Soru ve cevap

Kasnak ne demek?

Kelimelerin ve söz öbeklerinin anlamına ilişkin araştırma yapanlar, kasnak kelimesinin anlamı, kökeni ve kullanım alanları hakkında araştırma yapıyor.

Kaskanak ne demek?

Kasnak kelimesi Türkçe’de "Makinelerde, bir milden başka mile hareket geçiren kayışların takıldığı demir çember." anlamına gelir.

Kasnak nedir yemek?

elde naki$ yaparken bezi gergin tutmak icin kullanilan icice iki tahta cembere verilen isim.. ustune sini konularak, sininin ustune de yemek tabakları konularak bir tur yer masası veya yer sofrası olusturulur bazı yorelerde de.

Figüran ne anlama gelir?

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne göre Figüran; “Genellikle tiyatro ve sinemada, konuşması olmayan veya konuşması çok az olan rollere çıkan kimse” olarak tanımlanıyor.

Çıkrık ne anlama geliyor?

Çıkrık kelimesi Türkçe’de "tekerlek, çark" anlamına gelir. Soğdca çaχra veya çiğra "tekerlek, çark" sözcüğünden alıntıdır.

Kasnak diğer adı nedir?

Kasnak , Üzerine kumaş gerdirilerek işleme yapılan bir gereç, Gergef de denir.

Kuşgane ne demek?

Kuşkana kelimesi anlam olarak tencereyi ifade etmektedir. Bu tencere büyük bir yapıya sahip ve iki yanında ise tutacak yeri olan bir tenceredir.

Kasnak çeşitleri nelerdir?

Makine teknolojisinde kullanılış amacına göre kasnakları, üçe ayırabiliriz: Güc ve hareket kasnakları, Kılavuz kasnaklar, Gergi kasnakları. … Güç ve Hareket Kasnakları

  1. Düz kasnaklar,
  2. Merdivenli (Kademeli) kasnaklar,
  3. Konik kasnaklar.

Kasnak görevi nedir?

Krank kasnağı, motorun önünde bulunan krank milinin ucuna bağlanan harici bir motor parçasıdır. Görevi, motorunuzdaki titreşimi azaltmaktır. Araçların çoğunda, alternatör, hidrolik direksiyon ve klima gibi motor üzerindeki diğer aksesuarlara güç sağlayan tahrik kayışları için bir kasnak olarak da kullanılır.

Kasnak ne demek fen?

Dişleri olmayan tekerleklere bağlanan kayışlarla hareketin yönünü ve hızını değiştirmeye yarayan basit makinelere kasnak denir.

Dublörleri ne demek?

Dublör, film çekilirken özellikle tehlikeli sahnelerde bir oyuncunun yerine oynayabilecek başka oyunculara denir.

Aktör ne demek TDK?

aktör-ne-demek-tdk

Dilimize Latinceden geçmiş olan acteur kelimesinin sözlük anlamı bir şeyin gerçekleşmesinde etkin olarak rol oynayan kimsedir.

Cast oyuncusu ne demek?

cast-oyuncusu-ne-demek

Cast bir yapımda kamera önünde rol alan oyunculardır. Cast ajansları ise bu modelleri ekrana sunan ve alternatif oyuncu bulan şirketlerdir. Bu ajanslar, elinde bulunan oyuncuları çeşitli projeler için hazırda tutarlar. Aynı zamanda bu kişilerin hukuki menajerliklerini de yaparlar.

Hümami ne demek?

(ﻫﻤﺎﻡ) i. (Ar. humām) Bir işe iyice sarılıp o işi başarmak için çaba gösteren, himmeti çok, gayretli kimse: Menziline döndü girü ol hümam (Süleyman Çelebi).

Mezatçı ne demek?

Mezatçı kelimesi Türkçe’de "Arttırma ile satışı yönlendiren kimse." anlamına gelir.

Uyrul ne demek?

Uyruk kelimesi tanım olarak kişinin vatandaşlık bağı ile bir ülkeye bağlı olması demektir. Bir ülkeye ait olmak ve orada soybağı bulunması olarak da kullanılmaktadır.

Gelinlikte kasnak ne demek?

Gelinlik kasnağı ince işçilikle hazırlanan ve tamamının detaylıca işlendiği bir işleme türüdür. İhtişamlı ve balo tipi düğünler için tercih edilen kasnak gelinlik modelleri, göz alıcı görünümüyle özel tasarım gelinlik arayanların ilk seçenekleri arasında yerini almaktadır.

Kasnak günlük hayatta nerede kullanılır?

Hareketin yönünün değiştirilmesi, hızda değişiklik yapılması adına kullanılır. Saatlerde, bisikletlerde ve otomobil viteslerinde kullanılmaktadır. Kasnaklar, belirli bir ip yardımı ile hareket eden sistemlerdir. Dikiş makineleri, motorlar, vinçler ve tekstil makinelerinde kullanılmaktadır.

Kasnak hayatta nerelerde kullanılır?

Kasnağın Kullanıldığı Alanlar Tercih edeceğiniz Kasnak modelleri takım tezgahları başta olmak üzere dikiş makineleri, tarım aletleri, tekstil makineleri, benzinli ve dizel motorları, kaldırma ve taşıma makinelerinde kullanılabiliyor.

Yavansu ne demek?

Hoşa gitmeyen, tatsız ( "Hayatları gerçekten yavan ve dayanılmaz bir sıkıntıyla sonuçlanır." ) Görgüsüz, bilgisiz. ( "Ne yazık ki ev sahibinin tutum ve davranışları bana çok yavan geldi." ) Yoz ( "Bu kırsal köyün bazı adetleri oldukça yavan kaçmaktaydı." )

Namüsait ne anlama gelir?

İşte namüsait sözcüğü de müsait sözcüğünün zıt anlamını içerir. Yani namüsait kelimesi "elverişli olmamak, uygun olmamak" anlamına gelir.

Zegan ne demek?

zegan ne demek? Yüksek rakımlı, serin yerler. Çaylak. Tiro, noobie.

Kasnak nasıl çalışır?

Motor milinden aldığı enerjiyi bir veya birden fazla kayış yardımıyla döndürülen mile aktaran makine elemanlarına kasnak denir. Genellikle dökme demirden veya alüminyumdan imal edilen kasnak modelleri sağlam ve uzun ömürlü kullanım avantajı sunmasıyla tercih sebebi olur.

Kasnak hesabı nasıl yapılır?

kasnak-hesabı-nasıl-yapılır

Kasnaklarda devir hesabı : Kural: Kayışla hareket iletiminde döndüren kasnağın çapı ile dönme sayısının çarpımı, döndürülen kasnağın çapı ile dönme sayısının çarpımına eşittir.

Kasnak burcu nedir?

kasnak-burcu-nedir

Burçlu V Kasnak nedir? Çekiç ve çektirme gerekmeden kolay bir şekilde sökülüp takılabilen konik burçla beraber kullanılan kasnaklardır. Burçlu kasnaklar iki parça ve iki adet setskur vidasından oluşur. Dış parça V kayış, iç parça ise mil ile uyumludur.

Maybe you are interested in:

lag ne demek?

Related searches

  1. Kasnak ne Demek
  2. Figür ne Demek
  3. Kasnak ne İşe Yarar
  4. Figure ne Demek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu