Blog

İsofix Nedir? İsofix Oto Koltuğu Ne İşe Yarar?

ISOFIX oto koltukları, araç içindeki güvenliğin bütünlüğü açısından oldukça önemlidir. Uluslararası standartlara uygun isofix oto koltuğu ile küçük çocukların güvenliği ilk sıraya konulabilir. Isofix oto koltuğu, geleneksel bebek koltuğunun yerini alarak konfor ve güvenliği en üst düzeye çıkarır ve ergonomik tasarımı bebekler için çok güvenli bir yolculuk sağlar. Bu yeni sistem, 10 yılı aşkın bir süredir birçok yeni üretim aracına entegre edilmiş ve 2013’ten beri bir zorunluluk olmuştur. Bununla birlikte, isofix araba koltuğu 2013 ve sonraki araç sahipleri için çok pratik ve aynı derecede önemli bir güvenlik önlemidir.

Araçta küçük çocukların güvenliğini sağlamak için geliştirilen koltukların ilk örneklerinin zamanla etkin bir şekilde çalışmadığı gözlemlendi. Uluslararası standartlar oluşturuldu, dolayısıyla isofix koltuğu. Bu yeni sistem ilk olarak 2006 model yılında ortaya çıkmış ve sonraki yıllarda bir zorunluluk haline gelmiştir.

Isofix, kısa tanımı olan bir derlemedir. isofix oto koltuklarının en önemli özelliği, klasik oto koltuklarında meydana gelen emniyet kemeri montaj hatalarının ortadan kaldırılarak, montaj işleminin olabildiğince pratik, hızlı ve güvenli hale getirilmesidir. Montaj kolaylığı, en büyük güvenlik ölçümlerinden biri olan hata payını %8’e düşürdü. isofix oto koltuğunun diğer özellikleri arasında otomobilin yapısına uyum sağlaması, bir kaza anında küçük çocukların üzerindeki stresi azaltması, sökme-sökme sürecini hızlandırması ve güvenlik testleri yer alıyor.

İsofix Oto Koltuğu Nasıl Bağlanır?

Isofix ile araba arasındaki entegrasyon işlemi metal sabitleme noktaları ve bağlantı noktaları ile yapılır. Sabitleme noktaları aracın arka koltuklarında bulunur. Sıkma işlemindeki ilk adım, araba koltuğundaki sarı konektörü çıkarmaktır. Ardından arka koltuğa monte edilen isofix’i sabitleme noktasında hizalayın. Port tam oturmuştur, basıldığında çıkan sesten anlaşılır. Son olarak, güvenlik testinin gösterge ışıkları kontrol edilerek entegrasyonun başarısı sağlanabilir.

İsofix Oto Koltuklarının Avantajları

isofix oto koltukları ile klasik oto koltukları arasındaki karşılaştırmada isofix modellerinin oldukça avantajlı olduğu görülmektedir. Entegrasyon süreci büyük ölçüde hızlandırılan Isofix, güvenlik açısından da öne çıkıyor. Ankraj noktalarına ek olarak, ip benzeri bağlama yöntemi de emniyet kemerlerinden daha başarılı bir şekilde güvenliği artırır.

Klasik araba koltukları üzerine yapılan bir çalışmada, çoğu insanın emniyet kemerlerini düzgün şekilde bağlayamadığı bulundu. Ancak, isofix oto koltuklarında durum böyle değildir, çünkü son işlem kontrolü de mümkündür. Ayrıca, bunu uluslararası bir standart haline getirmek, araç veya ülke fark etmeksizin her zaman tam koruma sağlar. Tüm bunlara ek olarak isofix oto koltuklarının bir diğer ayırt edici özelliği de güvenlik bağlantısını istenilen seviyeye çıkarabilmesidir.

Elbette güvenlik önlemleri sadece isofix oto koltukları ile sınırlı değil. Aracın güvenliğini sağlamak için ilk yapılması gerekenler kasko ve trafik sigortası olarak özetlenebilir. Trafik sigortası, olası bir kaza durumunda karşı tarafın uğrayacağı maddi zararın teminatı olup, araç sahibinin “Karayolu Trafik Kanunu”nda öngörülen yasal yükümlülüğüdür. Trafik sigortası araç tipine göre değişiklik göstermekte olup, maddi hasar, sağlık giderleri, yaralanma ve ölüm ile üçüncü şahıslara verilebilecek zararlar için ayrı limitlere sahiptir. Trafik sigortası işlemleri kolaydır ve tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu