Soru ve cevap

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILMALI?

Kış lastiği hangi koşullarda takılır?

Hava sıcaklığı, 7°C’nin altına düştüğünde, standart lastikte kullanılan karışımlar sertleşerek tutunma özelliklerinin bir kısmını kaybederler. Bu yüzden kış lastiklerini sadece kar yağdığında değil, hava sıcaklığı 7°C’nin altına düştüğü andan itibaren kullanmamız gerekmektedir.

Kis lastikleri ne zaman Cikarilacak 2022?

Kış lastiği uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2022 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2022 tarihinde sona erecek.

Dört mevsim lastiği kış lastiği yerine geçer mi?

Dört mevsim lastikleri tüm yıl boyunca kullanılabilir ve ılıman kış koşullarında iyi çalışır, ancak kış lastikleriyle aynı kışa özgü özelliklere sahip değildir, bu nedenle sert kış havasındaki performansları o kadar iyi değildir. Kış lastikleri yazın kullanılmamalıdır.

Kış lastiği yakıt tüketimini artırır mı?

Yakıt tüketimi artar Yaz aylarında kullanıldığında yuvarlanma direnci artan kış lastikleri yüzünden, araçta bir enerji kaybı oluşur ve bu da yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

Yazlık Lastik ne zaman takılır 2022?

Bilindiği üzere ülkemizde bazı araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu var. Kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık’ta başlıyor ve 1 Nisan’a kadar sürüyor. 1 Nisan itibariyle artık yaz lastiğine geçmek gerekiyor.

Yazın kış lastiği kullanılırsa ne olur?

Yazın kış lastiği kullanıldığında lastik çok daha çabuk yıpranıyor ve daha kısa bir sürede kullanılmaz hale geliyor. Ayrıca yazın kış lastiği kullanmak, aracın yakıt tüketimi ve CO2 salınımını da artırıyor.

Kış lastiği cezası ne kadar?

Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayan işletmelere 2022 yılı için 1152 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2023 itibarıyla güncellenecek.

Karlı havada nasıl lastik kullanılır?

Aracın karlı havalarda kontrolünü kaybetmemesi ve bir kazaya karışmaması için doğru tercih edilmesi gerekmektedir. Tercih edilecek olan lastiklerin ilk olarak diş derinliğine bakılmalıdır. Diş derinliği eğer 1,5 mm nin altına inerse, kesinlikle bu lastiklerini kullanmaması gerekiyor.

Neden kış lastiği kullanmalıyız?

Kış Lastiği Kullanmanın Önemi Yüksek yola tutunma ve yolu kavrama gücü ile daha az kaza yapma riski ve çok daha güvenli bir sürüş sağlar. Kış lastikleri sayesinde ıslak ya da kaygan yollar üzerinde fren mesafesini kısaltır. Kar, buz, su üzerinde veya çamurlu yüzeylerde araba kullanırken üst düzey güvenlik sağlar.

En iyi oto lastik markası hangisi?

Sitemiz anketinde en En İyi Lastik Markası Hangisi? sorusuna ziyaretçilerimiz Michelin cevabını verdiler. 1 Mart tarihinde başlayan ve 15 gün içinde toplam 2.217 oyun kullanıldığı anketimizde Michelin toplam oyların %36’sını alırken, Bridgestone %17 oy oranı ile ikinci oldu.

2 tane kar lastiği yeterli mi?

Bu sebepten ötürü kafanızda sadece 2 lastiğinizi kış lastiği yapmak gibi bir düşünceniz varsa hemen vazgeçin diyebiliriz. 4 tekerleğe de kış lastiği takmadığınız sürece, aracınız ne olursa olsun karlı ve buzlu zeminlerde, yani yol tutuşun düşük olduğu zeminlerde denge problemi yaşayacaktır.

Kış lastiği yaz aylarında kullanılır mı?

Yaz mevsiminde kış lastiği kullanmanın önerilmemesinin en önemli sebebi, kaza ihtimalini arttırmasıdır. Örneğin yaz aylarında kış lastiğinin çabuk ve daha çok ısınması nedeniyle fren mesafesi uzar. Ayrıca kış lastiklerinin yumuşak yanakları nedeniyle keskin virajlarda araçlar yana daha çok yatıp yoldan ayrılabilir.

Kış lastiği zorunluluğu hangi illeri kapsıyor?

Kış lastiği takmanın zorunlu olduğu iller:

 1. İstanbul.
 2. Ankara.
 3. Bursa.
 4. Edirne.
 5. Afyonkarahisar.
 6. Ağrı
 7. Aksaray.
 8. Amasya.

Kış lastiği Sıcak havada kayar mı?

Kış lastikleri sıcak havada yol şartlarına uygun değildir Bu, hava sıcaklığı 7°C’nin altına düştüğünde yumuşak ve esnek kalmak üzere formüle edilmiş kauçuk bileşimdir. Soğuk havanın olumsuz etkisini azaltmada çok etkilidir ve kış koşullarında çekiş gücü sağlar.

Zincirle ne kadar hız yapılır?

– Kar zinciri aracımıza takıldıktan sonra hız limitimiz 50 kilometreyi geçmemelidir. Belirtilen limitin üzerine çıkıldığında zincir kopabilir. – Kar zincirlerimizi karın yerde olduğu bölgelerde kullanmalıyız, kuru zeminde zincir kullanmak aracımızın lastiklerine zarar verebilir.

Hangi lastik daha az yakar?

Bir binek otomobil, yüksek verimliliğe sahip B sınıfı lastikler kullanarak bir C sınıfı lastik kullanmaya oranla 100 kilometrede yaklaşık 0,1 litre daha az yakıt tüketir. En iyi ve en kötü lastik (A – G) arasındaki tüketim farkı, 100 kilometrede 0,6 litre gibi bir rakamla oldukça kayda değer niteliktedir.

100 tl’lik gaz ile kaç km gidilir?

alınan yakıt/gidilen mesafe = ortalama km başına tüketim

Alınan YakıtGidilen MesafeOrtalama Kilometre Başına Tüketim
100 TL300 km0.33 TL
200 TL800 km0.25 TL
300 TL900 km0.33 TL

Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki fark nedir?

Kış lastiği üzerinde bulunan kılcal kanallar lastiğin özellikle karlı ve yumuşak zemine daha iyi tutunmasını, zeminde temas ettiği suyun daha iyi tahliye edilmesini sağlar. Bu sayede kış lastikleri kışın daha iyi tutunmanızı sağlar. Yaz lastiklerinde ise kılcal kanalların yerine daha kalın kanallar vardır.

En iyi kış lastiği hangisi 2022?

En iyi kış lastikleri (testlere göre)

#İsimPuanlamamız
1Hankook Winter i*cept evo3 W33088.7% 86.6% 79.4% 67.3%
2Goodyear UltraGrip Performance SUV Gen-189.9% 82.5% 86.4% 91.5%
3Michelin PILOT ALPIN 576.4% 96.3% 89.8% 77.1%
4Dunlop Winter Sport 5 SUV95% 78% 90.9% 70.6%

Kış lastiği arabayı yorar mı?

Sıcaklıkların +7 derecenin üstünde olduğu bu günlerde, +7 derecenin altında performans göstermesi için tasarlanan kış lastiklerini kullanmaya devam etmek,sürüş güvenliği ve araç performansını etkilediği gibi lastiğin de daha çabuk yıpranmasına neden oluyor.

Büyük lastik mi çok yakar küçük lastik mi?

Lastik tabanı genişledikçe kuru havada yol tutuş artar ve aracın genel görünümü de daha oturaklı olur. Ancak bu avantajlarının yanında lastik tabanının genişletilmesi yol ile olan teması ve dolayısıyla sürtünme yüzeyini de artıracağı için yakıt tüketiminin yükselmesine ve performansın da azalmasına neden olur.

Yaz lastiği yağmurlu havada kayar mı?

Çünkü yapısı sert olmasından dolayı kış lastiklerinin aksine sıcak havalarda asfalta daha iyi tutunurlar. Fakat yaz lastiği soğukta büzüştüğü ve sert bir hamur yapısı olduğu için frene bastığınızda, hele ki yağmur ve kar varsa kayma olasılığı çok yüksektir.

Kış lastiği 4 mevsim kullanılır mı?

Yoğun yağan yağmur ya da kar yağışı, 7°C’nin altındaki düşük sıcaklıklar gibi zorlu kış koşulları ile sıkça karşılaşıyorsanız, kış lastiklerini tercih etmeniz gerekir. Fakat çok kar yağmayan daha ılıman bir bölgede yaşıyorsanız 4 mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz.

Karda araba kayarsa ne yapmalı?

Araba savrulduğunda veya kaydığında, kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini bilin.

 1. Ayağınızı pedaldan çekin. Ne gaz ne de frene basmak bir kayma sırasında size yardım edebilir. …
 2. Direksiyonu gitmek istediğiniz yöne doğru yavaşça çevirin. …
 3. Araç tekrar çekmeye başladığında, hafifçe gaza veya frene basın.

Kışın geniş lastik mi dar lastik mi?

Araca takacak olduğunuz kış lastiklerin aracın standart lastiklerinin taban genişliğinden daha dar olmasına dikkat etmelisiniz. Lastikteki yüzey oranı daraldıkça zemine olan basınç artar ve kış şartlarında aracın yürümesi daha iyi olur.

Bir lastiğin ömrü kaç km?

Ortalama araç lastik ömrü 100.000 km veya 5 yıldır. Kilometre sınırını aşan lastikler kullanıma bağlı olarak aşınır, bu da dişlerinin incelmesi anlamına gelir.

Lastik sert mi yumuşak mı?

Yumuşak lastikler doğal olarak düşük aşınma direncine sahiptir ve kolayca aşınabilir. Diğer taraftan çok iyi bir kavrama performansı gösterirler. Buna karşılık sert lastikler yüksek aşınma direncine sahiptir ve kolayca aşınmazlar. Dolayısıyla daha üzün ömürlüdür ama kavrama performansları düşüktür.

En uzun ömürlü lastik hangisi?

En iyi lastik markası sağlam ve uzun ömürlü performansı ile Michelin’dir. Üstelik çeşitli kuruluşlar tarafından da her yıl ‘en iyi lastik markası’ ‘en iyi üretici’ gibi ödüller de veriliyor. Yapılan son testlerde ise 6 farklı türde ADAC testinden geçen nadir lastik markalarından biri olmuştur.

Kar lastiği basıncı arttırır mı?

– Kış lastiğinin basıncı arttırma veya azaltma gibi bir özelliği bulunmamaktadır.

Maybe you are interested in:

Matrah artırımı olursa ne olur?

Related searches

 1. Yazın kış lastiği kullanmak
 2. Kışlık lastik
 3. Kış Lastiği Fiyatları
 4. Kış lastiği zorunluluğu
 5. Manisa da kış lastiği zorunlumu
 6. Kış Lastiği fiyatları 2022
 7. Ms lastik yazın kullanılır mı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu