Soru ve cevap

Jikle devresi nedir?

Jikle Nedir? … Jikle soğuk motoru çalıştırmak için gereken yakıt karışım ayarlarını yapar. Hava-yakıt karışımı çok soğuk olunca motor düzgün çalışmaz veya zaman …

Jikle nedir ne işe yarar?

Jikle, benzinli motorlarda, motorun soğukken ilk çalıştırılması sırasında kullanılır. Karbüratörlü eski tip motorlarda rastlanan bu sistem, mekanik yani elle kumanda edilen ya da elektronik yani kendiliğinden devreye giren şekillerde bulunabilir.

Jikle çalışmazsa ne olur?

Karbüratörün üzerindeki jikleye tel ile bağlı olup çekip-iterek kumanda edilir. Sürücü motoru çalıştırırken jikleyi kapar. Buradaki problem, sürücüler araç ısındıktan sonra jikleyi tam olarak açmayı unutur, bunun sonucunda zengin yakıt karışımı yanma odasında ve bujilerde kurum (karbon) oluşturur.

Jikle nasıl çekilir?

Elle kumanda edilen jikle genelde torpidonun üzerinde bir yerdedir. Karbüratörün üzerindeki jikleye tel ile bağlı olup çekip-iterek kumanda edilir. Sürücü motoru çalıştırırken jikleyi kapar. Unutmamanız gereken şey; motor ısındığında jikleyi tekrar itmek!..

Jikle göstergesi nedir?

motorlu taşıtların yüksek devirde çalışması için fazla benzin akışını sağlayan alet. bu fonksiyon gösterge panelinde turuncu renkli ikaz lambasıyla gösterilirdi.

Jikle nasıl olmalı?

jikle soğuk havalarda açılır 1-2 dk motor ısındıktan sonra kapatılır(kapatılmazsa zengin karışım olur yani motor fazla yakıt yakar). soguk olmadığı halde tekleme varsa bujilerde sorun olabilir. Asıl sorum jikle hangi konumda olmalı aşağıdamı yukarıdamı ? Açmak istiyorsan aşağı konumda olmalı.

Jikle nedir Ekşi?

otomobillerin motorları soğuk iken daha kolayca çalıştırılabilmeleri için benzin/hava karışımında benzinin oranını artıran alet. bir çok arabada bu otomatiktir. manuel olanlarda devreye girmesi için çekilen bir kol mevcuttur.

Otomatik jikle arızası nasıl anlaşılır?

OTOMATİK JİKLE, SOĞUK MOTORUN YÜKSEK RÖLANTİDE ÇALIŞMASINI DÜZENLEYEN BİR SİSTEMDİR… SABAHLARI MOTOR SOĞUKKEN ÇALIŞTIRDIĞINDA DEVRİN 1200 LERDE ÇALIŞMAYA BAŞLAMASI LAZIM. BİRKAÇ DAKİKA İÇİNDE, MOTOR ISINDIKÇA 800-900 LÜ DEVİRLERE DÜŞÜYORSA, OTOMATİK JİKLE DEVRESİNDE PROBLEM YOK DENİLEBİLİR…

Motorda jikle açık kalırsa ne olur?

jiklenin görevi karbratörden emme manifolduna doğru olan hava akışını kısarak motorda oluşacak vakum ile daha çok yakıt çekilmesini ve dolayısıyla daha çok ısı yayan patlamalar oluşmasını sağlar. motor ısındıktan sonra jikle çekilirse veya çekili unutulursa motor yeterli hava alamayacağı için stop edecektir.

Tofaş otomatik jikle hangi modellerde var?

Tofaşta otomatik jikle ( Şahin s, doğan s, slx, kartal slx, tempra, tipo, uno)

Karbüratör anlamı nedir?

karbüratör-anlamı-nedir

Karbüratör, içten yanmalı motorlarda, motorun silindirlerinde yanacak benzin-hava karışımını sağlayan aygıt.

Fiat Uno jikle nerede?

Fiat Uno araçlarda jikle genel olarak torpidonun üst tarafında yer almaktadır. Aracın çıkış yılına göre değişiklik gösterebilen bu sistem, bazı modellerde değişiklik gösterebiliyor.

Jikle otomatiği ne işe yarar?

Motorun soğumasını önleyerek düzgün çalışmasını sağlar. Jikle hava ve yakıt karşımını zenginleştirerek motora güç kazandırır. Havanın motora ulaşmasını sağlayacak bloke özelliğe sahip olan araç malzemelerinden biridir.

Aracın motoru neden çok ısınır?

Motorlar birçok nedenden dolayı aşırı ısınabilir. Genel olarak, soğutma sisteminde bir şeylerin yanlış gitmesi ve ısının motor bölmesinden tahliye edilememesi nedeniyledir. Sorunun kaynağı bir soğutma sistemi sızıntısı, arızalı radyatör fanı, bozuk su pompası veya tıkalı soğutma suyu hortumu olabilir.

Yüksek hız devresi nedir?

yüksek-hız-devresi-nedir

Yüksek hız devresi: Karbüratörün ana devresidir. Gaz kelebeğinin rolanti devirlerinin üstündeki bütün açıklıklarında bu devreye ihtiyaç duyulmaktadır. Gaz pedalına basıldığında hava yakıt karışımı bu devre üzerinden motora verilir. Güç devresi: Gaz kelebeğinin yüzde 75 açıklığından sonra çalışmaya başlayan devredir.

Zilli deyimi nereden gelir?

Farsça bir kelime olan zilli kelimesi, Türkçeye türetilerek getirilmiştir. Zilli kelimesinin gerçek anlamı zili olan karşılığına denk gelmektedir. Ayrıca oynak, geveze ve edepsiz anlamlarını da taşımaktadır.

Argoda zil ne demek?

yoksul olmak, parasi olmamak anlaminda argo bir deyim.

Sukela ne demek?

Şukela kelimesi bazen de şuku olarak kısaltılır. Her ikisi de aynı anlama gelmektedir. Çok hoş olmuş, iyi olmuş anlamlarını taşımaktadır.

Motor hava ayarı bozuksa ne olur?

Emilen hava ve havayla karışacak benzinin oranı karbüratörün bağlı olduğu otomatik sistemler sayesinde ayarlanır. Bu motorlarda karbüratörün arızalanması durumunda, motora benzin gitmez ve araç çalışmaz.

Rölanti ayarı ne demek?

Rölanti ayarı; motorun stop etmeden, her an hızlanabilecek durumda bulunduğu devir sayısına denir. Her araç için bu değer farklı olabilir. Genellikle 500 – 1000 devir/dakika arasındadır.

Rodaj yapılmazsa ne olur?

Eğer motor rodaj yapılmazsa bu girinti ve çıkıntılar parçaların birbirlerini çizmesine ya da farklı zararlar vermesine sebep olabiliyor. Eski nesil motora sahip ikinci el araçlarda ise bu girinti ve çıkıntıların varlığı kaçınılmaz; bu otomobillerin motor yüzeyleri çoğu zaman daha pürüzlü oluyor.

Motorda rodaj kaç km?

Motosikletinizi azami olarak 50 km/h hız ve 5 Bin devir üzerinde kullanmamanız gerekir. İlk 300-500 KM arası motosikletinizi zorlamadan dikkatli kullanmalısınız. İlk bakımdan hemen sonra yeni yağa alıştırıp ondan sonrası için motosikletin devrini yüksek tutmaya başlayın. 6-7 bin devirde sürmeye başlayın.

Motor kaç km sonra açılır?

Rodaj aşınması mümkün olan azami zamanda, en az yükle ve normal hızdan daha düşük hızlarda ve devirlerde tamamlanmalıdır. Genel olarak araç kitapçıklarında bu süre aracın ilk 1000, 1500 ya da 2500 kilometresi olarak verilmektedir.

SLX ne anlama gelir?

slx-ne-anlama-gelir

İsminin açılımı Doğan Süper Lüks Ekstra’dır. Araca 1997 yılından itibaren enjeksiyonlu motor ve katalizör ile satıldı. Daha önce Fiat Tempra ve Fiat Tipo’da da kullanılan 1.6 litrelik enjeksiyonlu ve katalizörlü motorla donatılan Doğan, Euro 93 Çevre Normu’na uygun hale getirildi.

Tofaş en fazla kaç beygir?

* Turbo modifiye yapılan araç görselliği ve motor performansıyla öne çıkıyor. 560 beygir gücüne ulaşabilen araç 0 kilometreden 400 kilometre hıza 11.4 saniyede çıkabiliyor. tarafından sağlanmaktadır.

Maybe you are interested in:

4 d nedir?

Related searches

  1. Jikle Nedir
  2. Jikle ne işe yarar
  3. Jigle
  4. Jigle ne demek
  5. Jikle ingilizcesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu