellikle karlı ve yumuşak zemine daha iyi tutunmasını, zeminde temas ettiği suyun daha iyi tahliye edilmesini sağlar. Bu sayede kış lastikleri kışın daha iyi tutunmanızı sağlar. Yaz lastiklerinde ise kılcal kanalların yerine daha kalın kanallar vardır.

Kar lastiği hangi tekerleğe takılır?

Kış lastikleri dört tekerleğe de takılmalıdır, çünkü aracın en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden daha önemlidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için 4 tekerlekte de Kış Lastiği şarttır.

İstanbul için yaz lastiği mi 4 mevsim mi?

i̇stanbul-için-yaz-lastiği-mi-4-mevsim-mi

Dört mevsim lastikler İstanbul gibi çok yoğun kar yağışı almayan şehirlerde orta düzey araçlarda şehir içinde kullanmak için son derece idealdir.

Lastik yakıt tüketimini etkiler mi?

Lastikler, aracın yakıt tüketiminde % 20- 30 oranında bir etkiye sahip olması nedeniyle enerji tasarrufu olan lastiklerin seçilmesi, doğrudan yakıt maliyetlerinin azaltır.

Kış lastiği ince mi olmalı kalın mı?

Araca takacak olduğunuz kış lastiklerin aracın standart lastiklerinin taban genişliğinden daha dar olmasına dikkat etmelisiniz. Lastikteki yüzey oranı daraldıkça zemine olan basınç artar ve kış şartlarında aracın yürümesi daha iyi olur.

Lastik yakıtı etkiler mi?

Lastik basıncı düştüğünde yuvarlanma direnci artacağı için, sürtünmeden dolayı yakıt tüketimi de artar.

12 yıllık lastik kullanılır mı?

Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra on (10) yaşını doldurmuş ise,gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa dahi ya da diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileri ile değiştirilmelidir.

Ankara Ticaret Odasının raf ömrüne ilişkin açıklaması da şu şekildedir.

Lastikler satın alınırken tavsiye edilen 10 yıl ömür ve uygun saklama koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer lastik 2 yıl önce üretilmiş ve doğru şekilde saklanmış ise, doğru kullanım ile 8 yıllık daha ömrü var demektir.

Aktif kullanılan araçların lastikleri ise gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa dahi ya da diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi 5 yılı geçmiş ise yenileri ile değiştirilmelidir.

Maybe you are interested in:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu