Soru ve cevap

Istetme lastik nedir?

 

Istetme lastiği ne demek?

Türkiye de dilimize istetme olarak yerleştirilen stepne otomobil, kamyon ve otobüsler gibi ticari araçlarda, kısaca lastik tekerlekli tüm motorlu taşıtlarda bulunan yedek lastiğe stepne denir.Stepne bulunan araçlarda belirli zaman dilimlerinde yedek lastiğin hava basıncı kontrol edilmelidir.

Istetme lastiği kaç km gider?

Stepne lastiklerin tamamen belirli olmamakla birlikte, ömrü diğer lastikler gibi uzun değildir. Ayrıca sürüş güvenliği için de uzun süreli olarak kullanılması tavsiye edilmemektedir. Diğer lastik tiplerinden daha küçük boyutlu olarak üretilen stepnelerin ortalama kullanım süresi 50-80 km olarak tavsiye edilmektedir.

Istetme lastik nasıl takılır?

Krikoyu aracın altına yerleştirerek lastiğin yerle teması kesilene kadar çevirin. Ardından bijon somunlarını sökerek tekerleği yerinden çıkarın. Stepne lastiğini patlak lastiği çıkardığınız şekilde yerine yerleştirin ve bijon somunlarını lastiği sabit tutacak kadar sıkın.

Yedek lastiğe ne ad verilir?

Çoğumuzun da bildiği gibi stepne bir yedek lastiktir. Binek araçlarda genelde bagajın içindeki alt bölgeye yerleştirilmiş şekilde bulunur.

Istetme lastik muayeneden geçer mi?

Hayati öneme sahip olan stepne, muayene esnasında da ağır kusur olarak sayılmaktadır. Bu kapsamda stepne bulunmayan araçların muayeneden geçmeleri mümkün değildir.

Istetme lastiği olmadan muayeneden geçer mi?

Tüvtürk stepne hafif mi yoksa ağır kusur mu? Cevabımız evet. Araç muayenesinde stepne zorunludur ve stepne olmaması ağır kusur sayılmaktadır ve vize tekrar gerekmektedir.

Stepne yasak mı?

Stepnesi olmayan araç muayeneden geçer mi ya da trafik kontrolünde stepnesi olmayana ceza var mı soruları da sıklıkla soruluyor. Yasa gereği, stepne bulundurmak binek araçlar için zorunlu değil. Trafik kontrolünde stepne var mı diye de bakılmıyor.

Mini stepneye kaç hava basılır?

mini-stepneye-kaç-hava-basılır

Compact(ince) stepnelere (compact spare tire) her zaman 60 psi hava basılır. Zaten üstünde de bu şekilde yazar. 50mil-80km süratin de üzerine çıkılmamalıdır. Diğer lastiklere kıyasla bu kadar yüksek basınçta çalışmasının sebebi aynı yükü daha küçük yüzey alanıyla taşımasıdır.

Yeni arabalarda yedek lastik neden yok?

American Automobile Association (AAA)’nın raporuna göre, 2017’de ABD’de satılan otomobillerin üçte birinde yedek lastik bulunmuyor. Çoğu üretici artık yakıt ekonomisi, bagaj hacmi ve ağırlık gibi endişelerden dolayı yedek lastik kullanmamayı tercih ediyor.

Mercedes stepne neden yok?

BMW ve Mercedes otomobillerde artık stepne gelmiyor. Lastiklere bir sıvı sıkılıyormuş ve lastik yarılmadıkça stepneye ihtiyaç olmuyormuş.

Yedek lastik neden küçük?

stepne, kullanılamaz hale gelen tekerin işlevini birebir yerine getirmek amacıyla üretilmemiştir. daha küçük bir çapta, derinlikte, yanak genişliğinde ve bu sayede bagajda daha az yer kaplayacak şekilde üretilir, aynı zamanda kolay monte edilecek şekilde tasarlanmıştır.

Stepne olmak ne demek?

Bütün araçlarda mutlaka bulunması gereken donanımlardan biri de yedek lastik olmaktadır. Sürücüler tarafından oldukça ihmal edilen yedek lastik için araçlarda bir yer dahi olmaktadır. Olası bir ihtiyaç anında kullanılması mümkün olan yedek lastiğe stepne adı da verilmektedir.

Araçlarda yedek lastik zorunlu mu?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre otomobillerde yedek lastik bulundurulması gerektiği yönünde herhangi bir madde bulunmamaktadır. Dolayısıyla otomobillerde yedek lastik zorunlu değildir. Ancak acil durumlarla karşılaşılması olasılığına karşı otomobilde stepne bulundurulmasında yarar vardır.

Stepnesiz araba olur mu?

Tüvtürk muayenelerinde ve üreticiler için zorunluluklara göre araçta stepne olması şart değildir. Yeni nesil araçların iç hacminde artış sağlamak ve ağırlığı düşürmek için genellikle stepne yerine lastik tamir kiti bulunmaktadır.

Stepne Nedir Ekşi?

yedekte bulunan hatuna(ya da erkeye) konulabilecek cuk oturan bi sözcük.her an bulunması gerekir. “araba istop etti” diyenlerin istepne şeklinde telaffuz ettikleri kelime. lastik patlayıncaya kadar kontrol edilmeyen bir nesne.

El freni ağır kusur mu?

1Fren ve göz muayenesi testlerinde Ağır Kusur sayılanlar: ABS sisteminin çalışmaması El freninin tutmaması Fren diskleri ve balatalarda çatlak ya da bu parçalardan herhangi biri aşınma sınırına ulaşmış olması

Ön park lambası ağır kusur mu?

Hafif kusur olarak geçer parklambası ve far lambaları hafif kusurdur.

Lastik hafif kusur mu?

lastik-hafif-kusur-mu

Lastik ve jant uyumlu değil ise ağır kusur sayılır. Aynı aks üzerinde farklı ebat lastik bulunması ağır kusur sayılır. Yönlü lastiklerin dönüş yönü hatalı ise ağır kusur sayılır. Lastiğe batmış yabancı cisimler var ise ancak kullanılamaz duruma gelmemişse hafif kusur olarak kayda alınır.

Arka cam sileceği ağır kusur mu?

Sedan araçlarda olmaz zaten, hatchback ve station araçlarda olur arka silecek. HB ve SW araçlarda bakıyorlardır ama yalnızca bu varsa hafif kusurlu geçersin. Muayeneden sonra da sök, sonrakine kadar Allah kerim. HB ve SW araçlarda bakıyorlardır ama yalnızca bu varsa hafif kusurlu geçersin.

Araç muayene ağır kusurlar neler 2022?

Aracın Belgelerindeki Ağır Kusurlar

  1. Araç ruhsatı okunmuyor.
  2. Araç ruhsatı yıpranmış
  3. Araç ruhsatında elle düzeltme var.
  4. Aracın rengi farklı
  5. Aracın yakıt tipi farklı
  6. Aracın koltuk sayısı farklı
  7. Aracın kategorisi farklı
  8. Aracın yükü – cinsi ve sınıfı uyuşmuyor.

Maybe you are interested in:

isofix ne demek?

Related searches

  1. stepne

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu